Třinecké železárny vypustily loni podle Arniky o devět tun prachu více než v roce předešlém. (ilustrační snímek)

Třinecké železárny vypustily loni podle Arniky o devět tun prachu více než v roce předešlém. (ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Hutě loni více prášily. To kvůli vyšší výrobě, vysvětlují

  • 0
Je to paradox. Ze žebříčků, které podle dat z Integrovaného registru znečišťování sestavilo sdružení Arnika, vyplývá, že největší znečišťovatelé ovzduší v Moravskoslezském kraji loni vypustili víc prachu než o rok dřív. A to přesto, že firmy zdůrazňují: emise prachu snižujeme.

Na to ostatně jejich mluvčí poukazují i teď. Republikově nejvíc prachových částic PM10 (částice s průměrem do 10 mikrometrů) loni vypustil ArcelorMittal Ostrava - 520 tun, asi o osmdesát tun víc než v roce 2012.

Druhé největší množství prachu loni vypustily do ovzduší Třinecké železárny - 439 tun. To je o devět tun víc než v roce předešlém.

S čím to souviselo?

Podle mluvčí Třineckých železáren Petry Juráskové s větší výrobou. „Emise PM10 se neměří, přepočítávají se podle objemu výroby a ten byl v Třineckých železárnách v roce 2013 proti roku 2012 vyšší. Ale na tunu vyrobené oceli to bylo méně, pokračuje tedy trend snižování emisí,“ uvedla Jurásková.

Výsledky odprášení budou v Třinci patrné v roce 2016

V roce 2012 firma podle ní vyrobila 2 493 kilotun oceli a na tunu oceli vypustila 0,233 kilogramu prachu. Toto množství se loni snížilo na 0,232 kilogramu prachu přesto, že objem výroby oceli dělal 2 533 kilotun.

Jak mluvčí třinecké huti zdůraznila, většinu z investic do odprášení v řádech miliard korun firma zahájila loni. A výsledky těchto opatření budou patrné až v roce 2016.

Podobně jako Petra Jurásková zdůvodnila meziroční nárůst emisí i mluvčí ArcelorMittalu Ostrava Barbora Černá Dvořáková.

„Navýšení prachu je dočasné a způsobené kombinací technologických změn souvisejících s instalacemi nových ekologických technologií a mírným navýšením výroby,“ uvedla mluvčí.

V roce 2013 vzrostly emise na těch částech provozu vysokých pecí a aglomerace, kde se staví nové tkaninové filtry. Další pokles emisí firma očekává s ohledem na dokončování ekologických investic v letech 2015 a 2016.

Větší čistotě ovzduší pomohlo i počasí

Přestože hutě loni prášily víc než o rok dřív, průměrná roční koncentrace prachu PM10, jejž dýchali třeba lidé u ArcelorMitalu Ostrava v Radvanicích a Bartovicích, meziročně klesla. „Bylo dobré počasí,“ zdůvodnil to Petr Jančík z Vysoké školy báňské.

Ve shodě s mluvčím Arniky Vratislavem Vozníkem poukázal na to, že meziroční nárůst emisí prachu z hutí potvrdil bezzubost opatření, jež pro lepší vzduch prosadil exministr Tomáš Chalupa (podrobněji zde). Mezi tato opatření patřily třeba dobrovolné dohody s podniky.

Mluvčí hutí to ale odmítly. „Emise prachu roku 2013 jsou o 38 procent nižší než emise z roku 2010, přičemž objem výroby byl v obou letech téměř stejný,“ řekla Černá Dvořáková.