V prostoru pro superpočítač stojí zleva rektor VŠB-TU Ivo Vondrák, Jiří...

V prostoru pro superpočítač stojí zleva rektor VŠB-TU Ivo Vondrák, Jiří Cienciala, ministr Pavel Bělobrádek, ředitel počítačového centra Martin Palkovič a náměstek pro vysoké školství Jaromír Veber. (26. srpna 2014) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Hala pro superpočítač už stojí, odborníci se vracejí do Ostravy

  • 0
Velmi výkonným počítačem, byť v menším provedení, se Ostrava pyšní už rok. V úterý otevřela moderní budovu Národního superpočítačového centra, do které se postupně nastěhuje kompletní superpočítač. Ostrava tak získá velkou prestiž, ostatně do města se začínají vracet špičkoví počítačoví odborníci.

Ostrava 20. století - šachty. Ostrava 21. století - superpočítače.

"Budeme opravdu rádi, kdyby Ostravu symbolizovaly moderní technologie stejně, jako kdysi hornictví," řekl rektor Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ivo Vondrák.

Proto v lidové anketě o pojmenování první části superpočítače zvítězil Anselm. „A také další části dostanou jména zaniklých ostravských šachet. Zbývá například Alexandr, Michal a další,“ zmínil Vondrák při otevření špičkově vybavené budovy Národního superpočítačového centra.

Náklady na celý projekt činí 2,4 miliardy korun, z toho objekt, jehož stavba začala loni v lednu, přišla na 190 milionů. Většinu uhradila evropská dotace.

Kompletní superpočítač asi na podzim 2015

Novou budovu stojící v areálu za porubskou univerzitou nyní vybaví nutnou podpůrnou technikou, protože počítač potřebuje výkonné chlazení nebo energetické zdroje.

Budova v Ostravě-Porubě, ve které bude umístěn superpočítač, architektonicky připomíná kovou krabici na počítač. Výstavba přišla na zhruba 190 milionů korun.

Zkraje příštího roku se do nových prostor přestěhuje superpočítač Anselm a na podzim 2015 bude doplněn o další superpočítače.

Ostrava tím získá velikou prestiž a vytáhne se do elitní společnosti. "Barcelona, Stuttgart, Edinburgh. A Ostrava. To jsou superpočítačová města," přikyvoval rektor.

Otevření haly se zúčastnil i místopředseda vlády Pavel Bělobrádek, podle kterého má ostravské centrum klíčový význam pro rozvoj nejen Ostravska. „Nemusíme jen vyvážet suroviny, abychom poté dováželi finální výrobky. Zvládneme i věci s vysokou přidanou hodnotou,“ řekl.

Už teď využívá výkonu superpočítače Anselm mnoho špičkových vědců výzkumných týmů. Například propočítává účinky nových léků, kreslí 3D mapy nebo vyhodnocují modely dosahu povodní. "Zájem o superpočítač je veliký," potvrdil ředitel superpočítačového centra Martin Palkovič.

Jako 74 tisíc notebooků najednou

Přidal se i Vondrák: "Superpočítač je užitečný pro všechny, nejen pro vědce. Například už nyní vyhodnocujeme každou půlminutu pozici 130 tisíc automobilů na tuzemských silnicích a informace posíláme do Národního dopravního centra."

Zatímco Anselm pracuje stejně jako 3 900 běžných notebooků najednou, zkompletovaný superpočítač nahradí 74 tisíc notebooků.

Kdyby Ostrava otevřela superpočítačové centrum už nyní, umístila by se na 21. místě na světě. Například by odsunula nejsilnější systém NASA.

Superpočítač v Ostravě

Jenže než se za rok všechny části superpočítače v nové budově zkompletují, bude ve světě ukončena už řada podobných investic. "Doufáme, že se pak vejdeme do první světové stovky," poznamenal ředitel Palkovič.

Už nyní v centru pracuje 190 z plánovaných 200 zaměstnanců. Dokonce kvůli superpočítači se do Ostravy vracejí odborníci, kteří před lety odešli do světa za lepší profesní perspektivou.

Nyní opouštějí například Dánsko, Singapur nebo Belgii a chtějí zase pracovat v Ostravě. „V superpočítači totiž máme něco, co v těchto zemích dosud nemají,“ přiblížil rektor Vondrák.

Nově otevřená budova má užitnou plochu 9 200 metrù čtverečných a kromě datového sálu pro počítač jsou v něm například kanceláře. Až superpočítač spustí, bude jeho odpadní teplo využito k vytápění a přípravě teplé užitkové vody.

Budova také obsahuje technologie pro zajištění spolehlivého napájení systému i při výpadku elektřiny a v případě požáru je připraven systém hašení se sníženým obsahem kyslíku. „Veškeré systémy budou neustále monitorovány,“ uvedla mluvčí centra Zuzana Koláriková.

Architektonicky budova ostravského Národního superpočítačového centra IT4Innovations podobou kompaktního kvádru připomíná kovovou krabici na počítač.