Hyundai přinesl za deset let do Moravskoslezského kraje desítky miliard

  16:16aktualizováno  16:16
Více než 2,8 milionu vozů vyrobila během deseti let nošovická automobilka Hyundai. Výroba v ní začala v listopadu před deseti roky. „Auta byla exportována do 66 zemí světa,“ řekl Petr Vaněk, mluvčí nošovické automobilky (HMMC).
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Hyundai

Pro Moravskoslezský kraj znamenal příchod automobilky výraznou pomoc, hlavně proto, že se zahájení výroby časově shodovalo s příchodem ekonomické krize v roce 2008. Její dopady na zaměstnanost tak byly díky nošovické továrně nižší.

Celkem příchod automobilky do kraje znamenal vznik téměř dvanácti tisíc přímých pracovních míst.

„Automobilku Hyundai do České republiky následovalo dalších 15 korejských firem, které tady založily své české dceřiné společnosti a které představují hlavní dodavatele pro výrobu v Nošovicích,“ řekl Vaněk. 

„V nošovickém závodě pracuje 3 190 lidí a dalších 8 700 u subdodavatelů. Tyto firmy, rozmístěné od Mošnova přes Ostravu, Frýdek-Místek, Karvinou až po Třinec a Český Těšín, zaměstnávají dalších 8 700 lidí,“ vypočítal Vaněk.

Velký efekt pro školství

Změny automobilka přinesla také v jiných oblastech života. „Příchod automobilky měl i velký efekt ve školství,“ konstatoval k výročí příchodu automobilky hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák

Hyundai slaví 10 let v Nošovicích ostrým fastbackem

„Střední a vysoké školy, ale i ty základní, upravily své vzdělávací programy, začaly se vyučovat nové obory, které kraj připravují i na příchod Průmyslu 4.0,“ upřesnil.

„Jsem ráda, že se v tomto případě ukázalo, že tady dokáže přijít velká společnost a velice dobře fungovat v rámci regionu,“ přidala se Marta Nováková, ministryně průmyslu a obchodu, která do Nošovic na oslavy desátého výročí od zahájení výroby také přijela. 

„Dlouho jsem tady žila a vím, jak se na příchod automobilky dívalo s obavami, zda nebudou velké kulturní rozdíly a podobně. Nic z tehdejších obav se naštěstí nevyplnilo,“ doplnila.

Hyundai v číslech

2,8 milionu vozů vyrobila během deseti let nošovická automobilka Hyundai.

12 tisíc pracovních míst vzniklo v okolí automobilky po příchodu subdodavatelů.

9 různých modelů automobilů se v uplynulých letech vyrábělo v Nošovicích.

9,9 miliardy korun vyplatila během deseti let automobilka svým zaměstnancům.

Obavy z příchodu automobilky, o kterém se veřejně jednalo od podzimu roku 2005, přitom byly velké. Od triviálních záležitostí typu možného zavádění rozcviček na pracovišti až po velké emoce, které cloumaly obyvateli Nošovic i přilehlých obcí v době výkupu pozemků pro průmyslovou zónu.

Majitelé pozemků, kteří je tehdy nechtěli prodat, se často dostávali pod velký tlak, včetně často až nevybíravých slovních útoků od těch, kteří své pozemky naopak prodat chtěli, a hlavně těch, kteří sice žádné pozemky neměli, ale chtěli dostat peníze, které za zdařilý výkup slíbil kraj všem obyvatelům obce.

Každá rodina tehdy měla dostat 100 tisíc korun. Ale jen v případě, kdy se pozemky skutečně vykoupí a zóna vznikne.

To se nakonec stalo. Svůj podíl na tom měla i finanční nabídka kraje. Vedle peněz pro obyvatele Nošovic, vyplacených jako „kompenzace za problémy spojené se stavbou automobilky“, šly peníze, v podobě investičních pobídek, také samotné společnosti Hyundai.

Celkem pobídky dosáhly pěti miliard korun. Vedle investičních pobídek za vznik každého nového pracovního místa to byl například zvýhodněný prodej pozemků pro vznik budoucí automobilky.

Její stavba stála společnost Hyundai v přepočtu 33 miliard korun, což je dodnes největší investice takového druhu v České republice.

Peníze vynaložené na investiční pobídky se ale státu během deseti let vrátily.

„V loňském roce jsme se umístili s platbou 2,28 miliardy korun na sedmém místě mezi plátci daně z příjmu právnických osob,“ poznamenal Vaněk. 

Dělníci mají v průměru 37 tisíc

„Za deset let výroby odvedla společnost HMMC na daních a odvodech na zdravotní a sociální pojištění 12,6 miliardy korun, na mzdách svým zaměstnancům vyplatila 9,9 miliardy.“

Průměrný hrubý měsíční příjem zaměstnanců nošovické automobilky loni dosáhl 39 921 korun, v dělnických profesích to bylo 36 839 korun.  A mzdy budou stěžejním bodem kolektivního vyjednávání i pro příští rok.

První kolo už proběhlo. Odboráři požadují nárůst základních mezd o 12,95 procenta, zástupci automobilky do jednání vstoupili s nabídkou sedmiprocentního růstu v roce 2019.

Nejčtenější

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Nové tramvaje v Ostravě zlobí, část řidičů s nimi odmítá jezdit

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Dvě desítky počítačem řízených tramvají firmy Stadler jezdí po Ostravě teprve od 1. listopadu, lidé už ale poznali,...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Svět podle Pastrňáka. Co dělá z kluka z Havířova hokejovou superstar?

David Pastrňák (88) z Bostonu útočí na branku Buffala kolem Rasmuse Dahlina.

I jeho blízcí dál žasnou, co všechno si David Pastrňák dovolí mezi machry v NHL. Nádherné akce, hattricky. Čeští...

Prodloužená Rudná začíná i končí v poli, dostaví ji snad v roce 2020

Prodloužená Rudná končí a dalších zhruba čtyři sta metrů už vede jen zpevněná...

Už tři roky je otevřená nová silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou, která zklidnila dopravu v Hrabyni či Velké Polomi....

Další z rubriky

Mozek je líný. Musí se neustále trénovat, tvrdí trenérka paměti

Do kurzů Dagmar Maroszové chodí studenti, dospělí i senioři. Při lekcích...

Stres, netrpělivost a roztržitost – i kvůli tomu dnes lidé často zapomínají. Dagmar Maroszová z Třince je naopak učí,...

Povolební jednání? Už jsem nebyl politicky naivní, říká primátor Ostravy

Primátor Ostravy a lídr hnutí ANO Tomáš Macura získal jednoznačné vítězství v...

Po říjnových komunálních volbách nebylo sporu, že Ostravu povede další čtyři roky Tomáš Macura. Hnutí ANO, kterému byl...

Liberty je bez peněz, bojí se odbory. Možný kupec ostravské huti to popírá

Majitel Liberty House Sanjeev Gupta na návštěvě ostravské huti ArcelorMittal,...

Odboráři někdejší Nové huti se už delší dobu netají obavami, že společnost Liberty House, která má být novým majitelem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz