Senát: Jedno jasné vítězství, dva boje. Druhé kolo v kraji slibuje napětí

  0:45aktualizováno  0:45
Na Karvinsku jasný finálový postup sociálního demokrata, v centru Ostravy těsná výhra kandidáta ANO nad ČSSD. Stejně tak na Frýdecko-Místecku sociální demokrat na druhé příčce, byť těsně, ale až za kandidátem lidovců. Tak v Moravskoslezském kraji skončilo první kolo senátních voleb.

Místo, kam se kandidáti v senátních volbách touží dostat. (ilustrační snímek) | foto: Dalibor Puchta

Zájem voličů o senátní volby ve třech obvodech byl nízký. Nejméně táhly volby na Karvinsku, kam vhodilo hlasovací lístek pro některého ze senátních kandidátů 26,94 procenta voličů. Nad 32 procent se dostala účast v obvodu Ostrava-město a takřka čtyřicetiprocentní zájem byl na Frýdecko-Místecku.

Volební obvod č. 75 - Karviná

Současný senátor Radek Sušil (ČSSD)

Výsledky senátních voleb

Před osmi roky postoupil Radek Sušil, karvinský chirurg a náměstek pro léčebnou péči v nemocnici Karviná-Ráj, do Senátu už v prvním kole. Na takovou dominanci mohl letos 47letý senátor zapomenout, ale i konečných 35,73 procent je  podle skvělým výsledkem.

Radek Sušil, ČSSD

Radek Sušil, ČSSD

Sušil řekl, že je s výsledkem spokojený. „Šestatřicet procent je velký úspěch v době, kdy je odklon od standardních volebních stran a nechuť lidí jít volit. Je to určitá vizitka mé šestileté práce v Senátu,“ podotkl. Podporu u jiných politických uskupení zatím nevyjednával, ale logicky ji očekává od levicových voličů.

O více než čtrnáct procent zaostal jeho lékařský kolega z nemocnice v Karviné-Ráji, 44letý gynekolog Martin Gebauer. Až na nepostupovém třetím místě s 19,53 procenty skončil komunista, horník Tomáš Gallik. Už s velkým odstupem se umístila nezávislá kandidátka, ředitelka střední školy Česlava Lukaštíková, a další kandidáti.

Martin Gebauer (hnutí ANO).

Martin Gebauer, ANO 2011.

Gebauer řekl, že volební výsledek považuje za úžasný a neuvěřitelný. „Jsem naprostý nováček v politice a zdaleka jsem nepředpokládal, že bych se mohl vůbec účastnit druhého kola senátních voleb,“ prohlásil.

Před druhým kolem by Gebauer rád oslovil hlavně voliče, kteří nepřišli k volbám.

Volební obvod č. 72 - Ostrava-město

Současný senátor Petr Guziana (dříve ČSSD, nyní Strana práv občanů)

Výsledky v ostravském centrálním obvodu kopírují výsledky komunálních voleb. Tedy na prvním místě kandidát hnutí ANO, na druhé sociální demokrat. Rozdíl nakonec činí jen 0,23 procenta.

Peter Koliba, ANO

Peter Koliba, ANO

Výhru nakonec s 20,04 procenta slaví 61letý Peter Koliba, bývalý přednosta porodnicko-gynekologické kliniky ostravské fakultní nemocnice, nyní provozující soukromou ambulanci. Jako bezpartijní kandidoval za hnutí ANO.

Peter Koliba uvedl, že si váží důvěry voličů a udělá vše, co bude umět, aby je nezklamal. „Jsem si vědom toho, že šlo pouze o první kolo voleb a chtěl bych požádat všechny voliče, aby se zúčastnili také druhého kola voleb a podpořili mně svým hlasem,“ dodal.

Petr Mihálik, ČSSD

Petr Mihálik, ČSSD

Až do konce bojoval o prvenství místostarosta ostravského obvodu Poruba Petr Mihálik (ČSSD). Čtyřipadesátiletý kandidát se musel spokojit s 19,81 procentem. Loni neúspěšně kandidoval do Poslanecké sněmovny, nyní doufá, že uspěje. „Je to myslím skvělý výsledek, ale vlastně nic neznamená. Rozhodne až druhé kolo,“ komentoval výsledek.

