Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Historická budova muzea v Opavě se zavřela. Za rok a půl bude k nepoznání

  7:58aktualizováno  7:58
Historickou výstavní budovu Slezského zemského muzea v Opavě čeká největší změna minimálně od roku 1945. Na rok a půl se zavřela, aby na jaře 2012 přivítala návštěvníky v úplně nové podobě. Zahájení rekonstrukce však předcházelo velké stěhování.

Prostory muzea se vyprázdnily. Místo návštěvníků nastoupí řemeslníci. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Vyklizené místnosti, uprostřed vstupního vestibulu na hromadě uložené nábytek, příčky a skla z expozic. Historická výstavní budova se připravuje na největší rekonstrukci za posledních padesát pět let.

Stěhovala se vycpaná losice i vzácné varhany

Řemeslníci si muzeum převzali takřka na rok a půl. "Pro veřejnost jsme zavřeli na konci prázdnin. Museli jsme totiž bezpečně vystěhovat obrovské množství sbírkových předmětů," říká ředitel muzea Antonín Šimčík, a jako příklad uvádí několik metráků vážící vypreparovanou losici.

"Byly problémy ji vůbec umístit v depozitáři. Na výšku má přes dva metry, na délku asi dva a půl. Na její přestěhování jsme museli povolat přepravní firmu, protože sami na to nemáme vhodný dopravní prostředek," dodal Šimčík.

U stěhování unikátních varhan zase musel být speciální dozor. "Nezdá se to, ale naši pracovníci udělali obrovský kus práce." Teď už nic nebrání tomu, aby se muzeum mohlo proměnit v zařízení s moderní expozicí a kvalitním zázemím pro návštěvníky.

Už na jaře roku 2012, kdy bude muzeum slavit 198. let od založení, se budou moci návštěvníci projít unikátní Encyklopedií Slezska. "Celé horní patro propojíme do jedné průchozí expozice. Pokusíme se v ní představit Slezsko v tom nejširším možném pohledu - kulturu, historii i přírodu - všechno dohromady," přibližuje koncept náměstek pro muzeologii Ivan Berger.

Nová expozice bude hodně myslet i na děti

Zpestřením pro návštěvníky navíc bude ochoz, díky němuž uvidí exponáty z jiného pohledu. " Návštěvník si projde Encyklopedii a na konci může vyjít na kovový ochoz a jít mezi jinými exponáty zase zpátky. Některá hesla budou cíleně instalovaná tak, aby je mohl vidět návštěvník jenom z této perspektivy," dodává Berger.

S modernizací se mnohé změní i pro děti. Muzeum je chce víc zaujmout, a proto plánuje speciální část, která bude věnována jen jim. "Chceme sbírky dětem co nejvíce přiblížit. Proto budeme pro děti připravovat aktivity, díky nimž více porozumí tématům, která vystavujeme. Nejde o to, abychom vyučovali, ale aby děti chápaly souvislosti mezi jednotlivými částmi expozice," říká marketingová manažerka muzea Simona Juračková.

Nadstandardem, který je ale v nově rekonstruovaných muzeích obvyklý, budou přebalovací pulty pro maminky s dětmi a stejně tak i bezbariérové vstupy.

Proměnou projde i fasáda objektu

Žádné razantní zásahy do historické budovy se ale neplánují. "Nejviditelnější proměnou projde fasáda, jejíž sochařská výzdoba bude zrestaurována. V interiéru se zaměříme například na zpřístupnění suterénu, který nebyl pro výstavní účely dosud používán. Do dispozice muzea se zasáhne jen minimálně," dodává Juračková.

Rekonstrukce a modernizace třetího největšího muzea v Česku přijde na 108 milionů korun. Z toho 98 milionů obstará dotace z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. "Je to zřejmě největší investice od roku 1945, kdy budova muzea vyhořela," poukazuje Simona Juračková.

výstavní budova muzea v datech

Reprezentativní výstavní budova byla postavena v letech 1893-1895 podle návrhu vídeňských architektů Johanna Scheiringera a Franze Kachlera. V posledních březnových dnech roku 1945 budova vyhořela a zničena byla většina sbírek. Částečně zrekonstruovaná budova se znovu otevřela v roce 1955 a na počátku osmdesátých let byla rekonstrukce dokončena a došlo ke zpřístupnění nové expozice.
Nejčtenější

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...

Hokejový luxus ze skla a betonu. Nejkrásnější stadion v Česku má Třinec

Třinečtí hokejisté při prvním tréninku ve Werk Arene.

Na úpatí Beskyd, na dohled kouřícím železárnám stojí nejkrásnější hokejový stadion v extralize - tedy alespoň očima...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Na D1 u Ostravy se srazilo sedm aut, dálnici blokoval hořící kamion

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice u obce Kujavy na...

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala hromadná dopravní nehoda sedmi...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

Muž neoprávněně zastupoval skoro stovku lidí, na advokáta si jen hrál

(Ilustrační snímek)

Lidem na Bruntálsku nabízel právní služby falešný advokát. Vyžádal si jejich plnou moc a za peníze je zastupoval...

Za požár kostela v Gutech padla obžaloba

Dřevěnou stavbu z 16. století zapálili zkraje srpna tři mladíci vybavení čtyřmi...

Státní zástupce obžaloval tři mladíky obviněné z loňského úmyslného zapálení památkově chráněného dřevěného kostela v...

Auto spadlo z nadjezdu na koleje, v pěti metrech nabouralo do stromu

Hasiči museli vyprostit pětatřicetiletého řidiče ze škody fabie, se kterou...

Na Opavsku ráno spadlo osobní auto ze silničního nadjezdu na železnici. Pro řidiče musel přiletět vrtulník. Muž utrpěl...

Najdete na iDNES.cz