Soud ke žhářství v Gutech bude neveřejný, mladíkovi chyběl den do osmnáctin

  7:59aktualizováno  7:59
Po tři čtvrtě roce od požáru dřevěného kostelíku Božího těla v Třinci-Gutech předstoupí před soud tři obžalovaní mladí muži. Líčení, které začne 14. května, však až do vyhlášení rozsudku zůstane veřejnosti skryto. Jednomu z obžalovaných totiž v době činu ještě nebylo osmnáct let. Do narozenin mu scházel pouhý den.

Požár v třinecké části Guty zcela zničil unikátní dřevěný kostel ze 16. století. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Podle neoficiálních informací v kauze právě on figuruje jako iniciátor i hlavní žhář při zničení mimořádně cenné památky z 16. století, aby tak „oslavil“ svou plnoletost. Podle zákona však má jako mladistvý v době činu zaručenou anonymitu a v případě odsouzení i nižší trest, než by dostal, kdyby čin provedl o den později jako plnoletý. 

Fotogalerie

„Zákon jasně vymezuje, kdo může být přítomen v soudní síni v případě obžalovaného mladistvého. Patří tam zejména rodina, důvěrníci, zástupci státních orgánů, znalci, tlumočníci a podobně. Ostatní nemohou být přítomni,“ potvrdil Jiří Barč, mluvčí Krajského soudu v Ostravě, kde se případ bude projednávat.

Změnit by to mohla jedině žádost samotného mladistvého o konání soudu s přítomností veřejnosti. Ale to se v případě Gutů dosud nestalo.

Novináři a další lidé se proto do jednací síně dostanou až při vyhlášení rozsudku. Ani pak ale nikdo nebude podle takzvaného náhubkového zákona smět zveřejnit jméno, fotografii tváře nebo jiné údaje vedoucí ke ztotožnění mladistvého.

Škoda za 20 milionů, historická je ale nevyčíslitelná

Soudní líčení je zatím naplánováno na tři dny. Za obecné ohrožení hrozí dospělým obžalovaným osm až patnáct let vězení, mladistvému polovina. Škoda činí dvacet milionů korun, historická ztráta památky je však nevyčíslitelná.

Podle oficiálně nepotvrzených informací se právě hoch, kterému se blížily osmnáctiny, domluvil s o rok starším komplicem, že kostel zapálí. Pak se dohodli ještě s dalším známým, také osmnáctiletým, aby je odvezl na místo. Ten jediný pak unikl vazbě.

V noci na 2. srpna přijeli ke kostelíku, jeden z trojice zůstal za volantem, mladistvý rozlil z připravených plastových lahví benzin a zapálil jej (o požáru zde).

Kostelík lehl popelem, zůstaly z něj jen ohořelé trámy. Pro mnoho lidí v regionu to byl obrovský šok.

Aspoň nejsou od nás, ulevilo se starostce

„Víte, ono je asi docela jedno, jaký trest ti hoši dostanou. Fakt, že nám nenávratně zmizela nejstarší a tak nádherná památka, už je nezvratitelný,“ povzdychla si starostka Třince Věra Palkovská.

Sama zánik kostela špatně snášela. „Jen se mi ulevilo, když jsem slyšela, že pravděpodobní žháři nejsou od nás z Třinecka. To bych opravdu vůbec nepochopila,“ zmínila starostka fakt, že obžalovaní jsou z Ostravy, z Frýdku-Místku a z obce ležící mezi těmito městy.

Třinec vzápětí po požáru založil dobročinnou sbírku na obnovu kostela. Zatím se na něm shromáždilo zhruba 3,3 milionu korun.

Ostravsko-opavská diecéze jako vlastník kostela už rozhodla o výstavbě repliky, ve které využije i několik původních trámů. Stromy, ze kterých se tesají trámy, pocházejí opět z Beskyd. Náklady na výstavbu pokryje pojistka (o stavbě repliky kostelíka zde).

„V září v muzeu otevřeme výstavu k historii gutské památky a na sbírce snad ještě něco přibude. Peníze pak věnujeme na obnovu interiéru kostela,“ slíbila starostka.

Autor:

Nejčtenější

Bylo to vysvobození pro všechny, plakal obžalovaný z vraždy ženy i tchyně

Rostislav Kotala (uprostřed) před zahájením soudního líčení, obžalovaný je z...

Velmi smutný příběh začal řešit Krajský soud v Ostravě. Dvaašedesátiletý Rostislav Kotala letos v dubnu podle obžaloby...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Plzeň - Karviná 2:1, parádní půle, pak domácí polevili, ale výhru urvali

Plzeňský Roman Procházka (vlevo) se raduje ze svého gólu v utkání proti Karviné.

Plzeňští fotbalisté svůj velmi úspěšný podzim zakončili vítězstvím. V jediném nedělním utkání 19. kola Fortuna ligy to...

Ostrava - Olomouc 0:0, tuhý boj bez gólů, nejblíž byl domácí Stronati

Patrizio Stronati (vpravo) v bílém, v hlavičkovém souboji s Jakubem Yunisem.

Ostravští fotbalisté jdou minimálně do pondělí na třetí příčku ligové tabulky. V 19. kole totiž remizovali s Olomoucí...

Další z rubriky

O technické kroužky mají děti velký zájem. Na vybavení chybějí peníze

Studenti technických kroužků z Náchodska předvedli, jak fungují jejich roboti.

V nabídce kroužků v Moravskoslezském kraji se robotika či kybernetika objevují jen výjimečně, ačkoliv zájem je o ně...

Nevšední zámek získá novou báň. Památkáře překvapily záchody

Starosta Nové Vsi nad Ondřejnicí Dalibor Dvořák stojí před rekonstruovaným...

Zhruba tři týdny scházejí do okamžiku, kdy jeřáb vyzvedne na věž renesančního zámku ve Staré Vsi nad Ondřejnicí na...

Je jako housenková dráha, kritizují řidiči silnici z Třince do Těšína

Nová silnice mezi Třincem a Českým Těšínem vzbuzuje u mnoha řidičů rozpaky.

Housenkovou dráhou nazývají někteří řidiči na sociálních sítích právě opravenou silnici mezi Třincem a Českým Těšínem....

Najdete na iDNES.cz