Třetí skončil kandidát hnutí Ostravak Radim Žebrák (15,99 procent), čtvrtý lidovec Lukáš Curylo ( 10,82 procent).

Obvod č. 69 - Frýdek-Místek

Součásná senátorka Eva Richtrová (ČSSD)

Nejvyrovnanější boj se odehrával na Frýdecko-Místecku. Až do konce se přetahovali o postup do finále trojice Jiří Carbol (KDU-ČSL), sociální demokrat Jiří Hájek a Stanislav Fridrich, kandidující za ANO. Nakonec jen 137 hlasů odsunulo na nevděčnou třetí příčku Fridricha.

Jiří Carbol, KDU-ČSL

Jiří Carbol, KDU-ČSL

Nedostižný finiš předvedl pětapadesátiletý Jiří Carbol, bývalý poslanec a místopředseda lidovců, nyní starosta obce Dobrá. Několikrát byl mimo postupovou dvojici, ale nakonec získal takřka 22 procent a jde do finále.

Jiří Carbol řekl, že ho výsledek překvapil. „Vůbec jsem ho nečekal. Považoval jsem jiné protikandidáty za favority toho prvního kola,“ řekl. Uvedl, že bude stát o podporu protikandidátů, kteří nepostoupili, a to těch, kteří jsou mu názorově a programově blízko. „To znamená například kandidátů ODS a TOP 09. Budu je oslovovat a pokusím se jejich podporu získat,“ řekl Carbol.

Jiří Hájek, ČSSD

Jiří Hájek, ČSSD

 O senátorské krešlo se s Carbolem utká 53letý Jiří Hájek (ČSSD), majitel známé cestovní kanceláře Kovotour Plus. Ten nakonec těsně zvítězil nad dalším konkurentem z ANO a získal  19,62 procenta. Hájek je také členem Hospodářské komory ČR a od loňského roku je prezidentem Česko-černohorské obchodní a průmyslové komory.

Jiří Hájek uvedl, že bral kampaň jako velmi kontaktní a těsný výsledek bere jako závazek k maximální práci ve druhém kole. Zatím neví, zda bude usilovat o podporu některých protikandidátů. „Budu hlavně oslovovat voliče,“ řekl Hájek a dodal, že začne hned v neděli. 

 

Autoři: ,

Nejčtenější

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Na okraji Třince se v noci srazil kamion s dodávkou, zemřeli čtyři lidé

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

V Třinci-Neborech na Frýdecko-Místecku se v noci stala tragická dopravní nehoda. Při střetu kamionu s dodávkou tam...

Ženu paralyzovaly bludy. Zřejmě jako první Češka bojuje s následky malárie

Komáři trápí hlavně v oblastech s vydatnými srážkami a v oblastech záplav.

Nedbala doporučení lékařů a při návštěvě Ugandy neužívala antimalarika. Po návratu domů onemocněla 49letá žena z...

Nové tramvaje v Ostravě zlobí, část řidičů s nimi odmítá jezdit

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Dvě desítky počítačem řízených tramvají firmy Stadler jezdí po Ostravě teprve od 1. listopadu, lidé už ale poznali,...

Karviná - Sparta 1:3, hosté po pauze vydřeli obrat proti deseti

Fotbalisté Sparty slaví třetí branku v utkání proti Karviné. Z pokutového kopu...

Fotbalisté Sparty poprvé od poloviny září zvítězili v nejvyšší soutěži na hřišti soupeře. Proti Karviné, která hrála...

Další z rubriky

Nové tramvaje v Ostravě zlobí, část řidičů s nimi odmítá jezdit

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Dvě desítky počítačem řízených tramvají firmy Stadler jezdí po Ostravě teprve od 1. listopadu, lidé už ale poznali,...

Slabé výsledky Tatry Kopřivnice vedly k propouštění manažerů

Šéf Tatry Petr Karásek

Necelé dva roky vydržel ve funkci generálního ředitele kopřivnické Tatry Radek Strouhal. Obdobně v minulých dnech...

Nejvíc dlužníků má Moravskoslezský kraj, v exekuci je každý desátý

Ilustrační snímek

Nejvíc dlužníků z České republiky žije v Moravskoslezském kraji. V exekuci je tam každý desátý obyvatel. Půjčují si...

Najdete na iDNES.cz