Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hornické mzdy za rok klesly, nejvíce na Dole Paskov. Spadly pod 30 tisíc

  13:55aktualizováno  13:55
Hornické platy na Dole Paskov klesly během posledního roku o více než pět procent. V srpnu spadly pod třicet tisíc korun.

Zaměstnanci OKD vycházejí po ranní směně z budovy dolu Paskov u Staříče na Frýdecko-Místecku. (2. května 2016) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Technicko-hospodářští zaměstnanci tři procenta, dělníci na povrchu téměř čtyři a horníci přes pět procent směrem dolů. Tak vypadá poslední rok v platech zaměstnanců OKD na Dole Staříč.

Nejvíce, o 5,6 procenta, klesly platy horníků. „Vzali nám část příspěvků na Vánoce, část na dovolenou, to je pak jasné, že jde plat dolů. Chlapi nadávají, ale víc toho asi dělat nemohou, aspoň nějaké peníze jsou,“ řekl jeden z horníků fárajících na šachtě ve Staříči.

Z původních 31 371 korun měsíčně v srpnu loňského roku klesly platy fárajících horníků na 29 592 korun v letošním osmém měsíci. O necelá čtyři procenta, z 24 212 na 23 291 korun, klesly ve stejném období platy povrchových zaměstnanců, o 2,76 procenta, z 46 321 na 45 044 korun, klesly platy technickohospodářských pracovníků.

„Mzdy klesaly v rámci celé firmy, na Dole Paskov ale nejvíce,“ řekl předseda tamních odborů Rostislav Palička.

Obě šachty Dolu Paskov - Staříč i Chlebovice - jsou podle všeho odsouzeny k zániku. Podle některých úvah by mohly skončit ještě letos, jisté to ale ani zdaleka není.

OKD totiž chybí peníze. Jak na samotný útlum šachty, tak na odstupné propouštěným horníkům, kteří mají podle kolektivní smlouvy nárok až na dvanáct měsíčních platů.

OKD tyto peníze nemá, nepomůže ani 700milionová vládní půjčka, kterou chce vedení firmy použít hlavně na udržení samotného provozu a záchranu těžby.

Ani havíři neví, kdy se uzavře ztrátová šachta

Situace firmy se totiž po vyhlášení insolvence příliš nezměnila.

„Běžný provoz OKD je i nadále ovlivněn běžícím insolvenčním řízením, což se projevuje zejména v trvajících požadavcích dodavatelů na zálohy a předplatby,“ řekl podle zápisu z posledního věřitelského výboru výkonný ředitel OKD Antonín Klimša.

Věřitelé na své schůzi probírali i provozní situaci OKD, provozní výsledky ale nezveřejnili.

Pokles platů na Dole Paskov

srpen 2015 - srpen 2016 - pokles na

Dělníci v dole
31 371 Kč - 29 592 Kč - 94,33 %
Dělníci na povrchu
24 212 Kč - 23 291 Kč - 96,20 %
TH zaměstnanci
46 321 Kč - 45 044 Kč - 97,24 %
Zaměstnanci celkem
32 781 Kč - 31 100 Kč - 94,87 %
Zdroj: ZV OS PHGN

Komentovat je nemůže ani insolvenční správce Lee Louda. „Okruhy týkající se výsledků OKD, přípravy reorganizačního plánu nebo budoucnosti Dolu Paskov budou projednávány na věřitelském výboru, jehož další jednání proběhne 26. září za účasti vedení OKD. Nyní se k nim tedy nemohu vyjadřovat,“ řekl správce.

K případnému konci Dolu Paskov se nevyjadřuje ani vedení OKD. Jaká jej čeká budoucnost a kdy se uzavře šachta, která se na ztrátách OKD podílí výrazným způsobem, tak nevědí ani samotní havíři.

