Investoři se vracejí na Ostravsko, slibují stovky pracovních míst

  8:13aktualizováno  8:13
Po letech půstu, kdy se investoři i kvůli krizi do Moravskoslezského kraje příliš nehrnuli, přišla změna. Agentura CzechInvest jen v prvním pololetí tohoto roku zaznamenala výrazný zájem firem o rozšíření výroby. Během jediného roku se příliv peněz prakticky zdesetinásobil.

Hyundai Mobis hodlá rozšířit výrobu v Moravskoslezském kraji až o tisícovku míst. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Moravskoslezský kraj si jako nejvhodnější lokalitu pro umístění své investice vybralo v prvním pololetí letošního roku hned devatenáct firem.

„Jejich investice ve výši 12,8 miliardy korun by zde mohly vytvořit 2 721 nových pracovních míst,“ přiblížila mluvčí agentury CzechInvest Petra Menclová.

A do konce roku tato čísla určitě výrazně narostou, protože v průběhu prázdnin oznámila svůj záměr postavit novou továrnu v Mošnově jihokorejská firma Hyundai Mobis. Ta chce v tamní průmyslové zóně postavit závod na výrobu světlometů za zhruba čtyři miliardy korun. Zaměstnat by chtěla další zhruba tisícovku lidí.

„Zájem investorů o Českou republiku nepolevuje. Přestože druhé pololetí už neočekáváme tak rekordní, obecně bude rok 2014 velmi úspěšný. Naznačují to například i žádosti o investiční pobídky. Do statistik druhé půle roku se pak výrazně zapíše například i investice společnosti Hyundai Mobis,“ potvrdil zájem Ondřej Votruba pověřený vedením agentury CzechInvest.

Kopřivnický závod Brose bude dále růst

„Pozorujeme, že se rozšiřuje nebývale vysoký počet českých firem, což je důkazem, že pobídky jsou impulsem nejen pro zahraniční investory, ale že k rozvoji motivují i tuzemské firmy.“

Tak vypadala zóna v Mošnově nedaleko letiště v létě 2014.

Letos nevyužívaná plocha, příští rok staveniště, za dva roky továrna. Takový je plán přeměny průmyslové zóny v Mošnově.

Podobného rozsahu jako mošnovský plán firmy Hyundai Mobis je i záměr společnosti Brose, jejíž kopřivnická pobočka je už nyní největším výrobním závodem německé podnikové skupiny v rámci celého světa. Firma dál roste a svým záměrem investovat 2,6 miliardy korun do rozšíření výroby zámkových systémů a polohovacích sedadel se v prvním pololetí dostala nejen na špici mezi investory v Moravskoslezském kraji, ale i na druhé místo v celostátním žebříčku.

Díky investici by tak mohlo postupně vzniknout až 810 pracovních míst. „V následujících čtyřech letech se má jen v Kopřivnici zvýšit obrat závodu o padesát procent a vznikne nejméně 300 nových pracovních míst,“ sdělil Michael Stoshek, vnuk zakladatele firmy.

Nexus zvažoval Moravskoslezský kraj, nakonec zvolil Ústecko

V pomyslném celorepublikovém žebříčku se tak Moravskoslezský kraj umístil na druhém místě, hned za Ústeckým krajem, ve kterém výše přislíbených investic v prvním pololetí roku 2014 dosáhla 31 miliard korun. Stalo se tak především díky rozhodnutí jihokorejské společnosti Nexen Tire, která chce v žatecké průmyslové zóně postavit závod na výrobu pneumatik za téměř 23 miliard (více zde). Při rozhodování o tom, kde společnost svůj závod postaví, byly přitom na počátku ve hře i průmyslové zóny v Karviné a v Mošnově.

Přes dvě miliardy korun chce do rozvoje firmy investovat také společnost Al Invest Břidličná, vyrábějící například hliníkové obaly nebo svitky pro automobilový průmysl.

Téměř pět stovek pracovních míst by pak mělo přinést plánované rozšíření výroby společnosti Behr. Ta chce do rozvoje svých výrobních linek investovat téměř 350 milionů korun.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Říjen 1938: Polské tanky v Českém Těšíně před hotelem Piast.

Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie prvorepublikového...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Další z rubriky

Ivo Sklenář, legenda Lysé hory, končí. O turisty se staral 25 let

Ivo Sklenář se o turisty na Lysé hoře staral 25 let. Nyní končí.

Tak jako je Lysá hora ikonou Beskyd, byl její ikonou Ivo Sklenář. Muž, který se na jejím vrcholu 25 let staral o...

Zraněné ženě na Frýdecko-Místecku pomáhali hasiči ze střechy garáže

Hasiči v sobotu v podvečer pomáhali ženě v Raškovicích, která spadla ze střechy...

V sobotu v podvečer vyjížděly dvě jednotky hasičů k ženě, která spadla ze střechy rodinného domu na Frýdecku-Místecku....

Zóna v Odrách je v provozu. První firma už tam zahájila provoz

Ilustrační snímek

První firma zahájila provoz v nové průmyslové zóně v Odrách na Novojičínsku. Ve čtvrtek tam slavnostně přestřihli pásku...

Najdete na iDNES.cz