Hřbitov se sune ze svahu, ohrožena je i památná kaple

  11:31aktualizováno  11:31
Sesuv půdy ohrožuje hřbitov v Hradci nad Moravicí na Opavsku. Pohyb zeminy se nedaří zastavit, dokonce už ohrožuje vzácnou kapli se šlechtickými náhrobky. Město proto rychle žádá o milionové dotace, které by zaplatily nutné rozsáhlé záchranné stavební práce.

Ředitel Technických služeb v Hradci nad Moravicí Roman Celta ukazuje jeden z náhrobků, který se zřítil po sesuvu půdy. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Denně projdou či projedou na kole stezkou kolem řeky pod hřbitovem v Hradci nad Moravicí desítky lidí. Místo je však velmi nebezpečné, za deště hrozí uvolnění a sesunutí svahu. Dal se do pohybu loni v červnu po vydatných deštích a stále se uvolňuje. S ním se sesouvá i hřbitov na jeho vrcholku. A to i s ceněnou kaplí sv. apoštola Jakuba z přelomu 16. a 17. století s náhrobky rodu Lichnovských uvnitř.

Další sesuvy půdy či kamení

Se sesuvy bojovala od loňského jara i Orlová. Potrápily obyvatele v ulici Na Olmovce či poblíž Bezručovy ulice, kde ohrožovaly klubovnu tělesně postižených. Ti si právě teď sami zorganizovali sanaci nebezpečného svahu.

Další etapa je ještě čeká. Záchranné práce od července běží i v Petřkovicích, kde se v březnu zřítily ze skály kameny. Ohrozily dva rodinné domky i přístupovou cestu k hornickému muzeu. Práce skončí v říjnu.

"Délka pohyblivého sesuvného území je zhruba dvacet metrů, šířka pětaosmdesát metrů," popisuje kulturní referentka místního městského úřadu Jitka Kotačková. Uprostřed svahu je jasně vidět čtyři metry široké koryto hlavního proudu sesuvu. Dole téměř u řeky leží kamenné obruby hrobů a části náhrobků. K řece sjely z dvacet metrů vysokého srázu s proudem půdy.

"Zatím to vzalo jen staré rámy hrobů a části náhrobků uložené na okraji hřbitova," popisuje ředitel místních Technických služeb Roman Celta.

Zastavení sesuvu se odhaduje na 17 milionů

Kolemjdoucí o nebezpečnosti svahu varuje výstražná cedule. Radnice Hradce nad Moravicí podala žádost o dotaci z Operačního programu Životní prostředí.

"Náklady na záchranu území na dalších více než dvacet let představují sedmnáct milionů. Jde o velmi nebezpečné místo, předpokládáme, že dotaci dostaneme," říká Jitka Kotačková. S modelací a zpevněním terénu by se mělo začít příští rok v květnu.

"Zase po zimě se to pravděpodobně sesune. S každým jarním táním přijde pohyb půdy. Zpevnění je nutné," dodává Kotačková. Záchrana svahu v Hradci bude výjimečná, už kvůli vzácné hřbitovní kapli. Ta by měla být během prací nepřetržitě monitorována památkáři a dalšími odborníky.

Sesuv půdy v Hradci nad Moravicí ohrožuje i vzácnou kapli s náhrobky

Sesuv půdy v Hradci nad Moravicí ohrožuje i vzácnou kapli s náhrobky šlechtického rodu Lichnovských na městském hřbitově.

Země stále pracuje i v okolí obcí Hrčava a Bukovec na Frýdecko-Místecku. Tam se loni na jaře sesunula půda v blízkosti chaty Gírová. "Sesuv zabral plochu šest set krát tři sta metrů. Místo se pořád pohybuje, je aktivní. Stromy, které půdu zatěžovaly, jsou už vykácené, ale půda pracuje dál," líčí místostarosta Bukovce Daniel Hořava.

Situace se sesuvem na Jablunkovsku se zdá neřešitelná

Dělníci právě opravují silnici mezi Mosty u Jablunkova a Hrčavou, kterou sesuv poškodil. "Máme tam uzavírku, cesta je rozkopaná v celém profilu. Hotovo bude v listopadu. Ale půda nad cestou bude pravděpodobně pracovat dál, je to problém spodní vody, která se hromadí v propustné pískovcové vrstvě," doplnil starosta Hrčavy Petr Staňo.

Pohyblivá plocha je pouhých dvě stě metrů od silnice. "A z druhé strany jen padesát metrů od chaty Gírová. K silnici i chatě se půda posouvá," popisuje místostarosta Bukovce Hořava. Naději na stabilizaci svahu však místní lidé nemají.

"Podle odborníků to nejde nijak zastavit. Voda kopec vymílá zespodu a část se jakoby propadá dovnitř. Je to sice v lese, ale ohrožuje to právě spojnici s Hrčavou," doplňuje místostarosta Hořava.

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

Z Ostravy převáželi pacienta s podezřením na MERS, choroba se nepotvrdila

Hasiči pomáhali zdravotníkům s přesunem pacienta do sanitky. Použili ochranný...

Sanitka ve středu převážela z Fakultní nemocnice v Ostravě na pražskou Bulovku pacienta s podezřením na nebezpečnou...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Medvědí tulák v Beskydech zabil ovci. Prozradila ho šlápota v krtinci

Odlitek přední stopy medvěda, který přišel v roce 2001 do Krhové.

Potrhanou ovci našel brzo ráno v ohradě chovatel Ladislav Staš z obce Krásná na Frýdecko-Místecku, který bydlí na...

Další z rubriky

Nejistota trvá, o dokončení obchvatu z Třince do Třanovic rozhodne soud

Ilustrační snímek

Stavba silnice, která naváže na loni dokončený obchvat Třince je připravená. Stále ale není jisté, jestli se začne na...

Hlučín měří. Rychlost překročily stovky řidičů, jeden jel skoro 120 km/h

Úsekové měření rychlosti u Velkého Meziříčí bude trvat nejdéle do 19. prosince....

Nečekané hodnoty hlásí během prvního měsíce provozu úsekový radar umístěný v hlučínské Celní ulici, vedoucí z centra...

Soud stále řeší Zátorského podnikání, nyní i jeho údajného pomocníka

Daneš Zátorský u Krajského soudu v Ostravě.

Patřil k nejúspěšnějším ostravským podnikatelům. Daneš Zátorský byl spojován například s opravnami letadel na...

Najdete na iDNES.cz