Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak zastavit odliv sportovních talentů z Ostravy? Podpořit je

  7:42aktualizováno  7:42
Výškař Jaroslav Bába už je v Dukle Praha, vícebojařka a čtvrtkařka Denisa Ščerbová odchází do USK Praha. Oba přitom ještě nedávno závodili za SSK Vítkovice. Jenže kvůli lepším podmínkám je odlákaly pražské kluby. A takových špičkových sportovců je mnohem více.

Výškař Jaroslav Bába přestoupil do pražské Dukly. Jak zabránit odlivu dalších talentů z Ostravy? | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Jak zabránit tomu, aby největší naděje z Moravskoslezského kraje neodcházely do Prahy?

"Hlavně bychom potřebovali atletickou halu, protože přes zimu nemáme podmínky na přípravu," řekla Taťána Netoličková, trenérka vítkovických atletů.

Zároveň je ředitelkou Centra individuálních sportů Ostrava (CISO). A právě to už pět let podporuje nejnadanější sportovce, aby z krajských oddílů neodcházeli jinam.

"Abychom ty nejlepší udrželi, tak jim přispíváme na nájmy, a těm, co studují na vysokých školách, dáváme stipendium," uvedla Netoličková.

Pochvaluje si, že v kraji už je dostatek vysokých i středních škol, takže mladí sportovci nemusejí odcházet kvůli studiu. Centrum hradí trenéry, soustředění, ale přispívá i na vybavení sportovců.

Ne všichni rodiče talentů si mohou dovolit drahé vybavení

"Ne všichni rodiče si mohou dovolit zaplatit dětem drahé plavky nebo tretry. Navíc někteří naši členové jsou z neúplných rodin," upozornila Taťána Netoličková. "A byla by škoda, kdyby kvůli tomu nemohli vrcholově sportovat."

Mezi členy CISO už jsou medailisté z mistrovství světa a Evropy i účastníci olympijských her.

Talenti v kraji

Centrum individuálních sportů Ostrava vzniklo v září před pěti roky.

Podporuje 48 nadějných sportovců v deseti olympijských sportech a navíc v ženském skoku na lyžích a v karate. Věnuje se i handicapovaným talentům.

Nejúspěšnější jsou atletka Kateřina Cachová, mistryně světa do 17 let v sedmiboji, a lukostřelkyně Markéta Sidková, která získala dvě stříbra na mistrovství světa a bronz na paralympijských hrách.

Ještě nedávno mohli na podporu Centra spoléhat reprezentanti, kteří na mistrovství republiky skončili do třetího místa.

Jenže takových talentů v kraji přibývá a na všechny nejsou peníze.

"Proto jsme zpřísnili podmínky," řekla ředitelka Centra Taťána Netoličková. "Nově musejí být sportovci v nominaci na nejvýznamnější světové soutěže, na olympijské hry a na světový či evropský šampionát."

Pak mohou čekat příspěvek na vybavení, soustředění či nájem.

"Do Centra bychom rádi dostali i další talenty, ale jsme limitováni penězi," řekl Rostislav Neuvirt, předseda Ostravské tělovýchovné unie. "Naším hlavní úkolem tak je sehnat dostatek peněz, abychom činnost střediska mohli rozvíjet." A shánět peníze je podle Taťány Netoličkové stále náročnější.

O tom svědčí i neměnný roční rozpočet tři a půl milionu korun, z nichž například 600 000 korun dává krajský úřad. "Existujeme díky dotacím z rozpočtu kraje, města Ostravy a příspěvkům sponzorů," uvedla Taťána Netoličková.

Nejvíc mladých naději je v atletice a plavání

Ve středisku je 48 sportovců a 35 trenérů z atletiky, plavání, juda, moderní gymnastiky, stolního tenisu, jachtingu, zápasu, lukostřelby, krasobruslení, boxu, skoku na lyžích a karate.

Mezi vybranými sporty jsou i tenis a sportovní gymnastika. "Jenže v nich momentálně žádný sportovec nesplňuje daná kritéria," podotkla Netoličková.

Nejvíc je atletů (15) a plavců. Těch je šest: Michaela Altová, Martin Baďura, David Kunčar, Tomáš Pavlíček, Martin Šlechta a Barbora Závadová. "Podporu by si zasloužily i další naše naděje, jenže pro ně už nejsou peníze," povzdechl si Boris Neuwirt, trenér plavců.

Součástí Centra je i péče lékařů a odborníků na výživu mladých sportovců. "Bez Tomáše Pavlisky, Petra Sikory, Jany Vlčkové, Renáty Kacířové, Petra Křížka a Martina Jelínka bychom to měli mnohem složitější," upozornila Taťána Netoličková.

Autor:


Nejčtenější

Syrové borůvky už nejíme, říká žena, které zničila játra liščí tasemnice

Primář Petr Kümpel ukazuje CT snímek jater napadených tasemnicí liščí.

Infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě má v péči čtyři pacienty nakažené vzácnou a životu nebezpečnou liščí...

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Ostrava je pořád ještě mimo dění v divadelním světě, říká nový šéf Arény

Ředitel Komorní scény Aréna Jakub Tichý.

Bývalý šéf Národního domu ve Frýdku-Místku Jakub Tichý začátkem měsíce srpna usedl na místo ředitele Komorní scény...

Za podpalování a mlácení bezdomovců dostal pyrofilní sadista 23 let

Krajský soud v Ostravě. (ilustrační snímek)

Krajský soud v Ostravě vynesl po krátkém dokazování rozsudek nad devatenáctiletým Petrem Kolkem, který zapálil několik...

Na Bruntálsku zkoušejí novou zbraň v boji s kůrovcem, vysévají břízy

Letecký pohled na stav lesů v Jeseníkách.

Dvacet dobrovolníků z celé republiky tento týden dorazilo do Města Albrechtic na Bruntálsku, aby na holinách po...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz