Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žena věří, že její tříletý syn bude jednou chodit. A lidé pomáhají dál

  18:30aktualizováno  18:30
Těžký i krásný byl tento rok pro Martinu Štěpáníkovou a jejího tříletého syna, který je kvůli dětské mozkové obrně na matce závislý. Letos už na to ale nebyli sami. Lidé z Hlučína na Opavsku i okolních obcí přispěli na intenzivní rehabilitaci Fandy. A výsledky jsou znát.

Tříletému Františkovi velmi pomáhá také speciální rehabilitační tříkolka, na které fotografům zapózoval při setkání v prosinci minulého roku. Jeho matka Martina Štěpáníková ji pořídila za výtěžek ze sbírky fotbalového utkání. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zatímco Martina Štěpáníková v patře rodinného domku svých rodičů v Hlučíně-Darkovičkách poutá nohy tříletého Františka k pedálům, vysvětluje při tom, jak moc je speciální rehabilitační tříkolka pro jejího syna důležitá.

„Nedošlápne na zem celými chodidly, jen špičkami. Při jízdě na tříkolce se jeho svaly a šlachy napínají a uvolňují. Jezdíme denně. A je to účinnější než jiná cvičení, protože tříkolka Fandu baví. Sám na ní ale zatím jet nedokáže, musím ho vždy tlačit,“ líčí chlapcova matka.

Fanda šlápl do pedálů a poprvé se sám rozjel

Jenže sotva se při povídání na chvíli zastaví, Fanda šlápne do pedálů a sám popojede dozadu. Jel by ještě dál, kdyby ho nezastavila stěna pokoje. „Tohle ještě neudělal. Je to poprvé!“ raduje se jeho máma.

František je její jediné, vymodlené dítě. Na svět ale přišel příliš brzy – už v šestém měsíci těhotenství. Vážil jen 900 gramů. Lékaři matku upozornili, že bude mít vývojové potíže. Ona se ale zdráhala uvěřit.

Tříletému Františkovi velmi pomáhá také speciální rehabilitační tříkolka, na...

„Stále jsem doufala, že problémy nebudou tak velké. Až na přelomu loňského a letošního roku mi došlo, že následky dětské mozkové obrny jsou vážné. Fanda už měl dva roky, ale nechodil, nemluvil. Ačkoli jsme chodili na rehabilitace, velké pokroky vidět nebyly,“ vzpomíná Martina Štěpáníková.

Zlom nastal letos v létě. Po prvním pobytu v Sanatoriích Klimkovice, kde Fanda absolvoval program intenzivní neurorehabilitace.

„Udělal velký pokrok. Zpevnily se mu svaly, dokázal lépe sedět a sám se začal poprvé i stavět. V lázních nám navíc ukázali rehabilitační tříkolku a další pomůcky včetně ortéz, které mu teď hodně pomáhají. I proto dnes věřím, že syn bude jednou chodit,“ říká Štěpáníková.

Každý pobyt s intenzivní rehabilitací stojí asi padesát tisíc

Netají ale, že bez podpory mnoha lidí by to se synem těžko dokázali. Intenzivní rehabilitační programy v Klimkovicích stojí asi 50 tisíc a nehradí je zdravotní pojišťovny. Stejné je to s rehabilitační tříkolkou za 16 tisíc či jinými pomůckami. Na to všechno přispěli Fandovi obyvatelé Hlučína i okolních obcí.

Zaměstnanci hlučínské rehabilitace, kam Fanda dochází, vybrali právě jeho jako vhodného adepta, kterému by město mohlo pomoci ze sbírky pro postižené děti.

„Nabídli nám to a já přijala. Veřejnosti nás město představilo před slavnostním divadelním představením Jesličky svatého Františka, což bylo symbolické. Pak jsme díky příspěvkům od lidí mohli měsíc rehabilitovat v Klimkovicích. A protože Fandovi to hodně pomohlo, lékaři doporučili pobyt opakovat. Abychom tam mohli jet znovu na podzim, peníze pro nás vytančili návštěvníci XII. ročníku festivalu Štěrkovna Open Music na Hlučínském jezeře prostřednictvím mobilní aplikace Nadace ČEZ Pomáhej pohybem,“ vypočítává Štěpáníková pomoc, za kterou je vděčná.

A to není zdaleka všechno. Pomoci se rodině dostalo z více stran.

Na tříkolku přispěli fotbalisté, na další pobyt i tančící lidé

Františkův dědeček hraje v místním fotbalovém klubu, který při jednom z utkání uspořádal sbírku. Její výtěžek stačil právě na nákup vytoužené rehabilitační tříkolky.

ZŠ Tyršova z Hlučína sbírá celý rok pro Fandu plastová víčka.

A finančně přispěli také lidé ze Štěpánkovic, kde matka s chlapcem dříve žili. Do domu svých rodičů v Hlučíně-Darkovičkách se žena se synem vrátila teprve na konci loňského roku.

