Výbuch ve frenštátské bytovce patří k největším neštěstím v historii České republiky. Inspektoři nyní zjišťují, zda tragédii nebylo možné předejít.

Výbuch ve frenštátské bytovce patří k největším neštěstím v historii České republiky. Inspektoři nyní zjišťují, zda tragédii nebylo možné předejít. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Demolici domu ve Frenštátu uhradí stát, inspekce zkoumá přístup policie

  • 8
Generální inspekce bezpečnostních sborů prověřuje okolnosti a události, které předcházely tragickému výbuchu domu ve Frenštátu pod Radhoštěm. Zjišťuje, zda policie nechybovala při posuzování sporů obyvatel domu. Už je jasné, že demolici ruiny zaplatí stát.

Inspektoři zjišťují například i to, jestli se dalo výbuchu předejít.

"Mohu potvrdit, že jsme obdrželi podnět. Zabýváme se tím, zda policie nechybovala. Jak dlouho prověřování potrvá, nedokážu specifikovat. V současné době nebudeme poskytovat bližší informace," řekla mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Peníze na demolici slíbil premiér Nečas

Rozpočet radnice ve Frenštátu pod Radhoštěm si symbolicky může oddychnout. Premiér Petr Nečas v Ostravě slíbil, že stát kompletně zaplatí demolici bytovky zničené výbuchem. Původně se uvažovalo o tom, že vláda uvolní jen třetinu potřebných peněz. Zbytek mělo financovat město a Moravskoslezský kraj.
"Už jsem na toto téma jednal s ministrem financí. Má jednoznačný pokyn, kterému vyhoví. V okamžiku, kdy se město Frenštát pod Radhoštěm obrátí na ministerstvo financí s vyčíslením nákladů na demolici této stavby, budou uhrazeny ze státního rozpočtu," řekl Nečas. Náklady na demolici se zatím odhadují na čtyři miliony korun.

Zdroj: ČTK

Podnět inspekci předal krajský státní zástupce Michal Król, který vyšetřování dozoruje. Ani on ale podrobnosti nechtěl komentovat.

Radnice předá inspekci záznamy o stížnostech

Starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová potvrdila, že se na ni inspekce obrátila.

"Požádali nás o spolupráci. Máme předat podklady, které nachystáme," řekla s tím, že se jedná o okolnosti a události předcházející výbuchu v rozmezí deseti let.

Panelový dům číslo 39 v ulici 6. května explodoval časně ráno v neděli 17. února. Šest lidí zemřelo, z toho tři děti. Dalších jedenáct lidí bylo zraněno. Tři popálení obyvatelé domu zůstávají v péči specialistů Popáleninového centra ostravské fakultní nemocnice, jejich stav je vážný.

Vše nasvědčuje tomu, že za výbuchem stál jeden z obyvatel domu. Sedmapadesátiletý Antonín Blažek vedl se sousedy spory a kvůli dluhům o byt v exekuci přišel. Pravděpodobně ve sklepě pustil plyn, který pak vybuchl.

Blažek byl s většinou lidí v domě v dlouholeté při. On podával stížnosti například na to, že většina členů společenství vlastníků povolila provoz večerky v suterénu pod jeho bytem, lidé si zase stěžovali na jeho urážky a schválnosti. 

,