Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sezona festivalů na Ostravsku začíná. Jedenáct tipů, kam jít

  17:55aktualizováno  17:55
Sezona plná festivalů v Moravskoslezském kraji začíná. Už tuto sobotu proběhnou Slavnosti pivovaru Ostravar, další festivaly budou následovat. MF DNES přináší čtenářům informace o tom, z čeho do konce léta vybírat.

Robert Plant je jedním z největších kulturních lákadel v Moravskoslezském kraji. Na snímku jeho vystoupení na Colours of Ostrava 2006. | foto: Michal ŽákiDNES.cz

1.Colours of Ostrava, 17.–20. července, Areál Dolní Vítkovice

Zpěvák Robert Plant, nezaměnitelný hlas Led Zeppelin, zároveň objevitel nových hudebních světů, nositel Řádu britského impéria a několika Grammy, je patrně největší hvězdou festivalu Colours of Ostrava, který proběhne od 17. do 20. července v industriálním prostředí ostravských Dolních Vítkovic. Kromě něj se na Colours objeví desítky dalších kapel a hudebníků z celého světa.

Festival je nastaven tak, aby vzbudil co nejširší divácký zájem, a tak kromě hudby si přijdou na své i příznivci divadla, filmu nebo literatury. Letošní ročník se například rozrůstá o konferenci Czech Music Crossroads. "Zahraničním hostům, ale i české veřejnosti nabídneme prezentaci české hudby," říká promotér akce Jiří Sedlák.

Pouhý den před festivalem Colours of Ostrava tak v Ostravě zahrají Beata Bocek, Bezobratři, Clarinet Factory, Čankišou, DVA, Jitka Šuranská, Kittchen, Milokraj, Nylon Jail, Vertigo a Vložte Kočku.

2.Sweetsen fest, 25.–28. června, Frýdek-Místek

Charismatický festival Sweetsen fest letos rozšiřuje nejen svou dramaturgii, ale i spolupráci s charitativními organizacemi. Největší frýdeckomístecký benefiční festival se rozroste na čtyři dny a zároveň podpoří i čtyři dobročinné organizace.

"Festival, na kterém se všichni účinkující vzdávají nároku na honorář, letos proběhne na šesti scénách. Zahájen bude na nové scéně Rejnok ve středu 25. června divadelním a literárním programem pod hlavičkou KulturaFM a samostatným velkoplošným letním kinem, které představí frýdecko-místecké tvůrce," řekl za pořadatele Petr Korč.

Od čtvrtku 26. do soboty 28. června se pak festival přesune do areálu frýdeckého stadionu a přilehlých prostor, kde bude program frýdecko-místeckých hudebníků, divadelníků a tanečníků probíhat na dalších čtyřech scénách.

3.Ostrava v plamenech, 2. srpna, Areál Dolní Vítkovice

První srpnovou sobotu od 13 hodin zavítá do areálu Dolní oblasti Vítkovice novinka v podobě festivalu Ostrava v plamenech smečka hard-rockových kapel.

"Uvidíte ozdobu každého pořádného rockového mejdanu – Legendy se vrací, karvinskou stálici Doga, progresivní Dymytry, mimořádně zajímavé bude sledovat legendární dvojici Kreyson a Citron, které v průběhu jediného dne na jednom pódiu fanoušek až tak často nespatří," prohlásil dramaturg akce a pořadatel Petr Šiška. Největšími lákadly ovšem budou finští melodici Sonata Arctica a nestárnoucí veteráni z Los Angeles jménem W. A. S. P.

4.Slezská noc místo Noci plné hvězd, 28. června, Třinec

Druhý ročník Slezské noci, volně navazující na legendární Noc plnou hvězd, se letos uskuteční 28. června opět v Třinci ve sportovním areálu Vendryně. Na jednodenním festivalu se kromě rockových kapel mohou zájemci podívat na zápasy a exhibice thajského boxu od profesionálů až po amatéry, a to dokonce právě z řad příchozích návštěvníků.

K tanci zahrají Legendy se vrací, Gate Crasher, ostravská Elis, Doga, Bijou Terrier a hlavně slovenská parta Horkýže Slíže.

5.Slezskoostravský Rock-Fest, 23. srpna, Slezskoostravský hrad

Sedmý ročník Slezskoostravského Rock-Festu open air se bude konat na dvou pódiích – Nádvoří Stage a Aréna Stage, kde dne 23. srpna od odpoledních do nočních hodin proběhne produkce čtrnácti rockových kapel.

