Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Největší letošní stavby v Opavě se odkládají, město nemá zhotovitele

  • 2
Měly to být největší investice letošního roku, růst cen na stavebním trhu a malý zájem firem je však prozatím poslal k ledu. Po novostavbě bytového domu nemá Opava zhotovitele ani na stavbu plaveckého bazénu.

Do výběrového řízení, v němž město žádalo bazén postavit o 50 milionů levněji, než je projektová cena, se nikdo nepřihlásil. O 12 milionů více žádají stavebníci i za kanalizaci ve Vlaštovičkách. Opava teď rozhoduje, čemu dát přednost, a mezi zastupiteli to vře.

„Bytový dům v Hálkově ulici zatím dofinancovávat nebudeme, počkáme na nabídky u dalších investic. Ceny stavebních prací se zvedají a my máme vyhlášených několik výběrových řízení,“ uvedl primátor Opavy Radim Křupala (ČSSD).

Opava chtěla dům s městskými byty určenými především pro seniory postavit za 80 milionů, nejnižší nabídka v soutěži však byla zhruba o 20 milionů vyšší.

Okamžité dofinancování žádala na posledním zastupitelstvu opozice. „Jsme povinni utvořit rezervu na všechny investiční akce, které jsme na rok 2018 naplánovali. Zrušením výběrového řízení, protože nebyla splněná vyhlášená cena, se zarazila investice, která je pro Opavu stěžejní a strategická,“ kritizoval zastupitel Marek Veselý (ODS).

Podle vedení opavské radnice je to však předčasné. Stejně jsou na tom další investice a Opava musí vybrat ty nejdůležitější.

„Podobnou situaci máme s kanalizací ve Vlaštovičkách a dofinancování 12 milionů korun jsme i tam zatím odročili na příští týden,“ uvedl Křupala s tím, že v pondělí Opava otvírá obálky s nabídkami zhotovitelů na další investice: opravu kina Mír a Základní školy Otická. I ty mohou být vyšší, než město čeká.

V úterý se mimořádně sejdou radní. Rozhodovat budou nejprve o kanalizaci ve Vlaštovičkách. Nejvíce spěchá a z velké části ji kryje dotace. K bytovému domu se vrátí později. „Budeme už znát další finanční požadavky, abychom rozhodli, zda je správný čas se pokusit o jeho uskutečnění,“ dodal primátor.

U bazénu možná zmíní kvalifikační podmínky

Bazén se město pokusí zlevnit a vyhlásit novou soutěž. Podle stávajícího projektu by měl přijít na zhruba 400 milionů korun, zastupitelé si však v prosinci schválili maximální hranicí pro jeho stavbu 350 milionů. Do soutěže za tuto cenu se žádná firma nepřihlásila.

„Budeme hledat úspory, abychom dosáhli co nejnižší projektové ceny. Abychom mohli znovu vyhlásit zakázku. Na pořadu dne je i zmírnění kvalifikačních podmínek, abychom rozšířili okruh možných žadatelů,“ vysvětlil primátor s tím, že město nebude automaticky vylučovat všechny, kdo žádanou cenu v nabídce přesáhnou.

Ještě před několika měsíci v Opavě tomu, že by se plánované investice neměly uskutečnit, nic nenasvědčovalo. „Nárůst investic v příštím roce bude výrazný. Mezi nejvýznamnější akce patří stavba nového bazénu v Městských sadech, stavba penzionu pro seniory s pěti desítkami bytů či opravy škol,“ avizoval při schvalování rozpočtu primátor Radim Křupala.

V Kylešovicích se dočkají kanalizace

Opava počítala také s nástavbou, výměnou oken a zateplením na ZŠ Otická za necelých 47 milionů či přístavbou k ZŠ Boženy Němcové za 25 milionů. Plán nástavby a přístavby se ale rovněž rozplývá, jeho uskutečnění je vázané na dotaci, kterou město podle všeho nedostane. Uskuteční se tak zřejmě jen zateplení a výměna oken v Otické.

A to je jádrem dalšího sporu mezi zastupiteli. Někteří žádají, aby město nástavbu na Otickou zaplatilo ze svého. „Jakmile uděláme okna a zateplení, přijdeme o ty odborné učebny, které mají v nástavbě vzniknout,“ argumentuje Petr Czudek (ODS), že později rozbíjet nové zateplení je nehospodárné.

Podle zastupitelky Simony Bierhausové (nez.) je naopak potřebnější přístavba pro ZŠ Boženy Němcové, jež bojuje s prostorem, k čemuž se přiklání i vedení města.

Peníze zastupitelé žádali z přebytku za loňský rok, jenž činí 106 milionů. Ty nakonec půjdou jinam. Čtyřicet milionů například do vybudování kanalizace v části Opavy-Kylešovic, jejíž obyvatelé na ni roky čekají, deset milionů na chodníky, cesty a další projekty technických služeb, osm milionů na inženýrské sítě v Kylešovicích, další peníze pak na opravy budov či výkup pozemků.