Hřbitov se sune ze svahu, ohrožena je i památná kaple

  11:31aktualizováno  11:31
Sesuv půdy ohrožuje hřbitov v Hradci nad Moravicí na Opavsku. Pohyb zeminy se nedaří zastavit, dokonce už ohrožuje vzácnou kapli se šlechtickými náhrobky. Město proto rychle žádá o milionové dotace, které by zaplatily nutné rozsáhlé záchranné stavební práce.

Ředitel Technických služeb v Hradci nad Moravicí Roman Celta ukazuje jeden z náhrobků, který se zřítil po sesuvu půdy. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Denně projdou či projedou na kole stezkou kolem řeky pod hřbitovem v Hradci nad Moravicí desítky lidí. Místo je však velmi nebezpečné, za deště hrozí uvolnění a sesunutí svahu. Dal se do pohybu loni v červnu po vydatných deštích a stále se uvolňuje. S ním se sesouvá i hřbitov na jeho vrcholku. A to i s ceněnou kaplí sv. apoštola Jakuba z přelomu 16. a 17. století s náhrobky rodu Lichnovských uvnitř.

Další sesuvy půdy či kamení

Se sesuvy bojovala od loňského jara i Orlová. Potrápily obyvatele v ulici Na Olmovce či poblíž Bezručovy ulice, kde ohrožovaly klubovnu tělesně postižených. Ti si právě teď sami zorganizovali sanaci nebezpečného svahu.

Další etapa je ještě čeká. Záchranné práce od července běží i v Petřkovicích, kde se v březnu zřítily ze skály kameny. Ohrozily dva rodinné domky i přístupovou cestu k hornickému muzeu. Práce skončí v říjnu.

"Délka pohyblivého sesuvného území je zhruba dvacet metrů, šířka pětaosmdesát metrů," popisuje kulturní referentka místního městského úřadu Jitka Kotačková. Uprostřed svahu je jasně vidět čtyři metry široké koryto hlavního proudu sesuvu. Dole téměř u řeky leží kamenné obruby hrobů a části náhrobků. K řece sjely z dvacet metrů vysokého srázu s proudem půdy.

"Zatím to vzalo jen staré rámy hrobů a části náhrobků uložené na okraji hřbitova," popisuje ředitel místních Technických služeb Roman Celta.

Zastavení sesuvu se odhaduje na 17 milionů

Kolemjdoucí o nebezpečnosti svahu varuje výstražná cedule. Radnice Hradce nad Moravicí podala žádost o dotaci z Operačního programu Životní prostředí.

"Náklady na záchranu území na dalších více než dvacet let představují sedmnáct milionů. Jde o velmi nebezpečné místo, předpokládáme, že dotaci dostaneme," říká Jitka Kotačková. S modelací a zpevněním terénu by se mělo začít příští rok v květnu.

"Zase po zimě se to pravděpodobně sesune. S každým jarním táním přijde pohyb půdy. Zpevnění je nutné," dodává Kotačková. Záchrana svahu v Hradci bude výjimečná, už kvůli vzácné hřbitovní kapli. Ta by měla být během prací nepřetržitě monitorována památkáři a dalšími odborníky.

Sesuv půdy v Hradci nad Moravicí ohrožuje i vzácnou kapli s náhrobky

Sesuv půdy v Hradci nad Moravicí ohrožuje i vzácnou kapli s náhrobky šlechtického rodu Lichnovských na městském hřbitově.

Země stále pracuje i v okolí obcí Hrčava a Bukovec na Frýdecko-Místecku. Tam se loni na jaře sesunula půda v blízkosti chaty Gírová. "Sesuv zabral plochu šest set krát tři sta metrů. Místo se pořád pohybuje, je aktivní. Stromy, které půdu zatěžovaly, jsou už vykácené, ale půda pracuje dál," líčí místostarosta Bukovce Daniel Hořava.

Situace se sesuvem na Jablunkovsku se zdá neřešitelná

Dělníci právě opravují silnici mezi Mosty u Jablunkova a Hrčavou, kterou sesuv poškodil. "Máme tam uzavírku, cesta je rozkopaná v celém profilu. Hotovo bude v listopadu. Ale půda nad cestou bude pravděpodobně pracovat dál, je to problém spodní vody, která se hromadí v propustné pískovcové vrstvě," doplnil starosta Hrčavy Petr Staňo.

Pohyblivá plocha je pouhých dvě stě metrů od silnice. "A z druhé strany jen padesát metrů od chaty Gírová. K silnici i chatě se půda posouvá," popisuje místostarosta Bukovce Hořava. Naději na stabilizaci svahu však místní lidé nemají.

"Podle odborníků to nejde nijak zastavit. Voda kopec vymílá zespodu a část se jakoby propadá dovnitř. Je to sice v lese, ale ohrožuje to právě spojnici s Hrčavou," doplňuje místostarosta Hořava.Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Zůstane huť bez proudu? Ústup Mittalu z Ostravy připomíná taktiku spálené země

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Pozvolné odpoutávání společnosti ArcelorMittal od ostravské hutě připomíná ty nejdrsnější pohádky bratří Grimmů, kde se...Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Žena se po rozsudku za vraždu zhroutila, nakonec plivla na obhájkyni

Žena známého bodla nožem do hrudníku

Krajský soud v Ostravě poslal na 13 let do vězení osmadvacetiletou Martu Leškovou. Uznal ji vinnou z vraždy. Lešková...

Další z rubriky

Krajský soud v Ostravě dostal rekordní počet stížností na volby

Ilustrační snímek

Tolik stížností jako na letošní komunální volby Krajský soud v Ostravě ještě neřešil. Lidé jich podali přes čtyři...

Lékaři už plánují další operace v Africe. V horku a se skromným vybavením

Jihlavský lékař se v Jižním Súdánu setkal s takovými diagnózami, jež neznali

Gastroenterolog Vítkovické nemocnice v Ostravě Vincent Zoundjiekpon, který pochází ze zápodoafrického státu Benin,...

Ostravské stopy: Ostrava byla temná, teď je to lepší, říká lídr Čechomoru

Karel Holas ze skupiny Čechomor.

Rozlévaná struska, zážitky ve Stodolní ulici i start turné Proměny 2018 v Gongu. Ostravské příběhy jednoho z lídrů...

Do plavek s eMimino.cz: Zdravá budoucnost před námi
Do plavek s eMimino.cz: Zdravá budoucnost před námi

Všechno jednou končí... Nebo začíná? V posledním díle naší výzvy Do plavek s eMimino.cz jsme se našich výherkyň ptali, jaký mají celkový pocit z programu Světa zdraví a zda budou pokračovat ve své cestě za zdravým životním stylem i do budoucna.

Najdete na iDNES.cz