Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jesliček ubývá, řada rodičů proto volá po jejich návratu

  11:46aktualizováno  11:46
Většina měst nezrušila jesle už před lety, ta zbylá to dělají nyní. Důvodem byl nezájem rodičů, teď by však tato zařízení řadě matek pomohla. Jenže nejsou a jen tak nebudou.
V celém kraji jsou pouze čtvery jesle a z toho jedny zavírají. Rodiče však mají šanci uspět s malým dítětem v některých mateřských školách. Ilustrační foto

V celém kraji jsou pouze čtvery jesle a z toho jedny zavírají. Rodiče však mají šanci uspět s malým dítětem v některých mateřských školách. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Například v Českém Těšíně zavřelo město své jesle už před dvanácti lety. Na jeho internetových stránkách se však objevil příspěvek matky, která by je zde přivítala.

"Myslím, že podobné zařízení by mnoha maminkám přišlo vhod, nejen kvůli zvolení kratší délky rodičovské dovolené na dva roky, ale hodně by to usnadnilo zvládnutí běžných povinností," píše na webu.

Uršula Chrástecká, vedoucí sociálního odboru zdejšího městského úřadu jí odpověděla, že jesle ve městě nebudou, protože o ně není dost velký zájem.

"Provozování jeslí je navíc pro město finančně náročné. Nyní o nich neuvažujeme," odpovídá a mamince nabízí náhradní řešení. Děti mladší tří let je možné po předchozí dohodě s vedením umístit do mateřské školy.

Většina školek přijímá i děti mladší tří let

"Máme tři mateřinky, ve kterých je 97 dětí, mezi nimi několik dvouletých," reagoval Marek Grycz, ředitel Základní a mateřské školy s polským jazykem vyučovacím v Českém Těšíně a potvrzuje, že v jejich škole je taková věc rozhodně možná.

Souhlasí i Dagmar Siudová, zástupkyně ředitelky Církevní střední, základní a mateřské školy v Českém Těšíně. Jejich mateřinka na ulici Třanovského rozhodně děti mladší tří let přijímá. "Naše školka je však pro děti s těžkým zdravotním postižením," upozorňuje Siudová.

Mateřská škola na ulici Čáslavská pak přijímá děti mladší tří let stejně jako starší děti, a to na základě daných kritérií. "Pokud je dítě na školku připravené, přijmeme ho," potvrzuje ředitelka Renáta Klimánková.

"Většinou k nám přicházejí rodiče, jejichž děti v první polovině školního roku dovrší tří let," dodává. Přednostně však přijímají předškoláky a děti s odloženou školní docházkou. Mateřinka podle ní přeplněná není, přesto volná místa bedlivě hlídají.

"Město v minulosti žádné školky nerušilo, naopak je rozšířilo, a tak se poptávka většinou rovná nabídce míst," říká. Pokud se v mateřince uvolní místo, vedení okamžitě kontaktuje rodiče, kteří o místo ve školce mají zájem.

"Nyní jsme nabídli jedno místo na odloučeném pracovišti v Mateřské škole Pod Zvonek. Dítě by mělo mít tři roky příští rok v březnu. Rodiče však nabídku odmítli, protože jim jde o místo na konkrétní mateřské škole," dodává Klimánková.

V celém kraji jsou pouze čtyři jesle, z toho jedny zavírají

Podle Ústavu zdravotnických informací existovaly k poslednímu dni loňského roku v Moravskoslezském kraji jenom čtvery jesličky, dvoje z nich jsou přitom v Havířově na ulicích U Jeslí a Edisonova. Zatímco druhé město rekonstruuje, ty první zavírá.

"Od 1. října budou fungovat pouze jedny jesličky. Pokud se zájem rodičů zvýší, jsme připraveni další děti přibrat a znovu otevřít jesle na ulici U Jeslí," říká mluvčí Jana Pondělíčková. Do havířovských jesliček se vejde 34 dětí, denně je jich tady asi dvacet. Jesle na Edisonově ulici jsou otevřené od 6 do 16.30 hodin a jsou pro děti do tří let.
Nejčtenější

Kajínek se vyfotil s policisty, okolnosti pořízení snímku se prošetřují

Jiří Kajínek

Po sociálních sítích koluje fotografie ostravských policistů v uniformách, na níž pózují s omilostněným vrahem Jiřím...

Hokejový luxus ze skla a betonu. Nejkrásnější stadion v Česku má Třinec

Třinečtí hokejisté při prvním tréninku ve Werk Arene.

Na úpatí Beskyd, na dohled kouřícím železárnám stojí nejkrásnější hokejový stadion v extralize - tedy alespoň očima...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Na D1 u Ostravy se srazilo sedm aut, dálnici blokoval hořící kamion

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice u obce Kujavy na...

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala hromadná dopravní nehoda sedmi...

Důkazy vedou k přesvědčivému závěru o Kramného vině, míní Ústavní soud

Petr Kramný u ostravského soudu (29. června 2015)

Nepřímé důkazy umožnily dospět v kauze Petra Kramného k přesvědčivému závěru o jeho vině. Justice při hodnocení důkazů...

Další z rubriky

Den vody otevře úpravny i přehrady Kružberk, Slezská Harta a Morávka

Úpravna vody, vodárna Stará Ves v Ostravě, která upravuje vodu pro Ostravu. Za...

Zájemci o prohlídky podzemí a jindy uzavřených prostor přehrad a úpraven vody v Moravskoslezském kraji mají opět šanci....

Po Velikonocích zamíří děti k zápisu, posunutý termín školy kritizují

zápis 31. MŠ Plzeň

Hned po Velikonocích zamíří do škol v Moravskoslezském kraji stovky předškoláků, čekají je tam zápisy do prvních tříd....

Ohrozili profesní čest, komentují policisté fotografii kolegů s Kajínkem

Ze seriálu Já, Kajínek

Fotografie tří policistů s omilostněným vrahem Jiřím Kajínkem nenachází pochopení u jejich kolegů, ani u veřejnosti....

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz