Otevření zrekonstruovaného iktového centra ve Vítkovické nemocnici. Na snímku vaskulární centrum a primář Daniel Václavík (vlevo) a lékař Martin Válka. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

V Ostravě modernizovali iktové centrum, zlepšilo se pokrytí léčby mrtvic

  • 0
Vítkovická nemocnice v Ostravě za 37 milionů korun zmodernizovala své iktové centrum. Vybudovala nové neurologické ambulance i pokoje, jednotku intenzivní péče i lůžkové rehabilitační oddělení. Pacientům tak nyní nabízí hezčí prostředí i komplexní péči.

Ve čtvrtek ukázala Vátkovická nemocnice odborníkům z jiných zařízení hotové iktové centrum, které bez potíží obhájí zařazení do sítě specializovaných pracovišť pro léčbu mozkové mrtvice.

"Náš kraj je na tom v péči o pacienty s cévními mozkovými příhodami nejlépe. Máme šest iktových center, z toho jedno komplexní. Ročně uděláme přes 300 trombolýz, což je nejvíc na počet obyvatel v zemi. Znamená to, že nejvíc postižených lidí se tu dočká včas účinné léčby," uvedl přednosta neurologické kliniky fakultní nemocnice a šéf jediného komplexního iktového centra v kraji Michal Bar.

Podle něj za to vděčíme dobrému rozložení iktových center po regionu a dobře zvládnuté organizaci přednemocniční i nemocniční péče. Kromě tří ostravských nemocnic jsou centra pro léčbu mrtvice v Třinci, Krnově a Karviné. Každé má svou spádovou oblast.

"Záchranná služba přesně ví, kam pacienta odvézt. Když spadnete na ulici v Opavě, odveze vás sanitka do Poruby. Z Hlučína pojedete na Fifejdy, z Frýdku-Místku i Nového Jičína do Vítkovic...," líčí Bar.

Pacienti už nemusí čůrat do bažantů

Modernizace iktového centra ve Vítkovicích však přinesla užitek i dalším pacientům, kteří potřebují péči neurologů či rehabilitaci.

"Paráda!" zhodnotil ve čtvrtek výsledek Vojtěch Havlík hospitalizovaný na neurologii kvůli potížím s vyhřezlou ploténkou. Do nemocnice měl původně nastoupit už v lednu, ale když zjistil, že se má oddělení stěhovat do jiné budovy, raději počkal. A nelituje.

"Jsem rád, že teď má každý pacient svou skříňku na věci a každý pokoj vlastní sociální zařízení," říká. Nerad vzpomíná, jak se musel na starém oddělení ploužit o berlích přes celou chodbu na toaletu.

"Sestry přinesly bažanta, ale člověk nerad obtěžuje. Je to nepříjemné. Teď si můžu odskočit kdykoli...," raduje se muž.

Modernizace a dobudování iktového centra však přineslo pacientům víc než příjemnější prostředí. Vše teď mají pod jednou střechou, což urychluje diagnostiku a léčbu.

"Dřív jsme pacienty vozili na rentgen, CT i magnetickou rezonanci v mraze a dešti do jiné budovy. Balili jsme je do dek a pláštěnek. Stará budova se nedá vytopit, jsou tam vysoké stropy. A byli jsme ve dvou patrech. Teď máme teplo a vše pod jednou střechou včetně rozvodů kyslíku," líčí výhody vrchní sestra Eva Haxha.