Kamenný val, který chrání turisty na haldě Ema před jedovatými plyny.

Kamenný val, který chrání turisty na haldě Ema před jedovatými plyny. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Turisté opět mohou stoupat na „zakázanou“ haldu Ema v Ostravě

  • 13
Zapovězená ostravská halda Ema, uvnitř které stále hoří zbytky uhlí, bude po roce opět přístupná veřejnosti. Turisté na ni budou moci "legálně" vystoupit opět už v neděli 30. září. Správce úložiště uhelného odpadu turistické výstupy na populární vrchol po roce povolil.

"Už v neděli 30. září pořádáme první ročník Podzimního výstupu na Emu," oznamuje nadšeně Herbert Schenker z Klubu českých turistů (KČT). "V cíli pod vrcholem budeme od 9 do 13 hodin. Všem účastníkům, kteří dorazí v tom čase, věnujeme pamětní list. Navíc každého stého účastníka odměníme drobným dárkem," líčí muž.

Ačkoli je Herbert Schenker z Ostravy-Hrabůvky už v penzi, ze zpřístupnění nejvyšší ostravské haly se raduje jako malý kluk. "Nahoru mě vzali poprvé před osmi lety synové," vzpomíná 67letý muž, který si oblíbil kopec s krásným výhledem na město natolik, že tam 6 let pořádal pravidelné akce pro turisty. Od svých přátel si tak vysloužil přezdívku "ředitel haldy Ema."

Když loni v létě vlastník pozemků oznámil, že na Emu nikdo nesmí, byl to šok nejen pro Schenkera, ale i pro tisíce dalších lidí.

"Jen na novoroční výstup přijíždělo každý rok víc turistů. Loni se nás 1. ledna sešlo 600. Tak obrovský zájem jsem nečekal, nechal jsem vytisknout jen 520 účastnických listů," vzpomíná Schenker, kterého velmi trápilo, že letošní novoroční výstup musel odvolat.

Klub českých turistů musí ještě doplnit značení a koše

Firma RPG, jíž patří pozemky, zdůvodnila zákaz vstupu nebezpečím otravy. "V podzemí stále hoří zbytky uhlí a na povrch vyvěrají nebezpečné plyny," vysvětloval mluvčí společnosti Petr Handl.

I když lidé namítali, že uhlí tam hoří už desítky let a nikomu se dosud nic nestalo, firma argumentovala novým posudkem a navíc se ukázalo, že zákaz vstupu tam platí ze zákona. Dokud halda hoří, jde o funkční úložiště uhelného odpadu, o které se stará podnik Diamo a dohlíží Obvodní báňský úřad.

"Nemáme nic proti zpřístupnění haldy, ale jen za podmínek, že to bude bezpečné a v souladu se zákony," hájil zákaz Petr Handl.

Petr Jelínek, vedoucí odboru ekologie v ostravském závodě Odra státního podniku Diamo, před rokem slíbil, že odborníci připraví projekt, který umožní dodržet zákony a přesto Emu znovu zpřístupnit. Doufal, že se to podaří za pár měsíců. Ale uplynul rok.

"Ano, Ema může být opět přístupná třeba hned," řekl nyní Jelínek. "Ovšem za podmínek, na kterých jsme se dohodli s Klubem českých turistů. Oni musí vyznačit turistické stezky včetně zákazu vstupu na hořící část haldy a osadit trasy odpadkovými koši," podotkl.

"Do konce září vše zvládneme," ujistil šéf oblastní organizace KČT Břetislav Boháč.