Podnikatel Radomír Prus chce dokázat, že se policie mýlí.

Podnikatel Radomír Prus chce dokázat, že se policie mýlí. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Podnikatel Prus hledaný kvůli dotacím žije v Africe, firmy jedou dál

  • 14
V polovině dubna už to bude rok, co ozbrojení policisté prohledali firmu Exelsior Group. Kvůli obvinění z dotačních podvodů chtěli zadržet i jejího majitele Radomíra Pruse. Ten ale pár dní před zásahem odjel na plánovaný pobyt do ciziny a domů se nevrátil.

Je podnikatel Radomír Prus z Karvinska velký podvodník s dotacemi, jak se domnívá policie, nebo oběť spiknutí, jak tvrdí on sám a jeho spolupracovníci?

Na tuto otázku dosud nikdo nedal jasnou odpověď, i když uplynulo už devět měsíců od chvíle, kdy ozbrojení policisté zatýkali v jeho bohumínské firmě Exelsior Group.

Tři lidé tehdy skončili ve vazbě kvůli obvinění z dotačních podvodů. Trvalo 3,5 měsíce, než se dostali domů. Policisté chtěli při zátahu zadržet i hlavního majitele firmy Pruse. Ten jim však dodnes uniká.

O co v kauze jde

Podnikatel Radomír Prus odmítá, že by jednal protizákonně a svou nevinu chce

Radomír Prus, většinový vlastník bohumínské společnosti Exelsior Group i dalších firem, je obviněný z podvodu při získávání dotací. Měl poškodit Evropskou unii o 268 a republiku o 47 milionů korun tím, že uváděl nepravdivé údaje do žádostí o dotace.

Společně s Prusem jsou obvinění další tři lidé, kteří strávili čtvrt roku ve vazbě: spolumajitel firmy, její jednatel a bývalý finanční ředitel. Všichni tvrdí, že obvinění je vykonstruované. Jsou přesvědčení, že závistivci či konkurenti tak chtějí zničit úspěšného podnikatele.

Podle dozorujícího státního zástupce Karla Kaldy se policejní vyšetřování přesto chýlí ke konci.

"Předpokládám, že vyšetřování skončí už v tomto čtvrtletí a já dostanu celý spis na stůl do konce března. Uvidíme, zda bude případ ukončen návrhem na podání obžaloby, nebo jinak, například odložením," říká Karel Kalda.

Ačkoli státní zástupce nechce konečné rozhodnutí předjímat, naznačil, že zatím se přiklání k tomu, že vyšetřování skončí obžalobou všech čtyř obviněných mužů.

Jsem nedobrovolný emigrant, říká o sobě Radomír Prus

Pětatřicetiletý Radomír Prus stále tvrdí, že on i jeho tři obvinění spolupracovníci (jeden odešel z firmy už v roce 2012) jsou nevinní. Věří, že pokud celá kauza vůbec dojde k soudu, tam se to prokáže.

Až do poloviny dubna 2013 se Prus považoval za úspěšného podnikatele a spokojeného člověka. Vlastnil prosperující firmu na recyklaci plastového odpadu Exelsior Group a její dceřiné společnosti. Jeho firmy v Česku, Polsku i na Slovensku zaměstnávaly kolem 400 lidí a dosahovaly obratu kolem miliardy korun.

Mezi menšími podnikateli tehdy Prus patřil k nejúspěšnějším žadatelům o evropské dotace v zemi. I díky tomu měl v hlavě spoustu dalších nápadů na byznys.

V pátek 13. dubna odletěl na dlouhodobě plánovanou pracovní dovolenou na Seychely. Netušil, že si ji moc neužije a domů se hned tak nevrátí. V pondělí ráno se jeho život převrátil naruby. Začal se cítit jako psanec. "Jsem nedobrovolný emigrant," posteskl si v dopise redakci MF DNES.

Údajně udělal škody za stovky milionů

Z ciziny se Prus dodnes nevrátil. Skončil by totiž ve vazbě, což odmítá. Jelikož je na něj vydaný mezinárodní zatykač, žije v některé z afrických zemí, odkud mu nehrozí vydání. Nabízel sice, že se vrátí a poskytne finanční záruky, když se bude moci hájit na svobodě, ale žádný takový slib nedostal.

Pruse a jeho tři spolupracovníky podezřívá policie z toho, že zneužívali dotace a způsobili tak Evropské unii i České republice škody převyšující 300 milionů korun.

"Velká zastrašovací razie 150 policajtů v kuklách nenašla při domovních prohlídkách žádný důkaz. Dotacím nerozumí. Kdyby se nás zeptali, vše bychom vysvětlili. Svědci včetně ministerstev potvrzují naši verzi," líčí Prus.

Sídlo společnosti Exelsior Group v Bohumíně.

MF DNES už loni ověřovala situaci na úřadech, které dotace přidělovaly. Žádný z nich neuvedl, že by Prusovy firmy měly problémy. Žádné podvody nezjistily ani opakované kontroly finančního úřadu.

A to, že nejméně jedno ze zásadních obvinění se ukázalo jako liché, potvrdil i sám státní zástupce.

Bývalý zaměstnanec, propuštěný z Exelsior Group kvůli konfliktům, tvrdil policii, že firma za dotace nekoupila novou recyklační linku, jak měla, ale repasovaný stroj.

"Zařízení bylo nové. Přišel jsem sice do firmy později, ale mé vzdělání a praxe ve strojírenství i soudním znalectví mi umožňuje posoudit stav výrobních linek," říká současný ředitel firmy Exelsior Group Jiří Vavřík. Ten stojí mimo jakákoli podezření. Od dubna držel Prusovy firmy v chodu až do návratu spolumajitele a jednatele.

Za pravdu mu dal i státní zástupce Karel Kalda. "Existovalo podezření, že stroje nejsou nové. Na to ale nejsou důkazy, proto jsou obvinění stíháni jen v prvním odstavci, tedy pro podvodné jednání při získávání dotací. Kdyby se prokázalo, že firma pořídila staré stroje, bylo by jejich obvinění rozšířeno o druhý odstavec, tedy o použití dotací na jiné účely," vysvětlil Kalda.

Evropská jednička? Ano, jen to potrvá déle

Vavřík je přesvědčený, že Prus ani jeho spolupracovníci nepodváděli a že to postupně prokážou.

"Koupili nové, moderní zařízení, na které dostali dotace. Až do dubnového zásahu policie jela například recyklační linka koupená za dotace na plný výkon," líčí ředitel a netají, že policejní manévry firmu silně poškodily.

"Banka nám obstavila účet, odběratelé a dodavatelé se lekli, museli jsme dočasně snížit výrobu, několik zaměstnanců propustit a část přesunout do dceřiných společností. Abychom měli v těch prvních měsících na výplaty, museli jsme prodat auta i další majetek majitelů i manažerů společnosti. Ztratili jsme zajímavý projekt, o který měla zájem maďarská vláda," líčí Vavřík.

Podle něj stojí za celou kauzou lidská závist nebo snaha konkurence zastavit jednoho z největších hráčů na trhu s recyklovaným plastem.

"Byli jsme v Evropě dvojkou na trhu s potravinářským regranulátem, ze kterého se vyrábějí preformy pro vyfukování PET lahví. Máme stroj na výrobu plastových granulí s nejvyšší kapacitou na světě a měli jsme našlápnuto stát se evropskou jedničkou. Ta šance tu pořád je, ale potrvá mnohem déle," dodal Vavřík.