Koncert Dog Eat Dog v Praze (4. září 2013)

Dog Eat Dog zahraje i v Ostravě.

K největším tahákům akce bude patřit nepochybně v česku zdomácnělá kapela Dog Eat Dog, která kombinuje základy řízné rockové muziky s průrazným soundem saxofonu a výrazným rapem.

"Zkrátka takový výživný hudební mix pro fanoušky rocku, ska, punku, hip-hopu nebo crossoveru. Slezskoostravský hrad se má na co těšit, ale památkáři a restaurátoři mohou být spokojeni, odvedli při rekonstrukci Slezskoostravského hradu velice kvalitní práci, takže ani loňské klání novodobých potulných kejklířů neproměnilo historický monument v nevzhledné ruiny," řekl s úsměvem organizátor akce Marcel Pažický.

Tradiční open air festival pravidelně ukončuje festivalové léto na Ostravsku. Součástí festivalu budou opět doprovodné akce i atrakce pro děti a mládež – dětský koutek s možností předání dětí do rukou pedagogických pracovníků. V průběhu akce budou zajištěny prodeje občerstvení, workshopy a jiné aktivity.

6.Štěrkovna Open Music, 1.–2. srpna, Areál u Hlučínského jezera

Podesáté se setkají fanoušci hudební přehlídky Štěrkovna Open Music, která se uskuteční 1. a 2. srpna na břehu Hlučínského jezera a i letos nabídne pestrou hudební škálu. Jako hlavní hvězdy se představí kapely ověřené na československé hudební scéně.

"Těšit se návštěvníci mohou na Mig 21, slovenskou partu Horkýže Slíže či kapelu DESmod," sdělil za pořadatele David Moravec. Festival ale zájemce nezve jen na hudbu.

Horkýže Slíže

Horkýže Slíže nikdy nezklamou.

 "Štěrkovna má svou kouzelnou atmosféru u vody. Nabízí koupání a další vodní radovánky. Chceme pro návštěvníky připravit zázemí, kde si budou dva dny užívat léta a hudby. Stejně jako loni proto plánujeme druhou scénu založenou na umění nového cirkusu. Na místě kurtů pro plážový volejbal postavíme plážový bar s lehátky, slunečníky a míchanými nápoji. Chybět nebude ani vinárna s nabídkou přívlastkových vín malých moravských vinařů, čajovna či kavárna," dodal Moravec.

7.Festival Dokořán, 7.–9. srpna, Karviná Festival

Dokořán si již dávno získal své pevné místo v kalendáři. Kromě faktu, že se stal největší kulturní událostí roku 2009 v Karviné, je pořádán výhradně dobrovolníky a je otevřen novým nápadům a přístupům.

"Pro festival Dokořán je charakteristické propojování všech subkultur a směrů umění. Aby naplnila svůj závazek přinést více kvalitní muziky a pozvednout kulturní úroveň Karviné, představí opět přes 60 interpretů na třech hudebních scénách, divadelní scéně, workshopech, přednáškách, kinostanu a rozsáhlém doprovodném programu.

Pořádající dobrovolníci tak mají opravdu co dělat," uvedla za organizátory Lucie Rakowská. Festival si klade za další cíl představit publiku i ty hudební skupiny, kterým schází možnost živě se prezentovat, a ty, které přes svou vysokou kvalitu nejsou objekty zájmu masových médií. K letošním lákadlům multižánrové akce patří například Tata Bojs, Mňága a Žďorp a Lenka Dusilová.

8.Slavnosti pivovaru Ostravar, 7. června, Areál Pivovaru Ostravar

Tomáš Klus, Divokej Bill, Mňága a Ždorp, Tata Bojs, ale také druhá scéna v osobní režii zpěváka a moderátora Richarda Krajča, to je nabídka 14. ročníku festivalu Slavnosti pivovaru Ostravar, který vypukne již tuto sobotu. Na doporučení Richarda Krajča tady mimo jiné vystoupí kapely a umělci Ido, Nebe, Dolls in the Factory a Like Malawi.

Kromě hudebního menu se návštěvníci mohou těšit na speciálně uvařené pivo. "Tomáš Klus je považován za nejlepšího zpěváka v Česku. Navíc na jaře vydal novou desku, takže očekáváme opravdu velký zájem o jeho vystoupení. Oblíbená kapela Tata Bojs se u nás představí poprvé," řekl k programu za organizátory Jan Vošta.

