Lidé z Havířova se obávají prachu z linky na míchání popílku

  21:22aktualizováno  21:22
Nová linka na míchání směsí, která má vzniknout na místě bývalé elektrárny v Horní Suché na Karvinsku, vyvolává protesty obyvatel sousedního Havířova. Bojí se škodlivin a nárůstu dopravy. Podle firmy je však linka nutná pro rekultivaci bývalého dolu.

Podobně kultivovaně má vypadat i uzemí v Horní Suché. Plánovaného způsobu rekultivace se ale řada lidí obává (ilustrační snímek). | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Právě leží na stole krajských úředníků. Teprve se chystají rozhodnout o jeho budoucnosti. Už teď však projekt na míchání rekultivačních směsí v bývalém dole Dukla víří emoce. Havířovští aktivisté i magistrát jej odmítají.

Co dýchají v Havířově

Loni lidé v Havířově dýchali nadlimitní množství polétavého prachu celou čtvrtinu roku – celkem 91 dní. Havířov je za rok 2011 osmým nejzatíženějším místem v republice.

Město má už letos za sebou 38 dní smogu, pětatřicetidenní roční limit daný legislativou padl už v březnu. Maximální denní koncentrace polétavého prachu naměřené v Havířově letos přesáhly sedminásobek imisního limitu.

"Už jen samotná výroba v tomto zařízení přinese lidem z Havířovska emise prachu z popílku," říká Jan Nezhyba z havířovské pobočky sdružení Arnika. Dodává, že prach na sebe navíc naváže toxické látky obsažené ve zpracovávaných odpadech.

"S prachem se v našem ovzduší objeví i silné karcinogeny. Takovou výrobu a následné zavážení důlních oblastí směsí odpadu je to poslední, co náš kraj potřebuje," míní Nezhyba. K nesouhlasu se přidalo i místní občanské sdružení Občané proti spalovně. Do chystaného podniku by podle nich ročně mířilo až 50 tisíc tun odpadů.

Radní projekt odmítají

Ne projektu říkají i radní města. "Nesouhlasíme. Havířovské životní prostředí je už tak zatížené dopravou a činností z minulosti. Podle posouzení vlivu na životní prostředí se kromě prachu zvýší i frekvence nákladní dopravy," komentuje mluvčí havířovského magistrátu Eva Wojnarová.

Nepřipouští ani, že by po případném zmírnění dopadů na životní prostředí magistrát s projektem souhlasil. "Firma dělá vše pro to, aby co nejméně zatížila životní prostředí. Ale ani do budoucna nechceme Havířov zatěžovat."

Bez míchačky se rekultivace protáhne

Společnost Gemec-Union informace o svážení odpadu a vypouštění dioxinů do ovzduší odmítá. "Nechceme postavit žádnou továrnu," říká její majitel Zdeněk Adamec. Firma pozemek s kalištěm na místě bývalé elektrárny koupila se závazkem rekultivace. Pět hektarů má hotových, na zbylých šestadvaceti stále leží 800 tisíc tun popílku a 300 tisíc tun tavné strusky. Pevná struska se musí vytěžit a na místo přijdou rekultivační vrstvy.

"Míchačka bude vyrábět směs použitelnou k této rekultivaci," vysvětluje Adamec. K míchání chce využít materiály z regionu. "Základem bude popílek, který už tam teď leží," říká Adamec s tím, že pokud míchací zařízení v Havířově nebude, rekultivace areálu se může prodloužit. "Zůstane odkryté popílkoviště. Kdyby na povrchu vyschlo, prášilo by se do města."

Popílek, nebo hlušina?

Jan Nezhyba z Arniky upozorňuje, že už samotná rekultivace pomocí odpadů je špatně: "Lepší by bylo využití hlušiny z dolů. Jde o panenskou vyvrženou směs, kterou nic nenahradí. Byla by rájem pro nové ekosystémy."

Podle nového zákona o ochraně ovzduší by při povolení nového zdroje měl jiný zdroj z oblasti zmizet, aby ovzduší nebylo ještě víc zatížené. "Pokud jde o provoz nového významného zdroje v oblasti s překročenými ročními imisními limity, může být tento nový zdroj znečištění povolen jen tam, kde dojde k opatřením, jež sníží znečištění tak, aby byla zajištěna dosavadní úroveň znečištění," informoval mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík.

Podle krajského úřadu ale v Havířově tato kompenzace nebude potřeba. "Záměr není novým zdrojem znečištění ovzduší v kraji, jedná se o přemístění stávajícího výrobního zařízení z Bohumína," uvedla mluvčí kraje Šárka Vlčková. Stanovisko k posouzení vlivu na životní prostředí vydá kraj koncem června. Pak bude muset projekt projít územním a stavebním řízením. "V současné době není možné vyslovit jakýkoliv závěr k tomuto řízení," dodala Vlčková.

Rekultivace bývalého průmyslového území nedaleko Havířova zajímá stále více lidí.

Rekultivace bývalého průmyslového území nedaleko Havířova zajímá stále více lidí.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Lékaři z Ukrajiny české pacienty neohrožují, říká gynekolog Smetanskyi

Ukrajinský gynekolog Vitalij Smetanskyi pracuje ve Slezské nemocnici v Opavě.

„Skládal jsem v životě mnoho zkoušek, ale aprobační zkouška v Praze byla nejtěžší. Třeba v Německu to mají jednodušší,“...

Další z rubriky

Vyměňte šéfa Fakultní nemocnice Ostrava, žádají zdravotníci i studenti

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a Evžen Machytka (zleva) při středečním...

Ve Fakultní nemocnici Ostrava to opět vře. Rušno je tam od nástupu nového ředitele Evžena Machytky, ale tak vyhrocená...

Zraněné ženě na Frýdecko-Místecku pomáhali hasiči ze střechy garáže

Hasiči v sobotu v podvečer pomáhali ženě v Raškovicích, která spadla ze střechy...

V sobotu v podvečer vyjížděly dvě jednotky hasičů k ženě, která spadla ze střechy rodinného domu na Frýdecku-Místecku....

Pokuty za špatné topení jsou výjimkou, často si jen sousedi vyřizují účty

Ilustrační snímek

Už druhý rok mají radnice možnost ověřit si, čím lidé topí. Proběhly řádově stovky kontrol za celý Moravskoslezský...

Najdete na iDNES.cz