Detektor kouře, plynu a oxidu uhelnatého

Detektor kouře, plynu a oxidu uhelnatého | foto: Tomáš Frait, MAFRA

Hasiči s Moravskoslezským krajem chtějí podpořit nákup detektorů CO

  • 0
Přezdívá se mu tichý zabiják. Oxid uhelnatý každý rok v kraji otráví desítky lidí, mnozí z nich vinou plynu bez barvy i zápachu zemřou. Hasiči s Moravskoslezským krajem chtějí proto podpořit nákupy detektorů CO.

Jen minuty scházely před třemi dny k obrovské tragédii. Záchranáři oživovali ve Frýdku-Místku sedmatřicetiletou ženu a jejího tříletého syna. Z průtokového ohřívače horké vody, takzvané karmy, unikal jedovatý oxid uhelnatý a dosahoval nebezpečné koncentrace.

Dítě i ženu našli v koupelně v bezvědomí, po přemístění mimo místnost se jejich stav zlepšil.

Dvojice skončila v Městské nemocnici Ostrava, která disponuje přetlakovou hyperbarickou komorou. „Nakonec vše dobře dopadlo, ale už jsem ženě říkal, aby si rozhodně pořídili detektor CO,“ poznamenal primář Centra hyperbarické medicíny Michal Hájek.

Legislativa nepamatuje na starší byty a domy

Krajští záchranáři evidují za rok 2014 66 pacientů ošetřených kvůli otravě zplodinami hoření. „Předloni to bylo 65 pacientů a loni už zhruba 80 pacientů,“ sdělil mluvčí záchranářů Lukáš Humpl. Kvůli oxidu uhelnatému loni v Brušperku na Frýdecko-Místecku umřela třináctiletá dívka, přiotrávila se i pěstounská rodina z Opavska.

Hasiči považují za chybu, že zatímco v novostavbách už jsou hlásiče požáru a detektory CO povinné, ve starších bytech a domech tomu tak na rozdíl od vyspělých zemí není. A chtějí to změnit.

„Vedeme rozhovory s Ostravou a krajským úřadem, jak podpořit, aby si lidé zařízení včas upozorňující na oheň i vyšší koncentrace oxidu uhelnatého zakoupili. Investice to je v řádu stokorun a zachraňuje životy,“ zmínil šéf krajských hasičů Vladimír Vlček.

Jednání na kraji se uskuteční co nejdříve

Naznačil, že by mohlo jít například o dotace pro vlastníky bytů či domů. Dokončují se videoklipy upozorňující na smrtelné nebezpečí, v provozu jsou speciální internetové stránky a funguje komise hasičů připravující například semináře.

„Krajský úřad má od hasičů vypracovaný podrobný návrh na zvýšení bezpečnosti před účinky oxidu uhelnatého a průvodních jevů požárů,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Petra Špornová.

Dodala, že návrh řeší případné množství detektorů, instalaci i kalkulace podpory v několika variantách. Jednání o tom, kterou kraj navrhne ke schválení, se uskuteční v nejbližší době.

Ostravský obvod instaloval tři stovky detektorů

O vhodnosti co nejplošnější podpory nákupů detektorů je přesvědčený i primář Hájek. Viděl totiž už mnoho zbytečných neštěstí. „Sám jsem jak ve své rodině, tak i rodičům takové detektory již před lety pořídil. Fungují a neumím si vůbec představit, že bychom je neměli,“ poznamenal.

Ostravský obvod Mariánské Hory a Hulváky loni v prosinci sám začal s instalací hlásičů do obvodních starších bytů, kde dosud scházely.

„V médiích jsme četli o řadě neštěstí, která se kvůli oxidu uhelnatému stala. Proto jsme spočítali, které byty mají karmy a nakoupili tři stovky velmi kvalitních detektorů,“ uvedl místostarosta Mariánských Hor Patrik Hujdus s tím, že akce přišla obvod na přibližně tři sta tisíc korun.