Hala zmizela, na začátku stavby obchodního centra houkaly sirény

  • 10
Nejhlasitějším bodem čtvrtečního slavnostního poklepání základního kamene obchodního centra, které roste v centru Frýdku-Místku, byl protest dvou desítek lidí proti jeho stavbě.

Ačkoli vedení frýdecko-místeckého magistrátu za prosazení zájmu soukromého investora postavit namísto víceúčelové sportovní haly obchodní centrum málem vypustilo duši, při slavnostním poklepání základního kamene nikdo z vedení města nebyl.

Přišli ale lidé, kterým stavba obchodního centra vadí. Slavnostní poklepání základního kamene tak doprovázel neustálý hukot ruční sirény a hvízdot píšťalek, které si na nedaleký most přinesly zhruba dvě desítky protestujících.

Těm vadil jak fakt, že obchodnímu centru padla za oběť architektonicky významná budova víceúčelové sportovní haly, tak stavba nového obchodního centra samotná.

Co má vyrůst namísto haly?

V obchodním centru stavěném společnostmi Gemo a TK Development budou převážně obchody. Svůj hypermarket zde otevře společnost Billa, oblečení se zde bude prodávat v pobočkách firem New Yorker, Reserved či House, elektroniku bude nabízet společnost Euronics, sportovní vybavení Sportissimo, v plánu jsou i restaurace a prodejny občerstvení. Práci zde má získat okolo 120 lidí.

"Mám tady nedaleko, na místeckém náměstí, obchod s vínem. Mě osobně se stavba nových obchodů nedotkne, ale je tam spousta dalších krámků a obchodů, které budou možná muset zavřít," vysvětlil důvody svého protestu Přemysl Horák.

"Stavět obchodní centra uprostřed města je prostě nesmysl. Lidé v obchodech na náměstí mohou přijít o práci," dodal.

Podobných případů se už několik stalo, například na stavbu Kauflandu a prodejního centra Avion v Ostravě-Zábřehu doplatili zaměstnanci okolních obchodů, které musely zavřít.

"Nevíme, proč tady zástupci města nepřišli, my jsme je zvali," komentoval nepřítomnost primátora či jeho náměstků Jaromír Uhýrek, majitel společnosti Gemo, která nové obchodní centrum staví.

Vedení města nekomunikovalo. Z haly, která byla po dlouhá léta symbolem Frýdku-Místku, zbývají v současnosti již jen poslední trosky, které rychle mizí na korbách nákladních automobilů.

"Do současnosti jsme investovali zhruba sto milionů korun - ať již za nákup pozemků nebo do bourání haly," přibližuje stavbu finanční ředitelka společnosti TK Development Lenka Čapková.

"Z toho šla většina, okolo osmdesáti milionů korun, na výkup pozemků. V novém centru bude zhruba šedesát obchodů a vznikne zde okolo 120 pracovních míst," dodala s tím, že celkové náklady na stavbu jsou odhadovány na 28 milionů eur.

Anabáze končící zbouráním víceúčelové haly a zahájením stavby nákupního centra začala v roce 2009, kdy tehdejší zastupitelstvo prakticky bez povšimnutí odhlasovalo smlouvu o smlouvě budoucí, podle níž měl stavitel přednostní právo nakoupit pozemky pod halou do srpna roku 2013.

Až v dalším volebním období začal boj za zachování haly.

"Pro město to bude výhodné," obhajoval na jednom ze zasedání zastupitelstva bourání i následnou stavbu primátor Michal Pobucký.

"Budeme mít novou halu, s nižšími náklady, její plány dostaneme v deskách s mašličkou zdarma a ještě dostaneme osmdesát milionů za halu," dodal.

Snahy zachránit halu prohlášením za kulturní památku nevyšly, přesto, že zápis doporučovali jak architekti, tak památkáři. Ministerstvo kultury návrh vrátilo.