Centrum Ostravy pod smogovou poklicí (2012) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

I desetkrát víc prachu. Smog na severu Moravy v zimě lámal rekordy

  • 16
Obyvatelé Rychvaldu na Karvinsku předpokládali, že dýchají špatný vzduch. Teď znají konkrétní čísla, protože už rok se ve městě měří kvalita ovzduší. A hodnoty ze stanice za uplynulou zimu překvapily, nejhorší byl leden a únor.

„Je to šílené. Najednou se dozvídáme, že jsme na tom skoro nejhůř,“ říká místostarosta Tomáš Gulčík. Informace o kvalitě vzduchu si nechává posílat do mobilu a denně je sleduje. Někdy ale telefon ani nemusí brát do ruky, stačí se podívat z okna.

„Je to u nás poznat. I týden člověk nevidí slunce,“ popisuje s tím, že nejhorší to bylo na začátku roku. To ovšem platí nejen pro Rychvald, ale pro celý Moravskoslezský kraj.

Smog obyvatele regionu v zimě potrápil mnohem více než v předchozích letech, a to především v lednu a v únoru. Podle prvních odhadů byl začátek roku 2017 nejhorší za poslední léta.

„V prvních dvou měsících letošního roku se meteorologické podmínky přiblížily situaci, která panovala v imisně nepříznivých letech 2005, 2006 a 2010. Znečištěným ovzduším trpěl nejen Moravskoslezský kraj, ale zasáhlo v podstatě celé území republiky,“ uvedla vedoucí ostravského oddělení ochrany čistoty ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu Blanka Krejčí.

Přesné srovnání letošní smogové sezony s předchozími lety však ještě vzniká, odborníci vyhodnocují data.

Například polétavý prach v lednu a únoru v Rychvaldu překračoval denní imisní limit 40 dnů. V březnu Rychvaldští dýchali nadlimitní množství prachu dalších 12 dní a za první tři měsíce letošního roku si tak v kraji i v republice drží druhé místo.

Nejhůře je na tom ostravský obvod Radvanice

Nejhorší situace byla 9. ledna, kdy množství prachu v ovzduší překročilo denní limit více než sedminásobně. Hůře na tom byli jen ve Věřňovicích. Tam lidé za první tři měsíce roku dýchali škodliviny v nadlimitním množství ještě o den déle a 9. ledna tam byl denní imisní limit překročen více než desetinásobně.

„Bylo to cítit. Smogové situace běžně přicházejí na podzim, ale teď se to nejhorší období přesunulo do novoročních týdnů,“ komentoval Pavel Buzek, starosta Dolní Lutyně, pod niž Věřňovice spadají. Dodal, že místní měřicí stanice je nejblíže Polsku a to hraje velkou roli, stejně jako nízká poloha obce.

Za celé zimní období od loňského října do konce letošního března vévodí v počtu dní s nadlimitním množstvím prachu v ovzduší krajské i republikové tabulce ostravský obvod Radvanice s 85 dny. O den méně mají Věřňovice a 81 dní za celou zimní sezonu dýchali vyšší podíl prachu v Rychvaldu.

Že rozptylové podmínky tuto zimu nejsou ideální, však poznali i obyvatelé míst, kde to se smogem bývá o něco lepší než v ostravsko-karvinské aglomeraci.

„Jen za první dva měsíce roku jsme měli zvýšený podíl prachu v ovzduší více dní než za celý rok 2016,“ sdělil například náměstek primátora Opavy Dalibor Halátek.

Loňský rok byl však v Opavě výjimečný, měla nejlepší výsledky měření ovzduší od roku 1998. I proto činí srovnání takový rozdíl. Podle Alberta Červeně z opavského odboru životního prostředí se dlouhodobě situace pomalu zlepšuje.

23. února 2017