Investoři se vracejí na Ostravsko, slibují stovky pracovních míst

  8:13aktualizováno  8:13
Po letech půstu, kdy se investoři i kvůli krizi do Moravskoslezského kraje příliš nehrnuli, přišla změna. Agentura CzechInvest jen v prvním pololetí tohoto roku zaznamenala výrazný zájem firem o rozšíření výroby. Během jediného roku se příliv peněz prakticky zdesetinásobil.

Hyundai Mobis hodlá rozšířit výrobu v Moravskoslezském kraji až o tisícovku míst. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Moravskoslezský kraj si jako nejvhodnější lokalitu pro umístění své investice vybralo v prvním pololetí letošního roku hned devatenáct firem.

„Jejich investice ve výši 12,8 miliardy korun by zde mohly vytvořit 2 721 nových pracovních míst,“ přiblížila mluvčí agentury CzechInvest Petra Menclová.

A do konce roku tato čísla určitě výrazně narostou, protože v průběhu prázdnin oznámila svůj záměr postavit novou továrnu v Mošnově jihokorejská firma Hyundai Mobis. Ta chce v tamní průmyslové zóně postavit závod na výrobu světlometů za zhruba čtyři miliardy korun. Zaměstnat by chtěla další zhruba tisícovku lidí.

„Zájem investorů o Českou republiku nepolevuje. Přestože druhé pololetí už neočekáváme tak rekordní, obecně bude rok 2014 velmi úspěšný. Naznačují to například i žádosti o investiční pobídky. Do statistik druhé půle roku se pak výrazně zapíše například i investice společnosti Hyundai Mobis,“ potvrdil zájem Ondřej Votruba pověřený vedením agentury CzechInvest.

Kopřivnický závod Brose bude dále růst

„Pozorujeme, že se rozšiřuje nebývale vysoký počet českých firem, což je důkazem, že pobídky jsou impulsem nejen pro zahraniční investory, ale že k rozvoji motivují i tuzemské firmy.“

Tak vypadala zóna v Mošnově nedaleko letiště v létě 2014.

Letos nevyužívaná plocha, příští rok staveniště, za dva roky továrna. Takový je plán přeměny průmyslové zóny v Mošnově.

Podobného rozsahu jako mošnovský plán firmy Hyundai Mobis je i záměr společnosti Brose, jejíž kopřivnická pobočka je už nyní největším výrobním závodem německé podnikové skupiny v rámci celého světa. Firma dál roste a svým záměrem investovat 2,6 miliardy korun do rozšíření výroby zámkových systémů a polohovacích sedadel se v prvním pololetí dostala nejen na špici mezi investory v Moravskoslezském kraji, ale i na druhé místo v celostátním žebříčku.

Díky investici by tak mohlo postupně vzniknout až 810 pracovních míst. „V následujících čtyřech letech se má jen v Kopřivnici zvýšit obrat závodu o padesát procent a vznikne nejméně 300 nových pracovních míst,“ sdělil Michael Stoshek, vnuk zakladatele firmy.

Nexus zvažoval Moravskoslezský kraj, nakonec zvolil Ústecko

V pomyslném celorepublikovém žebříčku se tak Moravskoslezský kraj umístil na druhém místě, hned za Ústeckým krajem, ve kterém výše přislíbených investic v prvním pololetí roku 2014 dosáhla 31 miliard korun. Stalo se tak především díky rozhodnutí jihokorejské společnosti Nexen Tire, která chce v žatecké průmyslové zóně postavit závod na výrobu pneumatik za téměř 23 miliard (více zde). Při rozhodování o tom, kde společnost svůj závod postaví, byly přitom na počátku ve hře i průmyslové zóny v Karviné a v Mošnově.

Přes dvě miliardy korun chce do rozvoje firmy investovat také společnost Al Invest Břidličná, vyrábějící například hliníkové obaly nebo svitky pro automobilový průmysl.

Téměř pět stovek pracovních míst by pak mělo přinést plánované rozšíření výroby společnosti Behr. Ta chce do rozvoje svých výrobních linek investovat téměř 350 milionů korun.

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Bylo to vysvobození pro všechny, plakal obžalovaný z vraždy ženy i tchyně

Rostislav Kotala (uprostřed) před zahájením soudního líčení, obžalovaný je z...

Velmi smutný příběh začal řešit Krajský soud v Ostravě. Dvaašedesátiletý Rostislav Kotala letos v dubnu podle obžaloby...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Další z rubriky

Ostravské stopy: V Ostravě jako v lázních, směje se operní pěvec Bárta

Martin Bárta patří k nejuznávanějším tuzemským operním pěvcům, a jak říká,...

Excelentní barytonista Martin Bárta sice pochází z východních Čech, ale na Ostravsko dojíždí tak dlouho, že už ani...

V jesenické rezervaci mohou kůrovce ničit i chemií, ekologům to vadí

Lýkožrout smrkový v letošním roce škodil v lesích mnohem více než v minulosti....

Spor o boj proti kůrovci v chráněných lokalitách graduje. Přírodní rezervace Suchý Vrch v Jeseníkách získala výjimku,...

VIDEO: Podél vzácné aleje se nebezpečně vlní chodník

Na chodníku se lidé „houpou“

Radnice řeší problém v centru Havířova. Kořeny vzácných čínských metasekvojí čím dál více prorůstají pod tamní chodník...

Najdete na iDNES.cz