Hrdinové, kteří zadrželi lupiče s pistolí a granáty, dostali odměny

  7:36aktualizováno  7:36
Velkou statečnost prokázala desítka lidí, která vloni v září v krnovském obchodním domě Prior zpacifikovala třiačtyřicetiletého lupiče s pistolí a dvěma granáty. Za své hrdinství dostali ocenění.

Policista Martin Frančák přebírá ocenění za zásah v krnovském Prioru. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Muž nepřežil. Zabil ho granát, který měl pod tělem. Šest lidí bylo zraněno. Katastrofa ale mohla být větší. Nebýt lidí, kteří třiačtyřicetiletého lupiče zastavili. Prodavačka z knihkupectví, dva zákazníci, pracovník ochranky, pracovnice směnárny, prodavač z drogerie, ale i čtyři policisté. Deseti statečným v Krnově poděkovala starostka Alena Krušinová, hejtman Jaroslav Palas a krajský policejní ředitel Tomáš Tuhý.

Sedm z nich převzalo čestné uznání a plaketu hejtmana za statečnost, ale i odměnu 15 tisíc korun, drobné dárky dostali i zbylí tři hrdinové. Oceněným se opět vrátily vzpomínky na drama v Prioru.

Drama v Prioru

Ozbrojený muž loni 30. září přepadl směnárnu v krnovském Prioru. Pracovnice směnárny volala o pomoc. Muže zpacifikoval nejprve kriminalista v civilu, do příjezdu policie ho drželi i další přítomní. Když policie nasazovala muži pouta, vybouchl granát, na němž ležel. Lupič zemřel. Šest lidí se zranilo.

Dramatické chvíle v obchodním domě se jim v myšlenkách opět vrátily. Pro výpravčího Daniela Petra to byly nekonečné vteřiny. Před příjezdem policie zasáhl proti ozbrojenému útočníkovi ze směnárny a držel ho na zemi. "To čekání na policii bylo nekonečné. Bál jsem se, že se mi vzepře," vzpomínal na dramatické chvíle Petr.

"Rada kraje se usnesla na tom, že ocení ty z vás, kteří byli při útoku na směnárnu ohroženi na zdraví a kteří zasáhli proti pachateli," sdělil hrdinům z Krnova Jaroslav Palas.

Daniel Petr, stejně jako dalších pět lidí přítomných zásahu proti lupiči, neunikl zranění. "Když přišli policisté, oddechl jsem si. V duchu jsem si řekl: ,Mám to za sebou." To jsem ale nevěděl, že to nejhorší teprve přijde," vzpomínal dále. Granát, na kterém lupič ležel, explodoval, když trojice policistů nasazovala útočníkovi pouta.

"Letěl jsem tři metry vzduchem a dopadl na nohy. Cítil jsem jen bolest v rukou," popisoval své pocity Petr. Měl vážně zraněné ruce. Dlouho se pak léčil v nemocnici. Dnes už je jeho zdravotní stav lepší, stále ale nemůže rukama hýbat stejně jako dřív.

Devět oceněných za zásah v krnovském Prioru s hejtmanerm,starostkou a policejním ředitelem.

Devět oceněných za zásah v krnovském Prioru s hejtmanerm,starostkou a policejním ředitelem.

Podobně jako Petr líčil včera dramatický okamžik výbuchu i Martin Frančák, jeden ze tří policistů, kteří dorazili na místo: "Pamatuji si záblesk. Pak už všude lítaly cáry oblečení a masa. Odhodilo mě to ke dveřím. Pak už si nic nepamatuju, až jak jsem se probudil v sanitce."

Lupič na místě zemřel. Nebýt včasného zásahu lidí v obchodním domě a policie, mohly být ale důsledky jeho činu mnohem tragičtější. Policie včera uvedla, že zbraň, kterou měl lupič u sebe, nebyla držena legálně. U lupiče doma také policie našla větší množství munice.

Autoři: ,


Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

Další z rubriky

Užovka z Kauflandu mohla přicestovat se zbožím. Původ určí testy DNA

Po třech dnech pátrání si užovky všiml zaměstnanec Kauflandu Pavel Kunc. Pak už...

Na více než tři dny uzavřela supermarket Kaufland v Orlové a na chvíli se stala asi nejznámějším tuzemským zvířetem....

Znásilnili mě, štkala žena. Když se vyspala ze čtyř promile, odvolala to

Alkohol (ilustrační foto)

Vypadalo to na mimořádně závažný případ vícenásobného znásilnění v Havířově. Jenže když se údajná oběť vyspala ze silné...

Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....

Najdete na iDNES.cz