Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Horníci v referendu rozhodli: šachty mohou jít do stávky

  14:01aktualizováno  14:43
Horníci na Karvinsku a na Dole Paskov odmítli návrh podoby kolektivní smlouvy, předložený manažery OKD. Zároveň v referendu souhlasili s možnou stávkou.

Proti snižování platů demonstrovali horníci už v září. Tehdy se závěr demonstrace vymknul kontrole a horníci zaútočili na někdejší budovu ředitelství OKD. | foto: MAFRA

"Hlasování se účastnilo přes 60 procent zaměstnanců a se stávkou souhlasilo přes 90 procent zúčastněných zaměstnanců. Byly tedy splněny veškeré podmínky zákona o kolektivním vyjednávání a odborové organizace jsou oprávněny v souladu s tímto zákonem vyhlásit stávku," stojí v oznámení, vyvěšeném odboráři.

"Proti našemu návrhu se v referendu postavilo zhruba 61 procent z celkového počtu zaměstnanců OKD," reagoval na výsledek hornického plebiscitu mluvčí společnosti OKD Marek Síbrt.

"Výsledek vnímáme spíše jako vyjádření celkové frustrace zaměstnanců ze současné situace než jako vyjádření se ke konkrétnímu návrhu, který jsme předložili," dodal mluvčí.

Stávka vůbec nemusí začít

Fakt, že se horníci v OKD rozhodli nepřijmout návrh podoby kolektivní smlouvy a hlasovali pro stávku ale neznamená, že se práce na šachtách v každém případě zastaví.

I nadále mohou probíhat jednání, stávku berou i odboroví předáci jako krajní možnost.

"V referendu se rozhodovalo nejen o platnosti kolektivní smlouvy na roky 2014 - 2018, ale hlavně o mzdové části, o níž se jednalo pouze na rok 2014," vysvětlil na internetových stránkách hornických odborů předseda hornických odborů Dolu Darkov Luděk Procházka ještě předtím, než byly známy výsledky referenda.

"Pokud by byla většina pro stávku ještě neznamená, že by se hned stávkovalo. Jednalo by se dál o finančních podmínkách. Stávka se zatím nepřipravuje, ani hodinová ani žádná jiná. Stávka je krajní mez," dodal Procházka.

Že se stávka neuskuteční doufá i mluvčí OKD Marek Síbrt. "Výsledky nutně neznamenají, že bude stávka. Odbory k ní pouze dostaly mandát," vysvětlil.

"Stále věříme, že se nám podaří při dalším jednání dosáhnout dohody i bez tohoto krajního prostředku. Určitě jsme připraveni bavit se o struktuře našeho návrhu," podal odborářům ruku k dalšímu jednání.

O kolektivní smlouvě se dohadují přes rok. Kvůli platům

Odboráři jednají s vedením OKD o podobě nové kolektivní smlouvy už více než rok. Hlavním jablkem sváru je způsob výpočtu platů.

Zatímco odboráři preferují zachování příspěvků na dovolenou a na Vánoce, což činí zhruba necelé dva platy navíc, OKD chce vázat výplatu odměn na plnění hospodářských výsledků.

"Na většině položek obsažených v kolektivní smlouvě jsme víceméně dohodnuti, v současnosti jde hlavně o podobu platů v příštím roce," řekl už dříve předseda hornických odborů Jaromír Pytlík.

"Třináctý a čtrnáctý plat (přídavek na dovolenou a Vánoce) má být nahrazen podílem zaměstnanců na hospodářském výsledku společnosti," vysvětluje návrh OKD na podobu platové doložky kolektivní smlouvy mluvčí OKD Marek Síbrt.

Myslíte, že by horníci měli kvůli svým platovým požadavkům vstoupit do stávky?

celkem hlasů: 1623

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 11. listopadu 2013. Anketa je uzavřena.

Ne 971
Ano 462
Je mi to jedno 190

"Například při dosažení čistého zisku ve výši 900 miliónů korun v roce 2014 by byly zachovány průměrné mzdy na úrovni letošního roku. Při dosažení lepšího výsledku by byl bonus dále navýšen podle pravidel sjednaných v kolektivní smlouvě," dodal mluvčí OKD.

Problém, na nějž odboráři při jednání o smlouvě upozorňují ale je, že čistý zisk ve výši 900 milionů korun je při současné ekonomické situaci OKD spíše chimérou.

Pokud by horníci přišli o současné příplatky na Vánoce a na dovolenou, znamenalo by to podle Jaromíra Pytlíka zhruba sedmiprocentní propad mezd.

"Ze sedmatřiceti tisíc korun hrubého, což byla v roce 2012 průměrná mzda v OKD, by horníci najednou měli přibližně jednatřicet tisíc korun. To je pro nás neakceptovatelné," vysvětloval na konci září důvody odporu odborářů k návrhu OKD Jaromír Pytlík.

Podívejte se na zářijovou demonstraci horníků proti propouštění:Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Kvůli závadě brzd vlaku hořela tráva u trati v délce sedmnácti kilometrů

Hasiči zasahovali u požáru trávy podél dlouhého úseku železniční trati.

Rozsáhlý požár trávy podél sedmnáctikilometrového úseku železniční trati museli v pondělí likvidovat hasiči na...

Festivalu Colours of Ostrava se daří i ekonomicky, zdvojnásobil zisk

Zlata Holušová hledá interprety pro Colours of Ostrava na festivalech po celém...

Nejlepší rok ve své historii loni zaznamenala společnost Colour Production Zlaty Holušové, pořádající od roku 2002...

Orchideje i cenné lesy. Moravskoslezský kraj zdobí nové přírodní památky

Kvetoucí vstavačové louky u Býkovic

V okolí Kopřivnice a Štramberka leží dvě nové přírodní památky. Krajští radní na základě doporučení odborníků schválili...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz