Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tam, kde se dařilo revivalům Kabátů či AC/DC. Tradice „Horničáků“ končí

  20:21aktualizováno  20:21
„Uhelná éra“ v Moravskoslezském kraji pomalu končí a s ní i jedna velká tradiční událost. Letos už se Dny horníků v regionu pod režií OKD nekonaly.

Slavnosti lákaly do areálu letního kina v Karviné tisíce lidí. | foto: Archiv OKD

V září minulého roku ještě generální ředitel OKD Dale Ekmark ve sloupku v hornickém zpravodaji prohlašoval, že OKD odmítá prohrát. „Oslavy svátku horníků jsou naprosto unikátní a jsou založeny na dlouholeté tradici. Buďme na ně hrdí, já hrdý jsem. Udělejme tedy všechno pro to, ať tyto tradice nikdy nezaniknou,“ prohlásil tehdy.

O pár řádků výše ale zároveň předesílal, že rok 2016 bude ještě náročnější než rok 2015. To se potvrdilo. Těžařská firma se ocitla v roce 2016 v existenčních problémech, což už neumožňuje nadále pořádat hornické slavnosti.

„S ohledem na stávající finanční situaci v naší těžařské firmě jsme se rozhodli, že oslavy hornického svátku s bohatým kulturním programem letos pořádat nebudeme,“ uvedl mluvčí společnosti OKD Ivo Čelechovský.

Fotogalerie

Management firmy, odboráři a krojovaní horníci tak letos aspoň položili věnce u památníku horníků, kteří zahynuli při výkonu svého povolání. „Pietní akt považujeme za projev základní úcty ke všem, kteří hornické práci přinesli oběť nejvyšší, svůj život,‘ dodal Čelechovský.

Tradice zářijových oslav Dne horníků se přitom držela v regionu od roku 1949. Na jedny z prvních oslav vzpomněl před pár lety na stránkách hornického klubu Jiří Pěkník. „Samotným oslavám Dne horníků předcházela tehdy velice populární soutěž mezi šachtami v celé republice o dosažení nejlepších ukazatelů v těžbě, která se průběžně sledovala v tisku a byla vyhodnocena právě ke Dni horníků,“ popsal Pěkník.

Po sloučení začala jezdit velká jména

Kolem roku 2009 zažily „Horničáky“ zlaté časy. Tehdy se na jednodenních oslavách tísnily desetitisíce lidí a do regionu přijížděly vystupovat opravdové hudební celebrity. Poté s prvními finančními problémy firmy začaly být oslavy skromnější, až se Den horníků přestal slavit úplně.

Bývalý mluvčí společnosti OKD Vladislav Sobol v souvislosti s oslavami hornické profese vzpomíná zejména právě na rok 2009. „Tehdy jsme poprvé uspořádali centrální slavnosti pro všechny šachty, s výjimkou Dolu Paskov. Velké hornické slavnosti se konaly v Karviné. Bylo to jednak v rámci úspor, ale také kvůli většímu propojení firmy. Byl to odvážný krok a někteří to zprvu nesli nelibě, ale ve výsledku to mělo výborné výsledky,“ uvedl Vladislav Sobol.

Peníze, které měly jednotlivé organizace na oslavu svých šachet, se totiž v tu chvíli daly na jednu hromadu. „To znamenalo, že jsme mohli přivést také velké umělce. Výsledkem pak byly rekordní návštěvy, kdy přišlo za jeden den oslav až 25 tisíc diváků,“ vysvětlil Sobol.

Brzy pochopili, co bude fungovat

S pořádáním akce tehdy společnosti pomáhala Agentura O-range. Jednatelka společnosti Lucie Volná doteď vzpomíná na to, jaká jména byli schopni do regionu dovést.

„Hornickými slavnostmi proběhla jména jako Helena Vondráčková, Nightwork, Darina Rolinc s Rytmusem, MIG 21, Wohnout a další,“ nastiňuje Lucie Volná.

Ta během několika let organizování akcí poznala vkus místních lidí.„Přizpůsobili jsme se charakteru regionu a horníkům. Třeba při kapele Monkey Business, kterou mám osobně velmi ráda, nám začali lidé odcházet od pódia. Na druhou stranu Kryštof či revivaly Kabátů anebo AC/DC, to si lidé užili náramně,“ podotkla Volná.

Současná situace jednatelku firmy netěší. „Mrzí nás to. Byla to akce, kterou jsme si vypiplali a která zde měla dlouholetou tradici. Sama pocházím z Ostravy a tyhle oslavy jsou mi blízké,“ dodala Volná.

Autor:Nejčtenější

Druhá vražda ve stejné obci. Policie z ní viní muže, který skočil pod vlak

(Ilustrační snímek)

Druhou vraždu ve dvou týdnech vyšetřují moravskoslezští kriminalisté v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku. Podle...

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...Bagristovi se při demolici zasekly nůžky, padající most ho stáhl s sebou

Na Novojičínsku se zřítil most, na kterém byl dělník v bagru.

Při demolici mostu na silnici I/48 u Příbora na Novojičínsku se v sobotu ráno těžce zranil bagrista. Podle informací...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

Graduje boj o krevní vzorky. Laboratorní řetězec údajně „loví“ lékaře

Darování krve

Laboratoře válčí o krevní vzorky pacientů, které vyšetřují za peníze pojišťoven. Dosud byla hlavním bojištěm velká...

Slavný výrobce varhan Rieger-Kloss Orgelbau z Krnova je v insolvenci

Krnov se dlouhá léta pyšnil výrobnou varhan. Nyní se však společnost...

Vedení společnosti Rieger-Kloss Orgelbau, která vyráběla v Krnově varhany už v 19. století, požádalo soud o zahájení...

Vítkovické strojírny podaly insolvenční návrh, lidé dostanou peníze

Provoz ve Vítkovických strojírnách.

Problémy s penězi mohou alespoň na nějakou dobu vyřešit zaměstnanci společnosti Vítkovické strojírny. Firma na sebe...

Najdete na iDNES.cz