Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Strnadův zájem o Vítkovice Power Engineering trvá, sonduje u zaměstnanců

  14:55aktualizováno  14:55
Ochotu zůstat pracovat v areálu někdejší společnosti Vítkovice Power Engineering testují lidé Jaroslava Strnada. Ten by se tak mohl dostat k další vítkovické firmě.

Ilustrační foto | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Minimálně provoz Kotlárny, části někdejší společnosti Vítkovice Power Engineering (VPE), chce podle všeho získat zakladatel koncernu Czechoslovak Group Jaroslav Strnad.

„Oslovili nás Strnadovi lidé, zda bychom ve firmě nezůstali, že zvažují její koupi,“ obrátilo se na redakci MF DNES nezávisle na sobě několik zaměstnanců společnosti Vítkovické strojírny, firmy vzniklé na podzim po prodeji VPE v konkurzním řízení.

Strojírny se samy ale během několika málo měsíců dostaly do problémů, firma přestala vyplácet mzdy zaměstnancům a v březnu požádala soud o zahájení insolvenčního řízení. Pro budoucí využití velkých vítkovických hal, v nichž dříve působila Mostárna a Kotlárna, je pro každého nového investora stěžejní získání zaměstnanců, kterých v současnosti není na trhu práce příliš mnoho.

A logicky se nabízejí současní zaměstnanci Vítkovických strojíren.

Nakolik ale Strnadovi muži uspějí, není zřejmé.

Strnad zaměstnancům nabízí stejné pracovní podmínky

„Ta nabídka není nijak extra zajímavá, v podstatě nám nabízí, že budeme pracovat za stejné peníze, 8,5 hodiny denně a budeme mít o pět dnů dovolené méně,“ popsal detaily „pohovoru“ jeden ze zaměstnanců Vítkovických strojíren.

Sám ve firmě asi nezůstane. „Je mi to líto, Vítkovice jsou pro mě srdeční záležitost, ale dostal jsem nabídku jinde, za větší peníze a v teple. A tu využiju,“ řekl.

Informace o zájmu nového vítkovického investora potvrdil i majitel Vítkovických strojíren František Pivoda. „Jednáme o nájmu Kotlárny, vím, že mají zájem i o ‚Jaderku‘,“ řekl František Pivoda. „Snad brzy podepíšeme smlouvu, ale v insolvenčním řízení je vše složitější. Firma by převzala i některé zakázky.“

Ve společnosti Vítkovické strojírny zůstalo podle Pivody řádově okolo 120 zaměstnanců, zbytek je ve výpovědní lhůtě, nebo již odešlo. Jaroslav Strnad se ke svým současným aktivitám v někdejších firmách vítkovického holdingu zatím nechce příliš vyjadřovat.

„Kromě strategického vstupu do VHM vidím potenciál i v některých dalších společnostech skupiny, které mají zajímavý produkt a šikovné lidi,“ řekl Strnad. „Jedná se o komplikovaná jednání, která můžou dopadnout různě. Není tajemstvím, že jednou z těchto společností je Vítkovice Recycling,“ dodal Strnad další z firem vítkovického holdingu, o které má zájem.

Firma podle insolvenčního návrhu dluží skoro tři miliardy

Pokud Strnadovy plány vyjdou, stal by se po Janu Světlíkovi v podstatě novým „šéfem“ vítkovického holdingu.

Pod jeho správu by totiž spadaly jeho dříve nejdůležitější firmy, se společností Vítkovice Heavy Machinery na prvním místě.

Do té majetkově vstoupí po dokončení reorganizace firmy, která podle insolvenčního návrhu dluží věřitelům téměř tři miliardy korun.

Za pomoc například se získáním provozního kapitálu a znovuvybudováním důvěry bank má Jaroslav Strnad získat ve společnosti Vítkovice Heavy Machinery nadpoloviční podíl 51 procent.



Nejčtenější

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...



Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Ostravské stopy: První záskok budu mít vždy spojený s Ostravou, říká Trojan

Rozstřel Trojan, Dvořál - Celé

Známý herec Ivan Trojan sleduje dění v Ostravě od konce 80. let, kdy se do ní podíval v rámci svého prvního záskoku....

Výměny potrubí omezují dopravu i dodávky vody v Moravskoslezském kraji

Ilustrační snímek

Cestování po Moravskoslezském kraji dokážou znepříjemnit nejen opravy silnic, ale i rekonstrukce vodovodních a...

Orchideje i cenné lesy. Moravskoslezský kraj zdobí nové přírodní památky

Kvetoucí vstavačové louky u Býkovic

V okolí Kopřivnice a Štramberka leží dvě nové přírodní památky. Krajští radní na základě doporučení odborníků schválili...

Najdete na iDNES.cz