Finanční pomoc Hlučína měla trvat jen rok. Ale situace se změnila. Hoch si už začátkem příštího roku zopakuje intenzivní neurorehabilitaci v Klimkovicích. A nejen to.

Hlučín se rozhodl pomáhat rodině i v příštím roce

Hlučín se rozhodl, že nad Františkem převezme patronát a pomáhat mu bude dál. Důvod?

„Po celý letošní rok, kdy město pomáhalo Františkovi, nám chlapec dělal obrovskou radost. Rozdíl v jeho zdravotním stavu a kondici je po absolvování dvou náročných rehabilitačních programů na první pohled patrný. Maminka, která je samoživitelka a podporují ji její rodiče, se chlapci intenzivně věnuje, což samozřejmě také přináší výsledky. A protože rehabilitační pobyty Františkovi evidentně pomáhají, rozhodli jsme se podpořit ho i příští rok,“ vysvětluje místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová.

Podotkla, že lékaři i fyzioterapeuti doporučují chlapci, aby pokračoval v intenzivním cvičení a opakovaně absolvoval nákladné rehabilitační programy, na které rodina sama nedá prostředky dohromady.

Tříletému Františkovi velmi pomáhá také speciální rehabilitační tříkolka, na...

„Když se Františkův stav bude nadále lepšit, budou mít všichni dárci dobrý pocit, že se o to dílem zasloužili. A to je přece hodně dobré, když můžete říct, že jste pozitivně ovlivnili něčí život,“ míní Kotrlová.

V posledních letech přibývá v kraji stále více radnic, které podporují postižené děti, pořádají pro ně finanční sbírky, sbírají plastová víčka nebo pořádají charitativní akce. A většina lidí není lhostejná.

Hlučín pomáhá postiženým dětem už druhý rok. Loni se dočkala podpory pětiletá Adélka. Letos František. Už první adventní neděli dostal z peněz od lidí vánoční dárek: terapeutickou pomůcku ve tvaru slona, která zlepšuje motorické schopnosti dětí.

„Cvičení se slonem Františkovi prospívá, proto jsme navrhli jako dárek právě tuto pomůcku,“ říká ředitelka Dětské rehabilitace Hlučín Radmila Löwová.Nejčtenější

Radar hlásí 44 tisíc překročení rychlosti. Za jeden měsíc a v jedné ulici

Instalace úsekových radarů v Rosicích nad Labem se podle pardubických strážníků...

I více než trojnásobnou rychlostí, než je povoleno, jezdí řidiči Pekařskou ulicí v Opavě. Kontrolní radar tam za pouhý...

Na šachtě byl týden. Od smrti na Dukle jej zachránila nezkušenost

Vladimír Vlček nastoupil na Duklu jen týden před tragickou událostí z roku 1961.

Vladimír Vlček nastoupil na Důl Dukla jen pár dní před tragédií, při níž zemřelo 108 horníků. Za svůj život vděčí...Majitelé si drží parcely, byť je nevyužívají. Noví zájemci hledají marně

Ilustrační snímek

Řada obcí v Moravskoslezském kraji se dlouhodobě potýká s nedostatkem stavebních parcel, i když velké množství jich...

Belgičtí důchodci uvázli na beskydském svahu, zachraňovali je hasiči

Belgickým seniorům museli hasiči pomoci ze strmého kopce v Beskydech.

Nejstrmější neoznačenou cestu si vybral pár osmdesátiletých seniorů z Belgie při prozkoumávání Beskyd. V kopci poblíž...

Jak Čech poznal velkou zem. Vychodil: Rusové během noci postaví raketu

SLAVNÁ VÝHRA. V srpnu 2010 v předkole Evropské ligy Novosibirsk doma porazil...

Když vytočíte jeho číslo, začne místo klasického vyzvánění dunět píseň It’s my life od americké skupiny Bon Jovi. Ale...

Další z rubriky

Opavští dál shání firmu na vyhřívaný trávník, v azylu budou i v říjnu

Opavští fotbalisté slaví postup do první ligy. Na první skutečně domácí utkání...

Prvních sedm domácích prvoligových zápasů neodehraje SFC Opava na svém stadionu. Městu se nedaří najít zhotovitele pro...

Ostrava schválila, že se stavba tramvajové trati obejde bez souhlasu obvodů

Tramvaje v centru Ostravy.

Radní Ostravy získali trumf, který městu umožní stavět trať ke Globusu přes Porubu a Pustkovec bez ohledu na postoj...

Belgičtí důchodci uvázli na beskydském svahu, zachraňovali je hasiči

Belgickým seniorům museli hasiči pomoci ze strmého kopce v Beskydech.

Nejstrmější neoznačenou cestu si vybral pár osmdesátiletých seniorů z Belgie při prozkoumávání Beskyd. V kopci poblíž...

Najdete na iDNES.cz