Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: okd.cz

Horníkům, kteří přijdou o místo, by měla dát novou práci ekologie

  • 6
Až tři stovky horníků, které by v budoucnosti mohla propustit těžební společnost OKD, mohou podle předsedy vlády Bohuslava Sobotky najít práci při odstraňování ekologických škod. Zaměstnala by je státní firma Diamo, která se mimo jiné zabývá i odstraňováním důlních škod.

„Chceme urychlit debatu o sanaci starých ekologických škod v Moravskoslezském kraji. Domníváme se, že by tyto státem financované aktivity umožnily vytvoření dalších pracovních míst,“ řekl premiér po středečním jednání vlády.

Jde ale zatím jen o plán. Návrh nechce nikdo z Diama komentovat. Na přijetí tolika lidí by navíc firma musela nejprve získat zakázky, případně peníze na mzdy a podobně.

Práce by případní přijatí horníci určitě neměli málo, jen v Moravskoslezském kraji eviduje databáze SEKM 28 kontaminovaných míst o ploše větší než dva tisíce metrů čtverečních, na kterých doposud dekontaminace nezačala. Bez ohledu na výměru je podobných lokalit více než padesát.

Ale přijetí tří set lidí je, v poměru k tomu, co nejhorší scénáře v případě eskalace krize v OKD naznačují, jen zlomkem skutečného nárůstu počtu nezaměstnaných. V krizovém případě, kdy by společnost spadla do konkurzu a okamžitě přestala s těžbou (což je ale nepravděpodobné), by podle některých odhadů mohlo jít při započtení zaměstnanců navázaných firem až o 30 tisíc lidí bez práce.

Pro letošní rok společnost OKD počítá v rámci snižování stavů s propuštěním 345 lidí. V tomto čísle ale není zahrnuto případné propouštění na Dole Paskov, na němž by měla být podle úvah vedení ukončena těžba ještě letos.

50 milionů korun na konec těžby v Paskově

Právě pro případ ukončení těžby na Dole Paskov a následného propouštění má ostravský úřad práce připraveno 50 milionů korun.

„V souvislosti s hromadným propouštěním na Dole Paskov vypracoval Úřad práce v Ostravě projektový záměr Outplacement v MSK, financovaný z Operačního programu Zaměstnanost. Projekt je zaměřen na podporu zaměstnanců ohrožených propouštěním, s rozpočtem přibližně 50 milionů korun,“ konstatoval mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň.

„Současně byl navržen další regionální projekt, jehož cílem je zvýšení zaměstnanosti znevýhodněných osob, zejména starších a s nízkou či neuplatnitelnou kvalifikací. Podpoří se minimálně 600 osob z postižených okresů Karviná, Frýdek-Místek a Ostrava, s celkovým rozpočtem 118 milionů korun po dobu 30 měsíců.“

A částečně by měla s nezaměstnaností pomoci také možnost předčasného odchodu do důchodu.

„Doposud mohou získat nárok na snížený důchodový věk pouze horníci, kteří nastoupili do zaměstnání v hlubinných dolech se stálým pracovištěm pod zemí před rokem 1993,“ vysvětlil Habáň.

„Nově se snížený důchodový věk bude vztahovat také na horníky, kteří nastoupili do zaměstnání i později, a to s datem nástupu před navrhovanou účinností novely, tedy do 30. září 2016 a za předpokladu splnění dalších podmínek, například minimálního počtu směn a podobně,“ dodal.

Podpora z ministerstva průmyslu

A propouštěným horníkům by mělo podle mluvčího vlády pomáhat i ministerstvo průmyslu. To by propuštěným havířům mohlo vyplácet až po dobu tří let podporu do výše osmi tisíc korun.

„Dalším krokem vlády ke zmírnění sociálních dopadů souvisejících s útlumem těžby uhlí je příprava nařízení vlády o zvláštním příspěvku pro propouštěné horníky. Vládní kabinet připravuje i zvláštní příspěvek horníkům OKD se zdravotním postižením, který by byl vyplácen již v průběhu případného insolvenčního řízení,“ vysvětlil mluvčí vlády Martin Ayrer.

Další možnosti, jak by mohl stát pomoci při případném propouštění, by mohly být jasné už příští týden.

„24. března by měli zástupci vlády navštívit Moravskoslezský kraj, kde budou řešit danou problematiku přímo v místě se zástupci kraje, místních samospráv a s představiteli odborů,“ dodal mluvčí vlády.