Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Narkóza se stává přežitkem. Gynekologové od ní stále častěji upouštějí

  13:55aktualizováno  13:55
Nepříjemné a bolestivé zákroky v děloze dříve ženy absolvovaly výhradně v nemocnici a v narkóze. Dnes už nemusí. Lékaři v Moravskoslezském kraji nabízejí pacientkám stále víc zákroků ambulantně a při vědomí.

Stále více gynekologických zákroků mohou ženy v Moravskoslezském kraji absolvovat ambulantně. (Ilustrační foto) | foto: MF DNES

Ambulantní hysteroskopie, to je nejnovější hit moravskoslezských gynekologů. Jde o vyšetření děložní dutiny úzkým nástrojem s kamerou, který lékaři umožňuje rovnou odstranit některé problémy, například polypy nebo myomy.

Zákroky, které se dřív dělaly jen v nemocnicích a v narkóze, teď nabízí několik ambulancí. Jako první s tím začal havířovský ženský lékař Petr Kovář, přidali se i gynekologové Hynek a Alena Kudělkovi. Ordinace nabízejí i narkózu, ale lékaři i jejich pacientky upřednostňují zákroky při vědomí.

„Ne pro každého je vhodná narkóza. A většina žen oceňuje úsporu času. Odpadá předoperační vyšetření, dospávání po narkóze i rizika,“ líčí Petr Kovář.

I gynekolog Jakub Malík z Ostravy, který hysteroskopii nabízí od ledna, dává ženám na výběr, ale výsledek je u něj opačný. „Většina žen chce zákrok prospat,“ říká.

Ambulantně bude možné dělat stále více výkonů

Gynekologové shodně tvrdí, že s vývojem medicíny bude možné dělat ambulantně stále víc výkonů, za kterými dosud ženy musí do nemocnic, kde leckdy stráví minimálně jednu noc.

Nové metody bývají navíc šetrnější. Třeba Petr Kovář umožňuje jako první v kraji ambulantní test průchodnosti vejcovodů novou metodou - bez použití rentgenu.

Zatím jako jediný v zemi nabízí také ambulantní pomoc ženám se silným krvácením a bolestmi při menstruaci metodou termoablace endometrie. Pokud při vyšetření neodhalí příčinu a žena už neplánuje otěhotnět, použije lékař balonek s horkým roztokem, kterým odstraní část děložní sliznice.

Ženy mohou využít také ambulantní sterilizaci

Petr Kovář nabízí ženám i ambulantní sterilizaci. Zatím se k němu přidal pouze jeden lékař v Praze. „Pomocí hysteroskopu zavádíme do ústí vejcovodů spirálky. Ty se záhy obalí tkání, uzavřou vstup do vejcovodů a znemožní oplodnění vajíčka,“ vysvětluje Kovář.

Tato metoda je rychlá a šetrnější než běžnější laparoskopická sterilizace. Ale také dražší. Je to jediný výkon, který nehradí zdravotní pojišťovny a ženy stojí 25 tisíc korun. Obdobně jako Petr Kovář nabízí ambulantní provedení některých hysteroskopických zákroků také další gynekologové v kraji.

A zájem žen o zákroky mimo nemocnici je tak velký, že vznikají specializovaná ambulantní centra.

Nové centrum mohou využívat i kolegové majitele

Například společnost Gynet manželů Kudělkových, která má ambulance také v Karviné, Orlové a Havířově, otevřela v Ostravě-Zábřehu nové lékařské centrum.

„Do našich šesti ordinací v kraji přichází 18 tisíc žen ročně. Některé opakovaně, takže počet vyšetření se pohybuje kolem 45 tisíc za rok,“ říká Hynek Kudělka.

A vysvětluje, proč se rozhodl pro mnohamilionovou investici.

„Abychom mohli rozšířit nabídku, potřebovali jsme moderní přístroje. Jenže ty jsou drahé, takže je nemůžeme mít všude. Proto jsme vybudovali centrum s vybaveným zákrokovým sálkem a dospávacím pokojem. Naše zařízení mohou nyní využívat i jiní kolegové,“ říká gynekolog.

Kromě obvyklé péče nabízí centrum ženám i hysteroskopické vyšetření dělohy včetně léčebných zákroků. Právě to donedávna bylo doménou nemocnic.

V nové budově za téměř 30 milionů korun, která vyrůstala rok, nechybí ani špičkový ultrazvuk. I to je důvod, proč do centra posílají pacientky na vyšetření nebo zákroky i lékaři z jiných ambulancí.

„Jsem tu poprvé. Můj gynekolog mě sem poslal na ultrazvuk,“ potvrdila například nastávající maminka Lenka Gluczová.Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Orchideje i cenné lesy. Moravskoslezský kraj zdobí nové přírodní památky

Kvetoucí vstavačové louky u Býkovic

V okolí Kopřivnice a Štramberka leží dvě nové přírodní památky. Krajští radní na základě doporučení odborníků schválili...

V ostravské zoo žije téměř dvě stě ptačích druhů, třetina létá volně

Speciální budky pro puštíky jsou zavěšené na stromech.

V ostravské zoologické zahradě viditelně přibývají ptáci. „V současnosti chováme přes 120 druhů ptáků z různých koutů...

Nový fenomén? Uprostřed měst se objevují louky s kvítím

Květnatá louka ze semen firmy Planta Naturalis

Zatímco na vesnicích květiny ze zahrad téměř vymizely a kolem domů roste pouze nízce posekaný trávník bez bylin i...

Najdete na iDNES.cz