Jezero na haldě v ostravské části Hrabůvka láká ke koupání. Je však velmi nebezpečné. | foto: Archiv Vítkovic

Povolení na golf propadla, u jezera na hořící haldě přibude zákaz bruslení

  • 4
Už dávno tam mělo být golfové hřiště. Ale není. A nebude. Místo toho na haldě v Ostravě-Hrabůvce přibývají zákazové cedule. V létě měly odradit hazardéry od koupání, teď je pomalu třeba myslet na zákaz bruslení.

Stavební povolení, která si před několika lety vyřídila na golfový areál společnost Vítkovice, už propadla.

Stát totiž zdržel slibované investice na revitalizaci haldy a likvidaci starých ekologických škod – v tomto případě na uhašení hořící haldy a odstranění nebezpečných skládek. Mezitím vznikla golfová hřiště jinde a strojírenská firma od myšlenky upustila.

Problém navíc je, že pod povrchem kopce z navezené hlušiny stále dohořívají zbytky uhlí. Kvůli uhašení ohně tam loni vzniklo velké umělé jezero. A právě díky němu se hořící halda stala zajímavou, ale také nebezpečnou, a proto samozřejmě zakázanou, jenže o to více lákavou atrakcí pro místní lidi (o pokusech se v haldě vykoupat jsme psali zde).

„Jde o soukromý pozemek, kam stále platí zákaz vstupu. Jenže lidé to nerespektují, chodí se na haldu procházet a letos v létě se tam dokonce koupali, včetně dětí,“ říká Hana Bártková, šéfka odboru ekologie a tribotechniky ze společnosti Vítkovice, které celá halda patří.

Vlastník v okolí jezera umístil řadu cedulí se zákazy vstupu, koupání i plavání. A brzy k nim přibude další: Zákaz bruslení.

I kdyby jezero zamrzlo, vstup na led bude riskantní

„Haldu střežíme, ale jde o stohektarový neoplocený pozemek, takže ochranka nemůže být všude. I když lidé naše zákazové cedule ničí a kradou, dáváme tam stále nové a brzy přidáme další, se zákazem bruslení,“ říká Hana Bártková.

Jezero na haldě v ostravské části Hrabůvka láká ke koupání. Je však velmi nebezpečné, okraje totiž tvoří kluzká fólie, po níž se nelze bez pomoci dostat ven.

Důvodem je podle ní obava, že jezero v přírodním prostředí, které v létě lákalo hlavně děti ke koupání, může lákat v zimě k bruslení na zmrzlé hladině. Otázka však je, zda vůbec nebo jak moc jezero zamrzne.

„Nevíme, zda jezero zamrzne. To záleží na řadě okolností. Předpokládáme, že ne. Ale i kdyby ano, nedoporučuji na led vstoupit. Může být tenký a pod ním bude místy až osm metrů vody,“ líčí Bártková.

Podotkla, že teplota hořícího uhlí dosahovala pod povrchem haldy místy až 300 stupňů a na povrchu až 40 stupňů Celsia. Masa vody slouží jako těsnicí špunt, který brání přístupu kyslíku do haldy. Teploty ale zatím klesají jen mírně a nová měření se chystají až koncem roku.

„Jezero bylo nebezpečné už při napouštění – kdyby do něj loni někdo spadl, neměl by šanci dostat se ven. Není vhodné ke koupání, protože ve vodě se množí organismy, které mohou škodit lidskému zdraví, navíc už zarůstá. A rozhodně nebude vhodné ani k bruslení,“ varuje Bártková.