Městská nemocnice Ostrava má jako jediná na Moravě hyperbarickou komoru pro...

Městská nemocnice Ostrava má jako jediná na Moravě hyperbarickou komoru pro léčbu přiotrávených pacientů. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Hasiči chtějí lidem montovat detektory plynu a kouře, otrav přibývá

  • 1
Pořiďte si detektory kouře a plynu, vyzývají záchranáři. Ostravští hasiči dokonce usilují i o to, aby je mohli do domácností montovat zdarma. Zdravotnická záchranná služba v Moravskoslezském kraji totiž vyjížděla od listopadu k šestnácti případům otrav oxidem uhelnatým (CO).

Plynem, který nejčastěji unikal z domácích plynových topidel, především z karmy v koupelnách, se přitom podle její statistiky přiotrávilo 48 lidí včetně dětí.

Třináctiletá dívka z Brušperku na Frýdecko-Místecku koupel nepřežila. A mrtvých je víc. Zdravotníci nepočítají další pacienty, které neošetřovali. Například tři členy jedné rodiny z Vendryně na Třinecku, kteří v únoru zemřeli při nočním požáru domku. Příčinou byl oheň z kamen, součástí škodlivin v kouři CO.

Šéf moravskoslezských záchranářů Roman Gřegoř před hyperbarickou komorou Městské nemocnice Ostrava.

„Otrav oxidem uhelnatým bohužel přibývá. Chceme proto zesílit aktivitu v oblasti prevence společně s obcemi i dobrovolnými hasiči,“ říká Josef Babka, náměstek hejtmana a předseda krajské komise bezpečnostní a integrovaného záchranného systému.

„O spolupráci už jsme písemně požádali starosty všech 300 obcí. Zvažujeme i pořádání seminářů pro vedení radnic,“ dodal na tiskové konferenci v Městské nemocnici Ostrava, která má jako jediná na Moravě hyperbarickou komoru pro léčbu přiotrávených pacientů.

Primář Centra hyperbarické medicíny Michal Hájek upozornil, že otrava CO je velkým zdravotním, sociálním a ekonomickým problémem v mnoha vyspělých zemích Evropy i Severní Ameriky.

„Úmrtnost hospitalizovaných pacientů se pohybuje kolem tří procent. U 15 až 40 procent pacientů, kteří se nadýchali CO, se neurologické postižení projevuje s odstupem několika dnů až měsíců. Může jít například o poruchy orientace, paměti, zmatenost, snížení intelektu či demenci,“ uvedl Hájek.

Detektory mají všechny posádky záchranářů

Ředitel Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Roman Gřegoř řekl, že od roku 2014 jsou všechny posádky vybaveny detektory CO.

„Nejenže detektory chrání posádku, ale také umožňují lékaři rychle stanovit diagnózu,“ líčí Gřegoř. „Kysličník uhelnatý nelze totiž bez detektoru zjistit – není vidět ani cítit. A jelikož projevy otravy plynem jsou podobné jako u řady jiných onemocnění, často nás lidé volají například k pacientům s mrtvicí nebo infarktem,“ vysvětluje.

Shodně s krajským šéfem hasičů Zdeňkem Nytrou doporučil obyvatelům, aby své domácnosti vybavili hlásiči CO pro případ úniku plynu, ale i kouře pro případ požáru.

„Všichni je máme doma,“ shodli se šéfové záchranářů včetně primáře Hájka a vicehejtmana Babky.„Ve svém domě mám instalovány detektory kouře i plynu. Na potíže mě upozorní SMS zpráva,“ líčí Vladimír Vlček, šéf ostravských hasičů a prezident České asociace hasičských důstojníků.

Asociace nabízí na webové adrese www.cahd.cz rady i kontakty na firmy poskytující služby pro ochranu životů i majetku. „V Ostravě navíc jednáme s vedením města i obvodů o dotacích na projekt, který nám umožní pořídit detektory kouře a plynu a případně je montovat lidem do domácností zdarma,“ dodal Vlček.