Jednání o ostravské koalici drhne kvůli centrálnímu obvodu

  12:55aktualizováno  12:55
Výsledky povolebního vyjednávání v Ostravě a velkých obvodech jsou zatím velmi nejisté. I když Tomáš Macura a Lukáš Semerák, lídři hnutí ANO a Ostravak, tvrdí, že by rádi sestavili koalici, dohoda se odsouvá. Vyhrocené vztahy mezi některými novými a „starými“ politiky mohou zvýhodnit ČSSD.

Lídr hnutí Ostravak Lukáš Semerák je na nože s vedením ODS i nováčky z ANO. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Nejistá je situace nejen v Ostravě, na nové vedení stále čekají i velké obvody: Jih, Poruba, Moravská či Slezská Ostrava. Stát se může leccos. V krajním případě i to, že situace dopadne jako v Olomouci, kde poražení odstavili z vedení města vítězné hnutí ANO.

Tomáš Macura, který je jako lídr vítěze voleb nejpravděpodobnějším kandidátem na primátora, tvrdí, že by šel rád do koalice s Ostravakem. Stojí o to i Lukáš Semerák, lídr Ostravaka. Oba se shodnou i na tom, že potřebnou většinu v zastupitelstvu města by mohli získat spojením s lidovci nebo občanskými demokraty, případně oběma stranami.

Jenže dohodu zatím neuzavřeli. Brání tomu trucpodnik v Moravské Ostravě a Přívozu. Vyhrál tam Ostravak, ale hnutí ANO jedná o koalici s ČSSD a ODS. Ostravak je kvůli tomu ochotný jít do opozice i jinde. Šanci by tak dostala ČSSD.

„Zatím není nic dohodnuto, jednáme se všemi,“ zklidňuje zjitřenou situaci lídr ANO v centrálním ostravském obvodě Petr Veselka. Přiznává ale, že osobně by dal přednost ČSSD a ODS před Ostravakem. „V ČSSD v Moravské Ostravě jsou noví lidé a je to jediná strana, která s námi už před volbami komunikovala o tom, co uděláme pro obvod,“ vysvětluje Veselka.

„Dopoledne boj, odpoledne kamarádi? To přece nejde“

Kuloárové zvěsti, že koalice už je dohodnutá, odmítá i lídryně ČSSD v obvodě Jana Vajdíková. „Zatím jednáme se všemi stranami.“

Lídr tamní ODS Miroslav Svozil je ale o něco otevřenější: „Jednáme o trojkoalici s ANO a ČSSD. Obávám se, že v našem obvodě jiná ani není možná.“

Důvod? Averze mezi politiky. Ostravaka v čele se Semerákem totiž nesnáší už od minulého volebního období ODS v čele se Svozilem, ale i řada nováčků z ANO. „Osobní spory v povolebním jednání určitě nebudou hrát roli,“ ujišťuje Veselka.

Semerák si ale myslí pravý opak. „Dva z první desítky kandidátů ANO jsou bývalí úředníci, které jsme vyhodili z radnice pro podezření z machinací s byty a veřejnými zakázkami. Dalším dvěma podnikatelům jsme sáhli na peníze. Jednomu jsme zrušili smlouvu na opravy bytového fondu a ve veřejné soutěži pak neuspěl. Dalšímu jsme vzali příspěvek ve výši téměř 900 tisíc korun ročně na vysílání kabelové televize. Kvůli tomu teď s námi nechtějí do koalice,“ líčí.

Semeráka nadzvedlo i tvrzení Veselky, že vyjednává se všemi. „Je to lež. Oslovil jsem ho jako lídr vítěze už v neděli, abychom si dohodli setkání. Ale rovnou mi řekl, že se mnou jednat nebude, protože má jiné plány, a položil telefon.“

Za daných okolností si lídr Ostravaka neumí představit, že by šlo hnutí do koalice s ANO ve městě. Petr Veselka a ještě jedna členka z hnutí ANO jsou totiž zastupiteli Moravské Ostravy i města.

