Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nespokojení havíři vyjdou do ulic Ostravy. Chtějí záruku práce a mezd

  13:42aktualizováno  15:53
Moravskoslezští horníci chystají demonstraci namířenou proti vedení OKD. Chtějí tak bojovat za přijatelnou mzdu a zachování pracovních míst. Shromáždění spojené s pochodem se uskuteční v úterý 17. září v Ostravě.

Havíři vyfárají a vyjdou do ulic Ostravy. Ilustrační snímek | foto: OKD

"Vedení firmy nás chce odřít o dvacet procent platu. To je neúnosné. Zaměstnanci nám dali jasně najevo, že tudy vyjednávání o kolektivní smlouvě vést nemáme," řekl předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík. Dodal, že horníci jsou značně nespokojení a nervózní. "Měli jsme strach, aby se nepouštěli do něčeho sami. I proto jsme začali připravovat společnou demonstraci," řekl.

Odbory stále nepodepsaly s vedením OKD kolektivní smlouvu. "Náš návrh na snížení mezd o sedm procent zaměstnavatel smetl ze stolu. Ve čtvrtek má kolektivní vyjednávání pokračovat. Ještě jsme nedostali žádné podklady. Netuším, o čem bychom se měli bavit," řekl Pytlík.

Odbory počítají s účastí stovek nejen horníků

Odborář předpokládá, že se na demonstraci sejdou nejméně čtyři stovky lidí. "Jedeme na tři směny. Navíc demonstrace bude v pracovní den. Na druhou stranu ale slíbili účast i horníci z Mostecka. Věříme, že se přidají i zaměstnanci dalších průmyslových podniků na Ostravsku, kterým také hrozí propouštění," dodal Pytlík.

Sraz účastníků demonstrace nazvané Za zachování pracovních míst a slušnou mzdu bude 17. září na parkovišti u stadionu Bazaly. Odtud se průvod vydá na pochod v 15:10 hodin směrem k Prokešovu náměstí v centru Ostravy, kde demonstrace bude pokračovat proslovy.

"Respektujeme právo odborů na vyjádření vlastního postoje. Nicméně podle našeho názoru dosud nebyly vyčerpány všechny možnosti jednání a věříme, že i přes složitost situace dosáhneme oboustranně přijatelného kompromisu," reagoval na oznámení o demonstraci mluvčí OKD Marek Síbrt. 

Dodal, že slevit ze svých požadavků budou muset všichni, personální náklady tvoří až polovinu všech našich nákladů. "V rámci komplexního úsporného balíku jsme sáhli prakticky do všech oblastí naší činnosti, výjimkou jsou právě platy horníků a opatření vedoucí ke zvýšení bezpečnosti," sdělil Síbrt.

Ve stejný den bude jednat představenstvo NWR

"Mrzí nás, že demonstrace je naplánovaná právě na den, kdy v Amsterdamu jedná představenstvo naší mateřské společnosti NWR a v Ostravě nebude přítomná část managementu OKD," konstatoval mluvčí.

Ve čtvrtek začne další kolo vyjednávání o kolektivní smlouvě na období let 2014 - 2018. "Konkrétní návrhy OKD sdělíme odborářům přímo na místě. Nepovažujeme za vhodné jim je v současnosti sdělovat přes média. Nicméně informace o plánovaném plošném snižování platů o dvacet procent se nezakládá na pravdě," řekl Síbrt.

Dále řekl, že průměrná mzda horníků v OKD přesahuje 35 tisíc korun. "OKD nechce jít cestou snižování tarifních mezd, ale chceme diskutovat o omezení rozsáhlého systému benefitů typu 13. a 14. platů. Zároveň chceme zaměstnancům zajistit růst mezd v momentě, kdy se situace na světových trzích zlepší," zakončil mluvčí těžební společnosti.

Vedení těžební společnosti zvažuje například uzavření Dolu Paskov. Pokud by OKD těžbu na Dole Paskov skutečně ukončily, zmizelo by z regionu okolo tří tisíc pracovních míst, 2 500 přímo na šachtě a 500 v navázaných firmách.

"Po vyhodnocení zátěžových testů, jejichž cílem bylo vyhodnocení efektivity jednotlivých dolů, jsme dospěli k závěru, že při současných cenách uhlí není možné Důl Paskov dlouhodobě provozovat," řekl tiskový mluvčí OKD Marek Síbrt.

Uhelný boom se v nejbližší době nezopakuje, říkají vlastníci

A ceny uhlí se podle zástupců New World Resources (NWR) v blízké budoucnosti hned tak nezmění. "I když na trhu s koksovatelným uhlím vidíme prvotní náznaky stabilizace cen a z Německa přicházejí pozitivní zprávy o pracovním i výrobním trhu, nevěříme, že by se v nejbližší době mohl zopakovat boom let 2008 a 2011," přiblížil už dříve situaci na trhu výkonný předseda představenstva NWR Gareth Penny.

"Je to nesmysl. Na tom dole je 23 milionů tun uhlí, bylo by bláznovství o ně přijít," reagoval odborář Pytlík a dodal, že za posledních devět let byly zisky z OKD okolo 52 miliard korun.

"Tak by si majitelé teď mohli sáhnout do vlastní kapsy a pomoci, když předtím rýžovali. A nebrat si za rukojmí horníky. Vždyť řeči o tom, že by jich většinu umístili na jiných šachtách, jsou nesmyslné."

Pochod nespokojených havířů v Ostravě začne u stadionu Bazaly (modrá značka). Horníci dojdou na Prokešovo náměstí, kde se uskuteční protestní mítink.

Pochod nespokojených havířů v Ostravě začne u stadionu Bazaly (modrá značka). Horníci dojdou na Prokešovo náměstí, kde se uskuteční protestní mítink.

Autoři: , ,


Nejčtenější

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Tak těm lidem dejte byty, říká autor žaloby na bezdoplatkové zóny

Majitel Hotelu Grand Zdeněk Plaček.

Majitel bohumínského Hotelu Grand Zdeněk Plaček podal žalobu na město kvůli zavádění bezdoplatkových zón. V jeho domě...

Další z rubriky

V ostravské zoo žije téměř dvě stě ptačích druhů, třetina létá volně

Speciální budky pro puštíky jsou zavěšené na stromech.

V ostravské zoologické zahradě viditelně přibývají ptáci. „V současnosti chováme přes 120 druhů ptáků z různých koutů...

Festival Hrady CZ pokračuje v Hradci nad Moravicí. S Klusem i J.A.R.

Zpěvák kapely Divokej Bill Václav Bláha na festivalu České Hrady CZ ve Švihově.

Populární hudba v blízkosti historické památky, to jsou tradiční Hrady CZ. Dnes se festival přesouvá do Hradce nad...

Soukromí dopravci už nabízí studentům a seniorům jízdenky se státní slevou

Ilustrační snímek

Jedna z nejvytíženějších rychlíkových tratí v České republice, spojení mezi Ostravou a Prahou, může být od září ještě...

Najdete na iDNES.cz