Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tam, kde se dařilo revivalům Kabátů či AC/DC. Tradice „Horničáků“ končí

  20:21aktualizováno  20:21
„Uhelná éra“ v Moravskoslezském kraji pomalu končí a s ní i jedna velká tradiční událost. Letos už se Dny horníků v regionu pod režií OKD nekonaly.

Slavnosti lákaly do areálu letního kina v Karviné tisíce lidí. | foto: Archiv OKD

V září minulého roku ještě generální ředitel OKD Dale Ekmark ve sloupku v hornickém zpravodaji prohlašoval, že OKD odmítá prohrát. „Oslavy svátku horníků jsou naprosto unikátní a jsou založeny na dlouholeté tradici. Buďme na ně hrdí, já hrdý jsem. Udělejme tedy všechno pro to, ať tyto tradice nikdy nezaniknou,“ prohlásil tehdy.

O pár řádků výše ale zároveň předesílal, že rok 2016 bude ještě náročnější než rok 2015. To se potvrdilo. Těžařská firma se ocitla v roce 2016 v existenčních problémech, což už neumožňuje nadále pořádat hornické slavnosti.

„S ohledem na stávající finanční situaci v naší těžařské firmě jsme se rozhodli, že oslavy hornického svátku s bohatým kulturním programem letos pořádat nebudeme,“ uvedl mluvčí společnosti OKD Ivo Čelechovský.

Fotogalerie

Management firmy, odboráři a krojovaní horníci tak letos aspoň položili věnce u památníku horníků, kteří zahynuli při výkonu svého povolání. „Pietní akt považujeme za projev základní úcty ke všem, kteří hornické práci přinesli oběť nejvyšší, svůj život,‘ dodal Čelechovský.

Tradice zářijových oslav Dne horníků se přitom držela v regionu od roku 1949. Na jedny z prvních oslav vzpomněl před pár lety na stránkách hornického klubu Jiří Pěkník. „Samotným oslavám Dne horníků předcházela tehdy velice populární soutěž mezi šachtami v celé republice o dosažení nejlepších ukazatelů v těžbě, která se průběžně sledovala v tisku a byla vyhodnocena právě ke Dni horníků,“ popsal Pěkník.

Po sloučení začala jezdit velká jména

Kolem roku 2009 zažily „Horničáky“ zlaté časy. Tehdy se na jednodenních oslavách tísnily desetitisíce lidí a do regionu přijížděly vystupovat opravdové hudební celebrity. Poté s prvními finančními problémy firmy začaly být oslavy skromnější, až se Den horníků přestal slavit úplně.

Bývalý mluvčí společnosti OKD Vladislav Sobol v souvislosti s oslavami hornické profese vzpomíná zejména právě na rok 2009. „Tehdy jsme poprvé uspořádali centrální slavnosti pro všechny šachty, s výjimkou Dolu Paskov. Velké hornické slavnosti se konaly v Karviné. Bylo to jednak v rámci úspor, ale také kvůli většímu propojení firmy. Byl to odvážný krok a někteří to zprvu nesli nelibě, ale ve výsledku to mělo výborné výsledky,“ uvedl Vladislav Sobol.

Peníze, které měly jednotlivé organizace na oslavu svých šachet, se totiž v tu chvíli daly na jednu hromadu. „To znamenalo, že jsme mohli přivést také velké umělce. Výsledkem pak byly rekordní návštěvy, kdy přišlo za jeden den oslav až 25 tisíc diváků,“ vysvětlil Sobol.

Brzy pochopili, co bude fungovat

S pořádáním akce tehdy společnosti pomáhala Agentura O-range. Jednatelka společnosti Lucie Volná doteď vzpomíná na to, jaká jména byli schopni do regionu dovést.

„Hornickými slavnostmi proběhla jména jako Helena Vondráčková, Nightwork, Darina Rolinc s Rytmusem, MIG 21, Wohnout a další,“ nastiňuje Lucie Volná.

Ta během několika let organizování akcí poznala vkus místních lidí.„Přizpůsobili jsme se charakteru regionu a horníkům. Třeba při kapele Monkey Business, kterou mám osobně velmi ráda, nám začali lidé odcházet od pódia. Na druhou stranu Kryštof či revivaly Kabátů anebo AC/DC, to si lidé užili náramně,“ podotkla Volná.

Současná situace jednatelku firmy netěší. „Mrzí nás to. Byla to akce, kterou jsme si vypiplali a která zde měla dlouholetou tradici. Sama pocházím z Ostravy a tyhle oslavy jsou mi blízké,“ dodala Volná.

Autor:


Nejčtenější

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Tak těm lidem dejte byty, říká autor žaloby na bezdoplatkové zóny

Majitel Hotelu Grand Zdeněk Plaček.

Majitel bohumínského Hotelu Grand Zdeněk Plaček podal žalobu na město kvůli zavádění bezdoplatkových zón. V jeho domě...

Další z rubriky

Muži zabavili hrnky s nacistickými symboly. Policie je využije při výuce

Zabavené hrnky využije policie pro výukový program.

Desítky keramických hrnků s Adolfem Hitlerem a dalšími nacistickými symboly zabavily úřady muži na Novojičínsku....

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Nový fenomén? Uprostřed měst se objevují louky s kvítím

Květnatá louka ze semen firmy Planta Naturalis

Zatímco na vesnicích květiny ze zahrad téměř vymizely a kolem domů roste pouze nízce posekaný trávník bez bylin i...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz