Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nechceme nic zavírat, máme zakázky, říká šéf Vítkovic Jan Světlík

  11:50aktualizováno  11:50
Investiční skupina Wetag koncem dubna podala dva insolvenční návrhy na společnosti ze skupiny tuzemské strojírenské jedničky Vítkovice Machinery Group. Jeden z nich soud vzápětí odmítl. O druhém nerozhodne dříve než ve druhé polovině května.

Šéf Vítkovic Jan Světlík. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

MF DNES požádala majitele Vítkovic Jana Světlíka o rozhovor. Podnikatel poskytl odpovědi písemně. „Je totální nesmysl, že bych prodával soukromou sbírku uměleckých děl,“ uvedl například.

Jak ohrožují insolvenční návrhy na firmy Vítkovice Power Engineering a Vítkovice Mechanika celou skupinu?
Vítkovice Machinery Group se skládá ze 34 firem. Nic nenasvědčuje tomu, že by nebyla schopna uhradit závazky z obchodního styku. Nepoměr mezi pohledávkami kolem šesti milionů korun a ročním obratem skupiny Vítkovice ve výši zhruba 14 miliard je evidentní. Jde o cílený útok na skupinu přes nesmyslné pohledávky, který trvá několik měsíců. Soudu doložíme, že máme peníze i na úhradu teoretických pohledávek skupiny Wetag. Je ale otázka, jak pohledávky za Vítkovicemi získala. Většinu nelze koupit, znemožňují to uzavřené smlouvy. Podle nás jde jen o reklamní trik. To dokazují i billboardy s výzvou, ať se firmě hlásí naši věřitelé, které se objevily v Ostravě.

Jak jsou na tom Vítkovice s počtem zaměstnanců?
V Česku zaměstnává skupina téměř sedm tisíc lidí, to se moc nemění. Letos chceme vzít 150 vysokoškoláků, přijímáme středoškoláky. Pokud jsme dříve o něco klesli, tak jen proto, že jsme prodali některé firmy - byznys, který jsme už nechtěli dělat.

Nehrozí, že se kvůli soudům, návrhům na insolvenci a finančním problémům změní vlastník Vítkovic?
V žádném případě. Šest klíčových soudních sporů jsme už vyhráli. Teď zbývá protistraně poslední možnost, jak destabilizovat Vítkovice: přes pohledávky, řeči o insolvencích, prostě přes média.

Takže nehrozí prodej skupiny?
O ničem takovém neuvažujeme. Přemýšlíme o obchodních strategických věcech a vstupu na nové trhy, což se týká nových příležitostí s odborně zdatným partnerem. Není to tak, že Světlík prodává Vítkovice.

Jak vyřešíte dluhy po splatnosti?
Všichni vědí, že máme posunuté termíny energetických projektů. Většinou ne svou vinou. Dodavatelé vědí, že peníze přijdou, jen později. Nepříjemná je bohužel kampaň, která nás má ohrozit a destabilizovat dodavatelský řetězec.

Jednáte už rok s klubem bank o novém financování. Proč banky pořád nepodepsaly smlouvu?
Bankovní klub je něco jiného než dvoustranná smlouva. Chceme refinancovat úvěry, které máme s jednotlivými bankami. Není to proces jednoduchý ani krátký. Banky si sjednocují podmínky s námi i navzájem. Nezávisle na tom úvěrové zatížení skupiny stále snižujeme. Nechceme po klubu 13,5 miliardy, jak se tvrdí v médiích. Částka je o několik miliard nižší.

Proč si půjčujete peníze i od záložny a zastavujete majetek?
To je úplně jinak. Vytipovali jsme si některé pozemky k prodeji. A část výnosu z budoucího prodeje získáme už teď profinancováním přes kampeličku za dobrých podmínek. Při prodeji úvěr splatíme. Jde o pozemky v centru města, zajímavé pro investory. Zájem už má několik kapitálových skupin.

A co prodej uměleckých děl? Rozprodáváte soukromé nebo firemní sbírky? Hlásí se kupci?
Vítkovice mají přes tisíc uměleckých děl, vždy je nakupovaly i prodávaly, ale nikdy se to neřešilo. I teď jsme část děl z firemní sbírky zařadili do prodeje nevýrobního majetku. Ale je totální nesmysl, že bych prodával soukromou sbírku. Naopak, sám jsem některá díla nově koupil. Kupci se hlásí a já je samozřejmě odmítám. Jako sběrateli mi fáma o rozprodeji sbírky škodí. A když mi volají sběratelé z ciziny, je to trapné.

Jaká je tedy kondice Vítkovic?
Skupina KKCG (minoritní akcionář Vítkovic, který se je před lety pokusil nepřátelsky ovládnout - pozn. red.) a David Beran (bývalý společník, s nímž se Světlík soudí - pozn. red.) se snaží Vítkovice destabilizovat. Veřejně se sice distancují od šikanózních insolvenčních návrhů, ale všichni vědí, že nabídky na odkup pohledávek dělají přes prostředníky oni. Taktika je jednoduchá: když rozhlásíte, že banka nemá peníze, tak do ní budou všichni vkladatelé utíkat pro úspory a banka pak peníze skutečně mít nebude. Je to psychologický efekt masivního útoku. Vítkovicím škodí. Proto to dělají.

Mají se vítkovičtí zaměstnanci bát o práci nebo o výplaty?
Nic takového určitě nehrozí. Máme dlouhodobý strategický plán, co chceme rozvíjet a co třeba prodat. Nic jiného na stole není.

Kde má region jistotu, že firma neskončí podobně jako OKD?
Společnost OKD má přece úplně jiný problém - s vlastními akcionáři a jejich kroky. My jsme napadeni nájezdníky zvenčí a musíme se bránit, přestože chceme skupinu rozvíjet. Vítkovice jsou fabrikou, která jede. To je nebe a dudy. Já chápu, že se lidé bojí, když čtou ty bláboly, ta kampaň je nepříjemná. Ale my nejsme v situaci OKD. Nechceme nic zavírat, máme zakázky, máme v nich peníze. Neplánujeme, že poslední zhasne.
Nejčtenější

V SPD chtějí odvolat vlastního poslance. Sepisují proti němu petici

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Z hnutí Svoboda a přímá demokracie v Moravskoslezském kraji odcházejí členové. Kvůli hádkám. Tvrdí, že na vině je...

Rozmrzelý Baroš: Nejhorší sezona, řeknu to naplno, jsme prostě v ...

Kapitán Baníku Milan Baroš (v červeném) čelí přesile hráčů Liberce.

Soupeřovi fanoušci ho vřele vítali. „Mílan Baroš,“ skandovali. Ostravský útočník však po utkání 14. kola první ligy v...Za organizaci homosexuální prostituce mladistvých padlo šest obvinění

Obchodníci s lidmi

Kriminalisté obvinili šest mužů, kteří podle nich na několika místech v ČR, zejména v Praze a na Ostravsku,...

Nejhorší byly obrovské vlny, říká dobrodruh, který sjel Dunaj na kajaku

Zdeněk Lyčka po Dunaji uplaval 2 800 kilometrů.

Dobrodruh Zdeněk Lyčka z Frýdku-Místku mnohokrát ve Švédsku zvládl devadesátikilometrový Vasův běh na lyžích a má za...

Zpěvák a student Dan Bárta získal univerzitní cenu za výzkum vážek

Dan Bárta při přebírání ocenění Ostravské univerzity za výzkum vážek. (14....

Pět cen, z toho dvě akademikům a tři studentům, udělil rektor Ostravské univerzity Jan Lata na výroční akci školy,...Další z rubriky

Nejvyšší soud potvrdil trest za házení petard z auta v dálničním tunelu

Nejspíše tento druh petardy vyhazoval muž v klimkovickém dálničním tunelu. (28....

Tříletý trest s pětiletou podmínkou potvrdil muži z Ostravy Nejvyšší soud v Brně. Dotyčný na začátku roku 2014...

Za mlácení žen v barech dostala modelka z Karvinska přes pět let vězení

(Ilustrační snímek)

Krajský soud v Ostravě poslal na 5,5 roku do vězení třiadvacetiletou Sarah Chlebkovou, která loni na diskotéce v Orlové...

Vlekaři čekají na mrazy, zasněžování si zatím mohli jen vyzkoušet

Sněžná děla na Bílé jsou připravena na zasněžování. Potřebují ale nižší teploty.

Provozovatelé lyžařských areálů v Moravskoslezském kraji čekají na mrazivé počasí, které by jim umožnilo zasněžit...Najdete na iDNES.cz