Bulharský car Ferdinand I. navštívil Těšín 11. února 1916. O jeho příjezdu

Bulharský car Ferdinand I. navštívil Těšín 11. února 1916. O jeho příjezdu informovaly na titulní straně i vídeňské noviny Das interessante Blatt. | foto: Muzeum Těšínska

BBC ukáže Těšín, kam jezdil Hindenburg a odkud generálové vedli válku

  • 0
Na významnou roli, kterou hrál Těšín v historii první světové války, poukáže chystaný seriál BBC připravovaný k výročí zahájení prvního velkého celosvětového konfliktu. Ve slezském městě tehdy sídlil generální štáb c. a k. armády a jednali tu přední evropští státníci.

Jediná tři místa v České republice - Praha, Terezín a Český Těšín proniknou do chystaného dokumentu The Long Shadow natáčeného britskou televizí BBC ke stému výročí začátku první světové války.

"Dokument, který uvádí významný britský historik David Reynolds, se v širším kontextu věnuje první světové válce, jejím příčinám, dopadům a historickým souvislostem," vysvětluje českotěšínská tisková mluvčí Dorota Havlíková.

"V České republice se mimo jiné zaměřuje na historickou úlohu a odkaz Tomáše Garrigua Masaryka, na vznik nových státních útvarů po první světové válce a na otázku vzájemného soužití evropských národů," doplňuje informace mluvčí.

Těšín několikrát navštívil i německý císař Vilém II. (v popředí vlevo).

Britští filmaři se zaměřili hlavně na to, jak fungovalo násilně rozdělené město, v němž zůstalo v jednom státě například nádraží a plynárna a ve druhém pak elektrárna nebo například vozovna tramvajové linky přerušené právě rozdělením města.

"Historik David Reynolds se zaměřil nejen na průběh mírové konference v Paříží, ale také na současné soužití Čechů a Poláků v rámci rozdělených Těšínů rovněž v souvislostech přátelského soužití Evropské unie," doplnila mluvčí.

Generální štáb rakousko-uherské armády sídlil v tehdejším Těšíně dva roky, od listopadu 1914, do konce roku 1916. Příčin bylo hned několik, ty hlavní byly dvě.

První byla relativní blízkost východní fronty, která byla pro rakousko-uherské generály rozhodující, druhou a možná ještě důležitější byl fakt, že Těšínské knížectví bylo v majetku Fridricha Habsburského, vrchního velitele císařských vojsk.

Svou roli pak určitě sehrála i skutečnost, že v nedaleké Psczyně sídlil německý generální štáb.

Umístění generálního štábu načas udělalo z provinčního města významné centrum, kde se střídali slavní hosté jako na běžícím páse.

"Mezi nejvýznamnější patřil německý císař Vilém II., který několikrát pobýval na těšínském zámku. Bulharsko zastupoval při návštěvě 11. února 1916 car Ferdinand I. a po smrti Františka Josefa I. navštívil již v prosinci 1916 město jeho synovec a nový rakouský císař Karel I. Častými hosty zde byli náčelník německého generálního štábu von Falckenhayn nebo hrdina od Tannenbergu generál Hindenburg," popsal nejznámější osobnosti, které do Těšína v té době mířily, historik Martin Krůl z Muzea Těšínska.