Soud ke žhářství v Gutech bude neveřejný, mladíkovi chyběl den do osmnáctin

  7:59aktualizováno  7:59
Po tři čtvrtě roce od požáru dřevěného kostelíku Božího těla v Třinci-Gutech předstoupí před soud tři obžalovaní mladí muži. Líčení, které začne 14. května, však až do vyhlášení rozsudku zůstane veřejnosti skryto. Jednomu z obžalovaných totiž v době činu ještě nebylo osmnáct let. Do narozenin mu scházel pouhý den.

Požár v třinecké části Guty zcela zničil unikátní dřevěný kostel ze 16. století. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Podle neoficiálních informací v kauze právě on figuruje jako iniciátor i hlavní žhář při zničení mimořádně cenné památky z 16. století, aby tak „oslavil“ svou plnoletost. Podle zákona však má jako mladistvý v době činu zaručenou anonymitu a v případě odsouzení i nižší trest, než by dostal, kdyby čin provedl o den později jako plnoletý. 

Fotogalerie

„Zákon jasně vymezuje, kdo může být přítomen v soudní síni v případě obžalovaného mladistvého. Patří tam zejména rodina, důvěrníci, zástupci státních orgánů, znalci, tlumočníci a podobně. Ostatní nemohou být přítomni,“ potvrdil Jiří Barč, mluvčí Krajského soudu v Ostravě, kde se případ bude projednávat.

Změnit by to mohla jedině žádost samotného mladistvého o konání soudu s přítomností veřejnosti. Ale to se v případě Gutů dosud nestalo.

Novináři a další lidé se proto do jednací síně dostanou až při vyhlášení rozsudku. Ani pak ale nikdo nebude podle takzvaného náhubkového zákona smět zveřejnit jméno, fotografii tváře nebo jiné údaje vedoucí ke ztotožnění mladistvého.

Škoda za 20 milionů, historická je ale nevyčíslitelná

Soudní líčení je zatím naplánováno na tři dny. Za obecné ohrožení hrozí dospělým obžalovaným osm až patnáct let vězení, mladistvému polovina. Škoda činí dvacet milionů korun, historická ztráta památky je však nevyčíslitelná.

Podle oficiálně nepotvrzených informací se právě hoch, kterému se blížily osmnáctiny, domluvil s o rok starším komplicem, že kostel zapálí. Pak se dohodli ještě s dalším známým, také osmnáctiletým, aby je odvezl na místo. Ten jediný pak unikl vazbě.

V noci na 2. srpna přijeli ke kostelíku, jeden z trojice zůstal za volantem, mladistvý rozlil z připravených plastových lahví benzin a zapálil jej (o požáru zde).

Kostelík lehl popelem, zůstaly z něj jen ohořelé trámy. Pro mnoho lidí v regionu to byl obrovský šok.

Aspoň nejsou od nás, ulevilo se starostce

„Víte, ono je asi docela jedno, jaký trest ti hoši dostanou. Fakt, že nám nenávratně zmizela nejstarší a tak nádherná památka, už je nezvratitelný,“ povzdychla si starostka Třince Věra Palkovská.

Sama zánik kostela špatně snášela. „Jen se mi ulevilo, když jsem slyšela, že pravděpodobní žháři nejsou od nás z Třinecka. To bych opravdu vůbec nepochopila,“ zmínila starostka fakt, že obžalovaní jsou z Ostravy, z Frýdku-Místku a z obce ležící mezi těmito městy.

Třinec vzápětí po požáru založil dobročinnou sbírku na obnovu kostela. Zatím se na něm shromáždilo zhruba 3,3 milionu korun.

Ostravsko-opavská diecéze jako vlastník kostela už rozhodla o výstavbě repliky, ve které využije i několik původních trámů. Stromy, ze kterých se tesají trámy, pocházejí opět z Beskyd. Náklady na výstavbu pokryje pojistka (o stavbě repliky kostelíka zde).

„V září v muzeu otevřeme výstavu k historii gutské památky a na sbírce snad ještě něco přibude. Peníze pak věnujeme na obnovu interiéru kostela,“ slíbila starostka.

Autor:


Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

Další z rubriky

Ostrava vybrala světové architekty pro koncertní halu za 1,5 miliardy

Ostravská koncertní hala bude stát vedle Domu kultury.

O koncertní hale se v Ostravě mluví léta. Teď se plány na její výstavbu stávají realitou. Radní Ostravy tento týden na...

Znásilnili mě, štkala žena. Když se vyspala ze čtyř promile, odvolala to

Alkohol (ilustrační foto)

Vypadalo to na mimořádně závažný případ vícenásobného znásilnění v Havířově. Jenže když se údajná oběť vyspala ze silné...

Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....

Najdete na iDNES.cz