9.Jazz Open Ostrava, 13. června, Slezskoostravský hrad

Tradiční festival Jazz Open Ostrava se uskuteční v režii jazzmana a skladatele Borise Urbánka. Jako první se publiku představí skladatel a jeden z nejlepších českých kytaristů současnosti Roman Pokorný, který se svým kvartetem uvede program ze svého posledního alba Feelin' The Spirit – pocta Grantu Greenovi.

"Všichni členové kvarteta patří k absolutní špičce na naší jazzové scéně," upozornil Boris Urbánek.

Vedle Romana Pokorného vystoupí pianista Jan Najponk Knop, kontrabasista Petr Dvorský a bubeník Miloš Kopřiva. Ostravskou scénu budou zastupovat o hosty rozšířený Boris Band Combination společně s Rudy Horvat Group.

Na koncertě zazní vedle skladeb Borise Urbánka také materiál z nového alba Rudyho Horvata Composition 4. Mezi účinkujícími nebudou chybět saxofonisté Michal Žáček, Jan Tengler, baskytarista Jenny Krompolc, bubeník Jan Krompolc a hosté – vibrafonistka Tereza Dvořáková a bubeník a perkusista Dalibor Mráz. Hlavní hvězdou večera se stanou Vojtěch Dyk & B-Side Band.

"Jedinečné spojení brněnského B-Side Bandu se zpěvákem, hercem a showmanem Vojtěchem Dykem je jedním z nejzajímavějších počinů posledních dvou let na naší hudební scéně," dodává Boris Urbánek.

10.Slezská Lilie, 14.–15. června, Ostrava-Kunčičky

Přehlídka se vznešeným názvem Slezská Lilie je zasazena do městské části Ostrava-Kunčičky, která je dodnes poznamenaná těžkým průmyslem. Festival se uskuteční na dvou venkovních scénách, stejně jako v přilehlém kostele, 14. a 15. června.

Lenka Dusilová na udílení cen hudební kritiky Apollo - klub SaSaZu, Praha (6.

Na Slezské Lilii zazpívá i Lenka Dusilová.

"Pozvání přijala také čerstvá držitelka ceny Anděl (a také čerstvá maminka) Lenka Dusilová, která svým komorním vystoupením v kostele zakončí sobotní festivalový program nazvaný Noc Lilie," uvedl za organizátory akce Lukáš Hradil.

Kromě toho na Lilii svůj jediný koncert v České republice zahraje v Ostravě zpěvák legendární americké skupiny Petra – John Schlitt.

"V neděli v rámci programu nazvaného Den andělů se můžete těšit i na kapelu složenou z dětí špičkových polských hudebníků Arka Noego. Kromě toho nás čeká další spousta zajímavých jmen," dodal Lukáš Hradil.

11.Moravské hrady.cz, 15.–16. srpna, Hradec nad Moravicí

Moravské hrady.cz je letní kulturní festival, jehož 5. ročník se uskuteční společně s 10. ročníkem festivalu České hrady.cz. Během léta se odehraje na významných českých a moravských historických památkách postupně v osmi různých krajích.

Moravskou část reprezentuje zámek v Hradci nad Moravicí. Program je postaven na vystoupení špiček české a slovenské hudební scény. Během dvou dnů zahraje šestnáct popových kapel, nebudou chybět stálice jako Olympic, Monkey Business, Visací zámek, Tomáš Klus, No Name a řada dalších.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ostravská část Hrušov se z následků povodní před dvaceti lety nevzpamatovala....
Území nikoho ožije. Dvacet let po ničivé povodni má Hrušovu pomoci investor

Povodně v roce 1997 zničily část Hrušova natolik, že ji opustili všichni lidé. Ostrava zpustlé pozemky vykoupila a teď hledá investora, který jim vdechne nový...  celý článek

Prodloužená Rudná se začíná řadit mezi „nekonečné“ silniční stavby.
Prodloužená Rudná v Ostravě stále čeká na dokončení EIA

Jisté bezčasí nastalo v přípravě dokumentů pro dokončení zbývajících stovek metrů silnice Prodloužená Rudná. Stavba, která má odklonit dopravu z obydlených zón...  celý článek

Na parcelách o rozloze minimálně 1500 metrů čtverečních (vyznačeny v pravé...
Blízko na Lysou nebo k Šanci. O pozemky v Ostravici je velký zájem

V beskydské obci Ostravice žijí až čtyři tisíce lidí. Ale jen v létě, protože velkou část z nich tvoří chataři. Trvale tam bydlí sotva 2,5 tisíce lidí. To se...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.