Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hospodští z Ostravy-Jihu se zlobí. A definitivně ruší zahrádky

  13:55aktualizováno  13:55
Naštvaní hospodští ruší restaurační zahrádky na pozemcích Ostravy-Jihu, aniž by je na jaře znovu otevřeli. „Radní chtějí likvidační poplatky,“ tvrdí s tím, že jiná města zahrádky podporují a podnikatelé jim za zábor pozemků platí málo, nebo vůbec nic.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Když Jan Jureček, manažer společnosti Orio Morava, dostal od radnice Ostravy-Jihu písemné upozornění na povinnost uhradit vysoký místní poplatek za užívání veřejného prostranství, naštval se tak, že venkovní posezení před hospodou U Formana obratem zrušil.

„Za 30 metrů čtverečních platíme obvodu nájemné 18 130 korun ročně. Radnice Jihu teď po nás najednou chce ještě 100 korun za metr čtvereční měsíčně, což znamená dalších 18 tisíc za půlroční provoz zahrádky. To je neúnosné. Likvidační. Proto jsme dali radnici výpověď,“ líčí Jureček. A není jediný.

Redakce MF DNES oslovila několik podnikatelů. Shodně tvrdí, že za restaurační zahrádky na pozemcích Jihu platí vysoké nájmy, na které sotva vydělají. Proto je pro ně další poplatek neúnosný a znovuotevření předzahrádek už neplánují.

Tvrdí to i Vladimír Prachař, provozovatel restaurace Kahan. „Nájem zahrádky pro 45 hostů mě dosud stál 30 tisíc korun ročně. Najednou mám platit dalších téměř 80 tisíc korun za zábor 130 metrů čtverečních veřejného prostranství na dobu šesti měsíců. To je šílené. Zahrádku jsem proto zrušil a nájem vypověděl,“ líčí Prachař, podle kterého radní Jihu odrazují své voliče.

„O to víc, že jinde postupují radní zcela jinak. Například v Hlučíně, kde provozuji zahrádku před Sport Barem přímo na náměstí, každý rok jen úředníkům ohlásím zábor veřejného prostranství a neplatím za to nic - žádný místní poplatek, žádný nájem,“ srovnává Prachař.

Hlučín za zahrádky nevybírá ani korunu

Tamní starosta Pavel Paschek to potvrdil. „V Hlučíně platí vyhláška, podle které se zábor veřejného prostranství pro restaurační zahrádky nezpoplatňuje. Chceme živé město, kde si lidé v létě na náměstí sednou na kávu nebo pivo. Je to naše služba občanům i podpora podnikání živnostníků,“ uvedl Paschek.

V patnáctitisícovém Hlučíně je šestnáct předzahrádek a třeba ta u kavárny Galerie na náměstí zůstane otevřená, dokud nezačne mrznout.

Většina měst v regionu sice poplatky za zábor veřejného prostranství vybírá, ale nesrovnatelně nižší než Ostrava-Jih. A nežádá nájemné.

„V Bohumíně platí provozovatelé předzahrádek za zábor veřejného prostranství paušální částku. V centru města dva tisíce korun měsíčně. V zóně B mimo centrum tisíc korun,“ říká mluvčí Lucie Balcarová.

Znamená to, že za půl roku, což je obvyklá doba provozu zahrádek, zaplatí podnikatelé šest nebo 12 tisíc.

V Krnově mají poplatek za zábor veřejného prostranství nastavený ještě jinak, ale letos cenu snižovali. Od 1. srpna tam podnikatelé místo dvou korun za metr čtvereční a den platí pouze korunu, což znamená 30 nebo 31 korun měsíčně. Nic víc.

„Chtěli jsme oživit centrum města a podpořit turismus, ale také vyjít vstříc drobným živnostníkům, kteří provozují kavárny, restaurace či pohostinství, a ulehčit jim tak jejich podnikání, které v Krnově není zrovna snadné,“ zdůvodnil postup města místostarosta Jan Krkoška.

Starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář potvrdil, že rozeslal podnikatelům dopis s upozorněním, že musí kromě nájmu zaplatit i místní poplatek za restaurační zahrádky na pozemcích města, jinak se vystavují postihu.