„Vůbec netušíme, co se kdy stane, zda a kdy bude šachta uzavřena, jak bude naplánován případný útlum,“ komentuje současnou situaci na šachtě Rostislav Palička. „Nikdo nás zatím o ničem neinformoval. Doufáme, že se tak stane při předložení reorganizačního plánu, ale i tady se může stát, že termín firma nestihne a požádá o prodloužení.“

Na vypracování reorganizačního plánu mají manažeři OKD podle rozhodnutí soudu 120 dnů ode dne schválení reorganizace. Lhůta vyprší v sobotu 10. prosince letošního roku, případný výsledek pak lze očekávat v pondělí 12. prosince.

Pokud vedení OKD nepožádá o prodloužení termínu.

Přípravy na další těžbu na těchto dolech se nechystají

O tom, že se na Dole Paskov s další těžbou už moc nepočítá, tak svědčí jen odvážení některých strojů na jiné šachty.

„Stroje se neprodávají, ale převádí se na ostatní závody a OKD tak šetří nemalé prostředky,“ odpověděl podle zápisu ze schůze odborářů Dolu Paskov ředitel šachty Zdeněk Koval.

„Jsou zastavené ražby a jde o různé stroje, dopravníky a podobně, které se při nich využívaly,“ vysvětluje Palička.

Přípravy na další těžbu se v tuto chvíli na dolech Staříč ani Chlebovice nechystají, na začátku příštího roku by zde měly zůstávat nedotěžené tři poruby, v nichž by mohli havíři i v příštím roce pracovat. Pokud se do té doby šachta neuzavře, což ale není pravděpodobné.
Nejčtenější

Vrchní soud snížil trest falešnému šlechtici. Lidi připravil o 90 milionů

Karel Šimko před vyhlášením rozsudku Krajského soudu v Ostravě. (4. března 2015)

Olomoucký vrchní soud snížil o rok trest Karlu Šimkovi z Frýdku-Místku za rozsáhlé podvody. Muž tvrdil, že je šlechtic...

Plzeň otočila duel se třetími Vítkovicemi a vede extraligu o 11 bodů

Momentka ze zápasu Plzeň - Vítkovice

Plzeňští hokejisté shlížejí na extraligovou konkurenci z patra. V předehrávce 49. kola si doma poradili s Vítkovicemi...Záchranáři dvě hodiny bojovali o život zaklíněného řidiče, marně

Ilustrační snímek

Devětačtyřicetiletý muž nepřežil havárii v Rychvaldu na Karvinsku. S automobilem narazil do betonového mostku a...

Liberec hrál v LM s Växjö nerozhodně, Třinec prohrál ve Finsku 2:4

Liberecký útočník Martin Bakoš (vlevo) se snaží překonat Viktora Andréna v...

Úvodní semifinálové duely hokejové Ligy mistrů českým celkům úplně nevyšly. Liberec hrál se silným švédským Växjö...

Hudba byla silnější než strach, vzpomíná pamětník zakázaných burz v Ostravě

Jaroslav Moureček ještě jako vysokoškolák propadl kouzlu rockové hudby. Za...

„Ostravské burzy, to byla velká zkušenost, jediná možnost, jak se před sametovou revolucí dostat k zakazované rockové...

Další z rubriky

Kdo zachrání chřadnoucí Vítkovice? Firma hledá nového investora

Vítkovice Steel se začalo dařit, což se projevilo v nových investicích. (24....

Společnost Vítkovice Heavy Machinery (VHM) ze skupiny Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka...

Příznivci Tatry chtějí čestné občanství pro geniálního konstruktéra

Tatra 87 a Hans Ledwinka. Snímek byl pořízen roku 1967 v Mnichově, tedy v roce,...

Kopřivnice může mít ještě letos čestného občana, kterého zná celý motoristický svět. Vedle atleta Emila Zátopka a...

Krajský úřad nepovolil v Ostravě obří skládku uhlí, s níž nesouhlasí lidé

(ilustrační snímek)

Lidé, kteří žijí v sousedství hutní firmy ArcelorMittal Ostrava a v minulých týdnech hlasitě protestovali proti jejímu...

Najdete na iDNES.cz