Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Horníkům, kteří přijdou o místo, by měla dát novou práci ekologie

  8:25aktualizováno  8:25
Až tři stovky horníků, které by v budoucnosti mohla propustit těžební společnost OKD, mohou podle předsedy vlády Bohuslava Sobotky najít práci při odstraňování ekologických škod. Zaměstnala by je státní firma Diamo, která se mimo jiné zabývá i odstraňováním důlních škod.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: okd.cz

„Chceme urychlit debatu o sanaci starých ekologických škod v Moravskoslezském kraji. Domníváme se, že by tyto státem financované aktivity umožnily vytvoření dalších pracovních míst,“ řekl premiér po středečním jednání vlády.

Jde ale zatím jen o plán. Návrh nechce nikdo z Diama komentovat. Na přijetí tolika lidí by navíc firma musela nejprve získat zakázky, případně peníze na mzdy a podobně.

Práce by případní přijatí horníci určitě neměli málo, jen v Moravskoslezském kraji eviduje databáze SEKM 28 kontaminovaných míst o ploše větší než dva tisíce metrů čtverečních, na kterých doposud dekontaminace nezačala. Bez ohledu na výměru je podobných lokalit více než padesát.

Ale přijetí tří set lidí je, v poměru k tomu, co nejhorší scénáře v případě eskalace krize v OKD naznačují, jen zlomkem skutečného nárůstu počtu nezaměstnaných. V krizovém případě, kdy by společnost spadla do konkurzu a okamžitě přestala s těžbou (což je ale nepravděpodobné), by podle některých odhadů mohlo jít při započtení zaměstnanců navázaných firem až o 30 tisíc lidí bez práce.

Pro letošní rok společnost OKD počítá v rámci snižování stavů s propuštěním 345 lidí. V tomto čísle ale není zahrnuto případné propouštění na Dole Paskov, na němž by měla být podle úvah vedení ukončena těžba ještě letos.

50 milionů korun na konec těžby v Paskově

Právě pro případ ukončení těžby na Dole Paskov a následného propouštění má ostravský úřad práce připraveno 50 milionů korun.

„V souvislosti s hromadným propouštěním na Dole Paskov vypracoval Úřad práce v Ostravě projektový záměr Outplacement v MSK, financovaný z Operačního programu Zaměstnanost. Projekt je zaměřen na podporu zaměstnanců ohrožených propouštěním, s rozpočtem přibližně 50 milionů korun,“ konstatoval mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň.

„Současně byl navržen další regionální projekt, jehož cílem je zvýšení zaměstnanosti znevýhodněných osob, zejména starších a s nízkou či neuplatnitelnou kvalifikací. Podpoří se minimálně 600 osob z postižených okresů Karviná, Frýdek-Místek a Ostrava, s celkovým rozpočtem 118 milionů korun po dobu 30 měsíců.“

A částečně by měla s nezaměstnaností pomoci také možnost předčasného odchodu do důchodu.

„Doposud mohou získat nárok na snížený důchodový věk pouze horníci, kteří nastoupili do zaměstnání v hlubinných dolech se stálým pracovištěm pod zemí před rokem 1993,“ vysvětlil Habáň.

„Nově se snížený důchodový věk bude vztahovat také na horníky, kteří nastoupili do zaměstnání i později, a to s datem nástupu před navrhovanou účinností novely, tedy do 30. září 2016 a za předpokladu splnění dalších podmínek, například minimálního počtu směn a podobně,“ dodal.

Podpora z ministerstva průmyslu

A propouštěným horníkům by mělo podle mluvčího vlády pomáhat i ministerstvo průmyslu. To by propuštěným havířům mohlo vyplácet až po dobu tří let podporu do výše osmi tisíc korun.

„Dalším krokem vlády ke zmírnění sociálních dopadů souvisejících s útlumem těžby uhlí je příprava nařízení vlády o zvláštním příspěvku pro propouštěné horníky. Vládní kabinet připravuje i zvláštní příspěvek horníkům OKD se zdravotním postižením, který by byl vyplácen již v průběhu případného insolvenčního řízení,“ vysvětlil mluvčí vlády Martin Ayrer.

Další možnosti, jak by mohl stát pomoci při případném propouštění, by mohly být jasné už příští týden.

„24. března by měli zástupci vlády navštívit Moravskoslezský kraj, kde budou řešit danou problematiku přímo v místě se zástupci kraje, místních samospráv a s představiteli odborů,“ dodal mluvčí vlády.
Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Drahoš začal objíždět republiku, na hokeji v Třinci ho vypískali

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš sleduje v Třinci zápas hokejové Ligy mistrů...

Jiří Drahoš začal objíždět republiku před druhým kolem prezidentské volby. Nejprve zavítal na sever Moravy, kde...Kdosi sestřelil dron, se kterým majitel létal nad loukou

Dron sestřelený ve Štramberku ze vzduchu.

Kopřivničtí policisté pátrají po neznámém pachateli, který v neděli odpoledne sestřelil ze vzduchu dron...

Let někdy bývá kratší než jeho příprava, popisuje vojenský pilot

Filip Onderka v kokpitu letounu CASA C-29M Armády České republiky

Nikdy nechtěl sedět v kanceláři a vyplňovat papíry. Kapitán Filip Onderka z Frýdku-Místku tak létá s dopravními letadly...

Domorodci jedli padlé za syrova, líčí historik osudy výpravy lodi Albatros

Radek Polách ukazuje jeden z exponátů z výpravy lodi Albatros – ceremoniální...

Po stopách badatelské výpravy z dob Rakouska-Uherska se vydal historik Radek Polách z Muzea Novojičínska až mezi...

Další z rubriky

Nudila se, tak začala šít kabelky. Nyní patří k největším českým výrobcům

Firma Pro Dara Bags třiatřicetileté Dariny Ermisové z Ostravy patří k největším...

Nejprve šila doma, pak ve sklepě, po devíti letech to dotáhla k firmě se třiceti zaměstnanci. Třiatřicetiletá Darina...

Tři králové útočí v Moravskoslezském kraji na rekord. Lidé byli štědřejší

Tři králové v ulicích Ostravy. (ilustrační foto)

Ještě není sečteno vše, ale už teď výsledky Tříkrálové sbírky v Moravskoslezském kraji lámou rekordy. Například jen v...

Nezájem dětí zabíjí řemesla. Stipendia zatím pomáhají jen částečně

(ilustrační snímek)

Moravskoslezský kraj investuje do chřadnoucích oborů. Jako motivaci studenti dostanou i tisícovku měsíčně. Naplněnost...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Opravdu skvělá rychlovka, pokud se snažíte držet linii.

Najdete na iDNES.cz