Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žena věří, že její tříletý syn bude jednou chodit. A lidé pomáhají dál

  18:30aktualizováno  18:30
Těžký i krásný byl tento rok pro Martinu Štěpáníkovou a jejího tříletého syna, který je kvůli dětské mozkové obrně na matce závislý. Letos už na to ale nebyli sami. Lidé z Hlučína na Opavsku i okolních obcí přispěli na intenzivní rehabilitaci Fandy. A výsledky jsou znát.

Tříletému Františkovi velmi pomáhá také speciální rehabilitační tříkolka, na které fotografům zapózoval při setkání v prosinci minulého roku. Jeho matka Martina Štěpáníková ji pořídila za výtěžek ze sbírky fotbalového utkání. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zatímco Martina Štěpáníková v patře rodinného domku svých rodičů v Hlučíně-Darkovičkách poutá nohy tříletého Františka k pedálům, vysvětluje při tom, jak moc je speciální rehabilitační tříkolka pro jejího syna důležitá.

„Nedošlápne na zem celými chodidly, jen špičkami. Při jízdě na tříkolce se jeho svaly a šlachy napínají a uvolňují. Jezdíme denně. A je to účinnější než jiná cvičení, protože tříkolka Fandu baví. Sám na ní ale zatím jet nedokáže, musím ho vždy tlačit,“ líčí chlapcova matka.

Fanda šlápl do pedálů a poprvé se sám rozjel

Jenže sotva se při povídání na chvíli zastaví, Fanda šlápne do pedálů a sám popojede dozadu. Jel by ještě dál, kdyby ho nezastavila stěna pokoje. „Tohle ještě neudělal. Je to poprvé!“ raduje se jeho máma.

František je její jediné, vymodlené dítě. Na svět ale přišel příliš brzy – už v šestém měsíci těhotenství. Vážil jen 900 gramů. Lékaři matku upozornili, že bude mít vývojové potíže. Ona se ale zdráhala uvěřit.

Tříletému Františkovi velmi pomáhá také speciální rehabilitační tříkolka, na...

„Stále jsem doufala, že problémy nebudou tak velké. Až na přelomu loňského a letošního roku mi došlo, že následky dětské mozkové obrny jsou vážné. Fanda už měl dva roky, ale nechodil, nemluvil. Ačkoli jsme chodili na rehabilitace, velké pokroky vidět nebyly,“ vzpomíná Martina Štěpáníková.

Zlom nastal letos v létě. Po prvním pobytu v Sanatoriích Klimkovice, kde Fanda absolvoval program intenzivní neurorehabilitace.

„Udělal velký pokrok. Zpevnily se mu svaly, dokázal lépe sedět a sám se začal poprvé i stavět. V lázních nám navíc ukázali rehabilitační tříkolku a další pomůcky včetně ortéz, které mu teď hodně pomáhají. I proto dnes věřím, že syn bude jednou chodit,“ říká Štěpáníková.

Každý pobyt s intenzivní rehabilitací stojí asi padesát tisíc

Netají ale, že bez podpory mnoha lidí by to se synem těžko dokázali. Intenzivní rehabilitační programy v Klimkovicích stojí asi 50 tisíc a nehradí je zdravotní pojišťovny. Stejné je to s rehabilitační tříkolkou za 16 tisíc či jinými pomůckami. Na to všechno přispěli Fandovi obyvatelé Hlučína i okolních obcí.

Zaměstnanci hlučínské rehabilitace, kam Fanda dochází, vybrali právě jeho jako vhodného adepta, kterému by město mohlo pomoci ze sbírky pro postižené děti.

„Nabídli nám to a já přijala. Veřejnosti nás město představilo před slavnostním divadelním představením Jesličky svatého Františka, což bylo symbolické. Pak jsme díky příspěvkům od lidí mohli měsíc rehabilitovat v Klimkovicích. A protože Fandovi to hodně pomohlo, lékaři doporučili pobyt opakovat. Abychom tam mohli jet znovu na podzim, peníze pro nás vytančili návštěvníci XII. ročníku festivalu Štěrkovna Open Music na Hlučínském jezeře prostřednictvím mobilní aplikace Nadace ČEZ Pomáhej pohybem,“ vypočítává Štěpáníková pomoc, za kterou je vděčná.

A to není zdaleka všechno. Pomoci se rodině dostalo z více stran.

Na tříkolku přispěli fotbalisté, na další pobyt i tančící lidé

Františkův dědeček hraje v místním fotbalovém klubu, který při jednom z utkání uspořádal sbírku. Její výtěžek stačil právě na nákup vytoužené rehabilitační tříkolky.

ZŠ Tyršova z Hlučína sbírá celý rok pro Fandu plastová víčka.