„Oni nectí vítěze a nemají ani tolik slušnosti, aby s námi jednali. A my s nimi máme ráno bojovat v opozici na obvodě a odpoledne se kamarádit v koalici města? To přece nejde,“ zlobí se Semerák. „Stále ale věřím, že se podaří situaci vyřešit a rozumně se domluvit s ohledem na přání voličů,“ dodává.

Jasněji může být koncem týdne

V úterý večer se znovu sešli představitelé možné čtyřkoalice v krajském městě - lídři ANO, Ostravaka, KDU-ČSL a ODS. Podle dostupných informací se zatím nedohodli na ničem konkrétním, jen na tom, že budou v jednáních dál pokračovat.

Noví zastupitelé za ODS i ANO v Moravské Ostravě shodně naznačují, že si dovedou představit trojkoalice nebo čtyřkoalice svých stran s Ostravakem ve městě i dalších velkých obvodech. Nicméně jsou přesvědčeni, že v jejich obvodě je situace natolik odlišná a složitá, že by měla mít koalice jinou podobu.

„Jaká nakonec bude, to se ještě uvidí. Je krátce po volbách, situace se mění téměř každou půlhodinu. Jasněji by mělo být snad koncem týdne, do té doby se pokusíme vše vyřešit,“ slibuje Veselka.

Politici i jejich poradci zatím stále hledají možné varianty řešení. Není vyloučeno, že kvůli záchraně koalice ANO a Ostravaka, tedy dvou hnutí, která se shodně vymezovala proti dosavadní vládě města, nakonec obětuje ANO účast svých zastupitelů v koalici Moravské Ostravy. Může tam pak vládnout Ostravak s ČSSD a třetím do party. Taky se ale může stát, že ČSSD se nakonec dostane do koalice města i dalších velkých obvodů, a to buď s ANO, nebo bez něj - s jinými partnery.

Nejčtenější

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Na okraji Třince se v noci srazil kamion s dodávkou, zemřeli čtyři lidé

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

V Třinci-Neborech na Frýdecko-Místecku se v noci stala tragická dopravní nehoda. Při střetu kamionu s dodávkou tam...

Ženu paralyzovaly bludy. Zřejmě jako první Češka bojuje s následky malárie

Komáři trápí hlavně v oblastech s vydatnými srážkami a v oblastech záplav.

Nedbala doporučení lékařů a při návštěvě Ugandy neužívala antimalarika. Po návratu domů onemocněla 49letá žena z...

Karviná - Sparta 1:3, hosté po pauze vydřeli obrat proti deseti

Fotbalisté Sparty slaví třetí branku v utkání proti Karviné. Z pokutového kopu...

Fotbalisté Sparty poprvé od poloviny září zvítězili v nejvyšší soutěži na hřišti soupeře. Proti Karviné, která hrála...

Opava - Ostrava 2:1, slezské derby pro domácí, hosté jen snížili

Slezské derby mezi fotbalisty Baníku Ostrava (v bílém) a Opavy probíhalo v...

První slezské derby v nejvyšší soutěži po třinácti letech vyhráli fotbalisté Opavy. Vítězství 2:1 nad Ostravou, které...

Další z rubriky

Chlapec si při pádu z házenkářské branky těžce zranil hlavu

Vrtulník, který létá pro moravskoslezské záchranáře.

Třináctiletý hoch se v neděli odpoledne vážně zranil ve Štramberku na Novojičínsku. Nejspíše při pádu z branky při hře...

Nejvíc dlužníků má Moravskoslezský kraj, v exekuci je každý desátý

Ilustrační snímek

Nejvíc dlužníků z České republiky žije v Moravskoslezském kraji. V exekuci je tam každý desátý obyvatel. Půjčují si...

Do nového centra pro nevidomé v Ostravě se dostanou i vozíčkáři

Kniha v Brailově písmu

Lidem z Moravskoslezského kraje, kterým slábne zrak, nebo oslepnou, pomáhají od roku 1991 odborníci krajského...

Najdete na iDNES.cz