„My jsme si to ale nevymysleli. Vyplývá to z městské vyhlášky. A výši poplatku stanovili už naši předchůdci. Ti však před sedmi lety přestali poplatek vybírat, místo toho zvedli nájem. Na bývalého radního, který o tom rozhodl, teď podávám trestní oznámení, protože tím obvodu způsobil značnou škodu,“ vysvětluje situaci Bednář.

Městský obvod Ostrava-Jih poplatek zřejmě sníží

Ujistil, že cílem současných radních není zlikvidovat restaurační zahrádky v obvodu. „Ve čtvrtek budeme rozhodovat o snížení ceny za zábor veřejného prostranství o čtvrtinu a já budu hlasovat pro,“ řekl.

Návrh připravili úředníci. Chystají i jiné změny.

„Víme, že vysoký nájem a k tomu vysoký místní poplatek je pro zahrádky likvidační. Zjišťovali jsme, jak to řeší jiné velké ostravské obvody, a navrhli snížit poplatek ze 100 na 75 korun za metr čtvereční měsíčně,“ říká vedoucí majetkového odboru Jihu Andrea Miškaříková.

A naznačila i to, že podnikatelé, kteří nepodali výpověď z nájmu, ji nyní dostanou od radnice. „Pokud mají zájem, musí uzavřít nové smlouvy. O každé rozhodne rada. Navrhujeme, aby všichni dostali nájemné pouze 10 korun za metr čtvereční ročně,“ dodala Miškaříková.

Majiteli Kahanu by ale i za nových pravidel vzrostly náklady dvojnásobně - ze 30 na 60 tisíc korun. Podobně nájemci restaurace Racek. Teď platí za zahrádku sedm tisíc, příští rok by měl 14. Mnozí hostinští proto už nechtějí zahrádku otevřít.
Nejčtenější

Rozmrzelý Baroš: Nejhorší sezona, řeknu to naplno, jsme prostě v ...

Kapitán Baníku Milan Baroš (v červeném) čelí přesile hráčů Liberce.

Soupeřovi fanoušci ho vřele vítali. „Mílan Baroš,“ skandovali. Ostravský útočník však po utkání 14. kola první ligy v...

Za organizaci homosexuální prostituce mladistvých padlo šest obvinění

Obchodníci s lidmi

Kriminalisté obvinili šest mužů, kteří podle nich na několika místech v ČR, zejména v Praze a na Ostravsku,...Nejhorší byly obrovské vlny, říká dobrodruh, který sjel Dunaj na kajaku

Zdeněk Lyčka po Dunaji uplaval 2 800 kilometrů.

Dobrodruh Zdeněk Lyčka z Frýdku-Místku mnohokrát ve Švédsku zvládl devadesátikilometrový Vasův běh na lyžích a má za...

Zpěvák a student Dan Bárta získal univerzitní cenu za výzkum vážek

Dan Bárta při přebírání ocenění Ostravské univerzity za výzkum vážek. (14....

Pět cen, z toho dvě akademikům a tři studentům, udělil rektor Ostravské univerzity Jan Lata na výroční akci školy,...

Vražda dívky bude za pár týdnů promlčena, policie hledá i anonymní svědky

Místo, kde našel náhodný kolemjdoucí uškrcenou dvacetiletou dívku. Tu zabil...

Poslední tři týdny mají policisté na to, aby vypátrali, kdo před dvaceti lety usmrtil dvacetiletou dívku, která se byla...Další z rubriky

V druhé části průmyslové zóny v Krnově najdou práci dvě stovky lidí

Krnov nabízí další plochy průmyslové zóny Červený Dvůr.

Zhruba dvě stovky nových pracovních míst slibuje v Krnově čtveřice investorů, kteří chtějí podnikat v druhé části...

Firmy staví v Ostravě dvě velká nákupní centra. Jedno spojí s hypermarketem

Společnost Reflecta Development zahajuje v Ostravě-Plesné výstavbu komplexního...

Jen jediné klasické obchodní centrum se příští rok dokončí v Česku, a to v Ostravě-Plesné. Je to dlouho plánovaný a...

Radnici ozáří číslo 750 a ohňostroj. Ostrava završí oslavy výročí

Primátor Ostravy Tomáš Macura jako první vložil do truhly poselství lidem z...

Novou radnici v Ostravě po sedmi letech opět ozáří velký ohňostroj. Vypukne ve středu 29. listopadu v 18 hodin a potrvá...Najdete na iDNES.cz