Bourat. Nebo rekonstruovat, vlastně ještě ne. Možná někdy. Blok budov Hotelu Palace v Ostravě zůstává opuštěný.

Bourat. Nebo rekonstruovat, vlastně ještě ne. Možná někdy. Blok budov Hotelu Palace v Ostravě zůstává opuštěný. | foto: Archiv Josefa Gabzdyla

Hotel Palace v centru Ostravy stále chátrá, kampus z něj asi nebude

  • 14
Naděje na oživení památkové zóny přestavbou bývalého Hotelu Palace v centru Ostravy na kampus pro studenty opět pohasla. Evropská komise skrouhla dotace a pro majitele se tím stala nezajímavá.

Opuštěný Hotel Palace v centru Ostravy, za jehož záchranu bojovala v minulosti řada lidí včetně památkářů, má velkou smůlu.

Před povolenou demolicí ho sice zachránila ekonomická krize a vize nového vlastníka, že z komplexu budov udělá studentský kampus. Jenže z hezkých plánů za desítky až stovky milionů sešlo. Už podruhé. Příčiny se sice různí, ale základ je stejný: chybí peníze.

Kampus Palace

Vizualizace budoucí podoby Hotelu Palace v centru Ostravy coby studentského kampusu.

Společnost Sedm stromů chtěla s pomocí dotací opravit nevyužívaný Hotel Palace v Ostravě a proměnit ho v moderní studentské koleje.

Až 350 vysokoškolských studentů včetně cizinců tam mělo najít kvalitní a přitom relativně levné ubytování v jedno- či dvoulůžkových pokojích i zázemí pro studium a podnikání.

Chybět neměla kavárna, čajovna a další služby, které by byly přístupné i veřejnosti.

Co tedy s hotelem bude? Tak to zatím není zcela jasné. „Uvažujeme teď s partnerem, jestli projekt zakonzervovat, nebo uchopit nějak jinak,“ přiznává Petr Skrla, spolumajitel a předseda představenstva společnosti Sedm stromů, které chátrající budovy patří.

Kdyby se naplnily plány, které opakovaně představil městu, Palace už by byl opravený a zabydlený studenty.

„Stavební povolení už máme. Pokud náš projekt podpoří zastupitelé, hned začneme vybírat dodavatele. Když půjde vše dobře, rekonstruovat začneme v říjnu a dílo v hodnotě do 190 milionů korun dokončíme za rok,“ tvrdil na jaře roku 2013 Skrla.

Politici projekt podpořili

Tehdy potřeboval souhlas města, aby mohl žádat o evropské dotace. Projekt na oživení historického centra Ostravy, které se stává městem duchů, se líbil a podporu politiků získal. Jenže firma nakonec o dotace nepožádala.

Zjistila totiž, že rozpočet mezi 190 až 250 miliony je příliš velký a návratnost velmi vzdálená vzhledem k tomu, že od studentů bude moci vybírat regulované nájemné. Letos na jaře proto představila upravený projekt za 150 milionů korun a požádala Regionální radu Moravskoslezsko o dotace. Očekávala, že získá až 87,5 milionu korun, tedy 60 procent.

„V únoru jsme vypsali veřejnou soutěž na dodavatele stavby, koncem května budeme znát vítěze tendru, v červnu bychom mu rádi předali staveniště a do podzimu 2015 by měl být kampus hotový,“ líčil letos na jaře přesvědčivě Skrla.

K optimismu měl důvod. Jeho projekt opět uspěl a dotace získal. „Regionální rada schválila koncem června na Kampus Palace padesátiprocentní dotaci ve výši 73 milionů korun,“ potvrdil její mluvčí Michal Sobek.

Majitel: Bez dotace se stavět nedá

Jenže Skrlova firma ani pak s rekonstrukcí nezačala. „Oznámila nám, že dotace čerpat nebudou. Použijeme je proto na financování atletické haly a dalších projektů zařazených do Integrovaného plánu rozvoje města, jehož součástí byl i projekt Kampus Palace,“ říká mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská.

Historie… a budoucnost?

Hotel Palace v centru Ostravy v roce 1929.
Pohlednice Hotel Palace v centru Ostravy z 80. let minulého století.
Vizualizace budoucí podoby Hotelu Palace v centru Ostravy coby studentského
Vizualizace dvora kampusu, který má vzniknout v objektech bývalého Hotelu

Skrla je nyní v zahraničí. Důvod, proč se nakonec vzdal přislíbených dotací, objasnil Michal Sobek.

„Než jsme se společností Sedm stromů podepsali smlouvu o poskytnutí dotace, Evropská komise od 1. července změnila pravidla pro výši podpory u výdělečných projektů zakládajících veřejnou podporu. Projekt tak nemohl získat dotaci 50 procent ze způsobilých výdajů, ale maximálně 35 procent. Pro Kampus Palace by to znamenalo získat o 22 milionů korun méně. Sdělili nám, že za těchto podmínek to pro ně není atraktivní,“ líčí Sobek.

„Bez dotací se stavět nedá,“ potvrdil Skrla ve stručné SMS důvody odkladu projektu. „Je to škoda. Zatím otvíráme budovy pro některé neziskové akce, například festival Kukačka, ať to alespoň trochu žije a slouží,“ dodal s tím, že po návratu do České republiky sdělí o svých záměrech víc.