A finančně přispěli také lidé ze Štěpánkovic, kde matka s chlapcem dříve žili. Do domu svých rodičů v Hlučíně-Darkovičkách se žena se synem vrátila teprve na konci loňského roku.

Finanční pomoc Hlučína měla trvat jen rok. Ale situace se změnila. Hoch si už začátkem příštího roku zopakuje intenzivní neurorehabilitaci v Klimkovicích. A nejen to.

Hlučín se rozhodl pomáhat rodině i v příštím roce

Hlučín se rozhodl, že nad Františkem převezme patronát a pomáhat mu bude dál. Důvod?

„Po celý letošní rok, kdy město pomáhalo Františkovi, nám chlapec dělal obrovskou radost. Rozdíl v jeho zdravotním stavu a kondici je po absolvování dvou náročných rehabilitačních programů na první pohled patrný. Maminka, která je samoživitelka a podporují ji její rodiče, se chlapci intenzivně věnuje, což samozřejmě také přináší výsledky. A protože rehabilitační pobyty Františkovi evidentně pomáhají, rozhodli jsme se podpořit ho i příští rok,“ vysvětluje místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová.

Podotkla, že lékaři i fyzioterapeuti doporučují chlapci, aby pokračoval v intenzivním cvičení a opakovaně absolvoval nákladné rehabilitační programy, na které rodina sama nedá prostředky dohromady.

Tříletému Františkovi velmi pomáhá také speciální rehabilitační tříkolka, na...

„Když se Františkův stav bude nadále lepšit, budou mít všichni dárci dobrý pocit, že se o to dílem zasloužili. A to je přece hodně dobré, když můžete říct, že jste pozitivně ovlivnili něčí život,“ míní Kotrlová.

V posledních letech přibývá v kraji stále více radnic, které podporují postižené děti, pořádají pro ně finanční sbírky, sbírají plastová víčka nebo pořádají charitativní akce. A většina lidí není lhostejná.

Hlučín pomáhá postiženým dětem už druhý rok. Loni se dočkala podpory pětiletá Adélka. Letos František. Už první adventní neděli dostal z peněz od lidí vánoční dárek: terapeutickou pomůcku ve tvaru slona, která zlepšuje motorické schopnosti dětí.

„Cvičení se slonem Františkovi prospívá, proto jsme navrhli jako dárek právě tuto pomůcku,“ říká ředitelka Dětské rehabilitace Hlučín Radmila Löwová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

Moravskoslezský kraj volí své zástupce do Senátu PČR ve volebních obvodech 68 - Opava, 71 - Ostrava-město a 74 - Karviná. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Dny NATO uvítaly 225 tisíc lidí. Legenda z Vietnamu zaplavila nebe vlčími máky

Letoun Bronco shazuje 200 tisíc kvítků vlčích máků.

Na mošnovském letišti končí Dny NATO v Ostravě, největší armádně-bezpečnostní show v Evropě. K vidění byla dvacítka...

Kočkův vrah Ďuričko si změnil jméno, soud mu dovolil pracovat i v noci

Bohumír Ďuričko chvíli po propuštění z věznice odpovídá novinářům. (30. října...

Hoteliér Bohumír Ďuričko odsouzený za vraždu Václava Kočky mladšího, syna provozovatele Matějské pouti, si změnil po...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Na Jablunkovsku zastřelili dva cvičené psy. Majitel podezřívá myslivce

Nejvyšší soud uzavřel případ z roku 2013, ve kterém čtrnáctiletý hoch zastřelil...

Cvičenou fenu a mladého psa zastřelil zatím neznámý pachatel na soukromém pozemku Radka Gomoly v Dolní Lomné na...

Další z rubriky

Půlroční výpadek autobusů nehrozí, krajský úřad našel zájemce

Ilustrační snímek.

Minimálně jeden zájemce o provoz autobusů v každé z oblastí, kde vzniklo půlroční mezidobí mezi odchodem stávajícího a...

Poslední z padesáti mlýnů na Bílovecku bude po opravě znovu mlít

V rámci rekonstrukce byly z mlýna sundány dvě ze čtyř lopatek, které jsou...

Obřím osmimetrovým lopatkám trvá zhruba pět sekund, než se otočí kolem své osy. Nyní je však historický dřevěný mlýn na...

Na Jablunkovsku zastřelili dva cvičené psy. Majitel podezřívá myslivce

Nejvyšší soud uzavřel případ z roku 2013, ve kterém čtrnáctiletý hoch zastřelil...

Cvičenou fenu a mladého psa zastřelil zatím neznámý pachatel na soukromém pozemku Radka Gomoly v Dolní Lomné na...

Najdete na iDNES.cz