Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jesliček ubývá, řada rodičů proto volá po jejich návratu

  11:46aktualizováno  11:46
Většina měst nezrušila jesle už před lety, ta zbylá to dělají nyní. Důvodem byl nezájem rodičů, teď by však tato zařízení řadě matek pomohla. Jenže nejsou a jen tak nebudou.
V celém kraji jsou pouze čtvery jesle a z toho jedny zavírají. Rodiče však mají šanci uspět s malým dítětem v některých mateřských školách. Ilustrační foto

V celém kraji jsou pouze čtvery jesle a z toho jedny zavírají. Rodiče však mají šanci uspět s malým dítětem v některých mateřských školách. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Například v Českém Těšíně zavřelo město své jesle už před dvanácti lety. Na jeho internetových stránkách se však objevil příspěvek matky, která by je zde přivítala.

"Myslím, že podobné zařízení by mnoha maminkám přišlo vhod, nejen kvůli zvolení kratší délky rodičovské dovolené na dva roky, ale hodně by to usnadnilo zvládnutí běžných povinností," píše na webu.

Uršula Chrástecká, vedoucí sociálního odboru zdejšího městského úřadu jí odpověděla, že jesle ve městě nebudou, protože o ně není dost velký zájem.

"Provozování jeslí je navíc pro město finančně náročné. Nyní o nich neuvažujeme," odpovídá a mamince nabízí náhradní řešení. Děti mladší tří let je možné po předchozí dohodě s vedením umístit do mateřské školy.

Většina školek přijímá i děti mladší tří let

"Máme tři mateřinky, ve kterých je 97 dětí, mezi nimi několik dvouletých," reagoval Marek Grycz, ředitel Základní a mateřské školy s polským jazykem vyučovacím v Českém Těšíně a potvrzuje, že v jejich škole je taková věc rozhodně možná.

Souhlasí i Dagmar Siudová, zástupkyně ředitelky Církevní střední, základní a mateřské školy v Českém Těšíně. Jejich mateřinka na ulici Třanovského rozhodně děti mladší tří let přijímá. "Naše školka je však pro děti s těžkým zdravotním postižením," upozorňuje Siudová.

Mateřská škola na ulici Čáslavská pak přijímá děti mladší tří let stejně jako starší děti, a to na základě daných kritérií. "Pokud je dítě na školku připravené, přijmeme ho," potvrzuje ředitelka Renáta Klimánková.

"Většinou k nám přicházejí rodiče, jejichž děti v první polovině školního roku dovrší tří let," dodává. Přednostně však přijímají předškoláky a děti s odloženou školní docházkou. Mateřinka podle ní přeplněná není, přesto volná místa bedlivě hlídají.

"Město v minulosti žádné školky nerušilo, naopak je rozšířilo, a tak se poptávka většinou rovná nabídce míst," říká. Pokud se v mateřince uvolní místo, vedení okamžitě kontaktuje rodiče, kteří o místo ve školce mají zájem.

"Nyní jsme nabídli jedno místo na odloučeném pracovišti v Mateřské škole Pod Zvonek. Dítě by mělo mít tři roky příští rok v březnu. Rodiče však nabídku odmítli, protože jim jde o místo na konkrétní mateřské škole," dodává Klimánková.

V celém kraji jsou pouze čtyři jesle, z toho jedny zavírají

Podle Ústavu zdravotnických informací existovaly k poslednímu dni loňského roku v Moravskoslezském kraji jenom čtvery jesličky, dvoje z nich jsou přitom v Havířově na ulicích U Jeslí a Edisonova. Zatímco druhé město rekonstruuje, ty první zavírá.

"Od 1. října budou fungovat pouze jedny jesličky. Pokud se zájem rodičů zvýší, jsme připraveni další děti přibrat a znovu otevřít jesle na ulici U Jeslí," říká mluvčí Jana Pondělíčková. Do havířovských jesliček se vejde 34 dětí, denně je jich tady asi dvacet. Jesle na Edisonově ulici jsou otevřené od 6 do 16.30 hodin a jsou pro děti do tří let.Nejčtenější

Syrové borůvky už nejíme, říká žena, které zničila játra liščí tasemnice

Primář Petr Kümpel ukazuje CT snímek jater napadených tasemnicí liščí.

Infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě má v péči čtyři pacienty nakažené vzácnou a životu nebezpečnou liščí...

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Sucho přerušilo sezonu hub, lidé z lesů chodí s prázdnou

Soutěž ve sběru hub v Hradci Králové.

Ani holubinka, stěžují si v těchto dnech houbaři v Moravskoslezském kraji. Dlouhotrvající vedra a nedostatek vláhy...

„Staré“ OKD už vyplatilo většinu svých věřitelů. U zbylých se čeká

Důl Karviná (ilustrační snímek)

Už jen sporné závazky a peníze věřitelům, kteří nesdělili svá čísla účtů, zbývají vyplatit společnosti Správa...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Najdete na iDNES.cz