Pracují v bistru i se dřevem. V Těšíně zůstalo osm uprchlých Iráčanů

  7:31aktualizováno  7:31
Našli si zaměstnání a bojují s češtinou. Osmička Iráčanů žije nadále v Českém Těšíně. Zbytek křesťanů se vrátil do své vlasti. Kvůli stesku, osvobození i nenaplněným představám.

Uprchlíci se v roce 2016 nastěhovali do bytů v Českém Těšíně. Na fotce druhý zleva je truhlář Naiel Al Ajmayah, vedle něj se synem Marvan Qarn. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Dvě čtyřčlenné rodiny iráckých uprchlíků z původních čtyř zůstaly do současnosti v Českém Těšíně. Ostatní Iráčané se vrátili do své vlasti.

„Jednak někteří brali Česko jako přestupní stanici na Západ a zjistili, že ekonomicky si zde nepomohou. A také místa, odkud utekli, byla osvobozena, takže se rozhodli vrátit,“ vysvětlil Václav Radoš, který v rámci projektu „Doma“ Diakonie Českobratrské církve evangelické pomáhá iráckým uprchlíkům zapojit se do života v české společnosti a místní komunitě. 

Fotogalerie

Do Českého Těšína se přesunulo na jaře předminulého roku devatenáct iráckých křesťanů, zůstalo jich osm. V prvním roce držela nad rodinami uprchlíků ochrannou ruku Slezská diakonie a nadace Generace 21. Pak už se o sebe rodiny musely postarat převážně samy. 

S tím ještě kvůli kulturním odlišnostem občas bojují. „Zvykají si na zdejší právní systém. Že třeba musí pravidelně docházet na úřady, dokládat formuláře. Ale i na pravidelný pracovní rytmus, že musí chodit do práce na osm hodin a podobně,“ říká Radoš, který se s nimi pravidelně vídá.

S češtinou si lépe poradili mladší členové komunity

Práci se ale nevyhýbají. Tři z mužů pracují v těšínském kebab bistru, další je truhlář. Ženy se starají o domácnost či si doplňují vzdělání, děti docházejí do tamních škol. Právě mladší z Iráčanů si vědí víc rady s češtinou než starší rodinní příslušníci. 

Jeden z nich se díky dobré znalosti jazyka před časem dostal na střední zdravotní školu. V mladších Iráčanech je také větší odhodlání v Česku zůstat. Zda se v Česku ale zbylá osmička uprchlíků usídlí natrvalo, to podle Radoše zatím nelze předvídat. 

Do Prahy a Českého Těšína přicestovalo v rámci projektu téměř devadesát uprchlíků utíkajících před takzvaným Islámským státem. Větší část z nich se vrátila domů. 

„Lidé, kteří tady přicestovali, byli v Iráku bezprostředně ohroženi na životech, měli zkušenost z uprchlických táborů, takže za zázemí byli velmi vděční. Po čase ale lidé zjišťují, že jsou na domovinu fixováni víc, než předpokládali. Měl jsem zkušenost s rodinou v Brně, kde se dědeček rozhodl, že chce umřít doma, a rodina ho do vlasti následovala. U nich je to samozřejmá povinnost,“ uvedl před časem Daniel Žingor z nadace Generace 21.

Iráčtí uprchlíci při výuce češtiny v květnu 2016:

Autor:

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Říjen 1938: Polské tanky v Českém Těšíně před hotelem Piast.

Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie prvorepublikového...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Další z rubriky

Ivo Sklenář, legenda Lysé hory, končí. O turisty se staral 25 let

Ivo Sklenář se o turisty na Lysé hoře staral 25 let. Nyní končí.

Tak jako je Lysá hora ikonou Beskyd, byl její ikonou Ivo Sklenář. Muž, který se na jejím vrcholu 25 let staral o...

Zraněné ženě na Frýdecko-Místecku pomáhali hasiči ze střechy garáže

Hasiči v sobotu v podvečer pomáhali ženě v Raškovicích, která spadla ze střechy...

V sobotu v podvečer vyjížděly dvě jednotky hasičů k ženě, která spadla ze střechy rodinného domu na Frýdecku-Místecku....

Zóna v Odrách je v provozu. První firma už tam zahájila provoz

Ilustrační snímek

První firma zahájila provoz v nové průmyslové zóně v Odrách na Novojičínsku. Ve čtvrtek tam slavnostně přestřihli pásku...

Najdete na iDNES.cz