Vizualizace přehrady Nové Heřminovy na Bruntálsku

Vizualizace přehrady Nové Heřminovy na Bruntálsku | foto: Povodí Odry

Počítají s přehradou v Heřminovech, v záplavové zóně už se začíná stavět

  • 11
Přehrada v Nových Heřminovech ještě není, první stavby po proudu řeky však již vznikají nebo jsou naprojektované tak, jako by už nádrž chránila území před velkou vodou. Jako první má zelenou infrastruktura, příští středu tak například odstartuje stavba krnovského obchvatu.

„Rozlišujeme, zda se jedná o stavby vodohospodářské či křížení toku, anebo stavby ostatní. Pro investiční projekty, jako ochranné hráze, silnice a mosty, se již počítá s účinkem přehrady. Jiný postup by byl nehospodárný,“ přiblížil praxi při povolování výstavby podél řeky Opavy investiční ředitel Povodí Odry Miroslav Janoviak.

Obchvat zasahuje do záplavového území. V provozu by měl být za čtyři roky.

„Malá část obchvatu pod soutokem Opavy s Opavicí bude zároveň plnit funkci protipovodňové hráze. Jedná se o část obchvatu od navazující protipovodňové hráze po směru toku řeky Opavy,“ upřesnila mluvčí Krnova Dita Círová. Doplnila, že termín stavby této hráze zatím není známý. Má už ale územní rozhodnutí a bude se koordinovat se vznikem celého obchvatu.

Ministerstvo zemědělství také minulý týden uvolnilo dalších 50 milionů na výkupy pozemků pod přeložkou silnice u Nových Heřminov. A pokračují i další přípravy.

„Letos dokončíme projektovou dokumentaci o umístění stavby a podá se žádost o zahájení územního řízení na přehradu,“ uvedla mluvčí ministerstva Markéta Ježková.

Lidé mají zájem stavět

Financování příprav a stavby opatření na horní Opavě zároveň schválila vláda a stavět se v nejbližších týdnech a měsících začnou i další prvky. „Zahájíme práce na ochranných hrázích v Holasovicích, rekonstrukci jezu v Kunově nebo stavbu hrází chránících polské území,“ vyjmenoval Janoviak.

Rodinné domky a průmysl mají ale podél Opavy stále smůlu, platí pro ně dál záplavové zóny. Ty zmizí, až bude přehrada hotová.

Lidé v obcích po toku řeky mají zájem tam stavět. „Před dvěma lety jsme měnili územní plán a zapracovali do něj nové výpočty Povodí Odry. V určitých místech se aktivní záplavové zóny změnily na oblasti, kde je možné za určitých podmínek stavět. A nové domky už tam stojí,“ popisuje starosta Brantic na Bruntálsku Vladimír Dofek.

Také v Brumovicích na Opavsku zájem pociťují. „Lidé chtějí stavět, ale územní plán to nepovoluje,“ sdělil místostarosta Miroslav Musálek.

Obec právě tvoří plán nový. „Snad se tam některá omezení změní. Jednání s Povodím Odry nás teprve čeká,“ dodal starosta František Kuča.

Stát hrozí vyvlastněním

Nádrž Nové Heřminovy

  • První projekt přehrady v Nových Heřminovech pochází z roku 1923.
  • Stavební uzávěra v obci kvůli výstavbě nádrže byla vyhlášena počátkem 60. let 20. století.
  • Po roce 1989 se ale od plánů načas upustilo, vznikly i nové domy.
  • V půlce 90. let se myšlenka vrací, impulzem pro vznik konkrétních studií byly povodně v roce 1997.
  • V roce 2008 schválila protipovodňová opatření včetně přehrady na řece Opavě vláda, téhož roku v referendu Heřminovští nádrž odmítli.

Situace v samotných Nových Heřminovech zůstává patová. Obec žádá nezávislé posouzení nutnosti nádrže a odmítá prodat své pozemky. Stát s posudky nepočítá a hrozí vyvlastněním.

Jedním z jeho argumentů, proč už přehradu nelze zarazit, jsou i naprojektované a započaté stavby podél řeky.

„Jednání nepokročila,“ přiznala mluvčí Ježková. Ministr zemědělství Marian Jurečka do každé heřminovské domácnosti adresoval dopis, v němž žádá zastupitele o sdělení, jak využijí kompenzace, případně i peníze slíbené navíc.

Obec zatím dopisy nemá. „Až přijdou, odpovíme,“ sdělil starosta Ludvík Drobný. Názor však nemění. Naopak na 18. srpna chystá další ročník festivalu Rockem proti přehradě, který poslední dva roky navštívilo na 1 500 lidí.

„Cílem je upozornit, že ještě není dobojováno,“ dodává.