Jiřina Ferenčíková u svého nově postaveného domu v Doubravě na Karvinsku.

Jiřina Ferenčíková u svého nově postaveného domu v Doubravě na Karvinsku. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Žena postavila dům, teď se bojí, že o něj kvůli OKD a uhlí přijde

  • 97
Velký strach z rozšíření těžby společnosti OKD má Jiřina Ferenčíková z Doubravy na Karvinsku. Před pár lety si zde postavila nový dům, nyní jí hrozí, že o něj může přijít.

„Koupili jsme od obce pozemek, podle územního plánu byl určený k výstavbě domů. Ještě jsme nestačili dostavět a už se začaly objevovat informace o tom, že by se nedaleko nás mohlo zase těžit,“ popsala svou situaci Jiřina Ferenčíková.

„OKD se rozhodla rozšířit těžbu do osmnácté kry a starostka Doubravy, aniž by počkala na schválení studie vlivu na životní prostředí, tedy svolení, zda se vůbec v dané oblasti může těžit, souhlasila s žádostí OKD o povolení ražby chodeb, které by právě k plánovaným těžebním polím v osmnácté kře měly vést.“

Na rozdíl od těžby uhlí pod Doubravou a Starým Městem, na kterou musí OKD zpracovat studii vlivu na životní prostředí EIA, samostatné ražby chodeb tuto studii nepotřebují. „Pro samotnou průzkumnou ražbu dokumentaci EIA zpracovávat nemusíme, protože daná činnost nemá mít vliv na povrch,“ řekl mluvčí OKD Marek Síbrt.

Starostka: Sama jsem určitě nerozhodovala

Podle majitelky domu je problematický ale hlavně způsob, jakým obec dala souhlas s ražbou. „Je nepřehledný a příliš obyvatel se o něm nedovědělo. Navíc o souhlasu rozhodovala starostka Doubravy sama,“ řekla Jiřina Ferenčíková.

S tím ale starostka Květuše Szyroká nesouhlasí. „Není pravda, že bych o povolení ražby rozhodovala jen sama. Veškeré tyto žádosti procházejí naším výborem pro životní prostředí, ten doporučí, případně nedoporučí jeho schválení a pak je o něm informováno zastupitelstvo,“ vysvětluje starostka.

„V případě samotného dobývání už je pro souhlas obce potřebné schválení zastupitelstvem.“

 Obdobně podle starostky proběhlo i schvalování ražby, k níž se výbor pro životní prostředí vyjádřil kladně. „Jde o zabezpečení větrání důlního provozu,“ přibližuje inkriminovanou ražbu mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek. „Povolení k provedení těchto překopů bylo dáno před několika dny, minulý týden nabylo povolení platnosti.“

Hrozí několikametrové poklesy země

Vedle povolení zahájení ražby se Jiřina Ferenčíková obává také vlivu případné těžby, pokud studie EIA projde. „V místě, kde stojí náš dům, by mělo dojít k poklesu o čtyři metry. Už na sousedčině pozemku se počítá s až sedmimetrovým poklesem. Byli jsme zařazeni do druhého pásma, což znamená výkup domu. Ale já se nechci stěhovat. Když jsme před třemi roky stavěli, nic o těžbě v územním plánu nebylo,“ vysvětluje žena další problémy vyplývající ze života nad slojemi černého uhlí.

Její slova starostka Doubravy potvrzuje. V nově schváleném územním plánu skutečně nic o těžbě nebylo. „Když jsme tvořili územní plán, společnost OKD neměla žádné připomínky, nedala podnět k tomu, že by tam chtěla těžit. Proto se nemohly ani do územního plánu dostat,“ vysvětluje starostka.

Rozsah těžby ukáže EIA

„Pak se ale koncepce OKD změnila, rozhodli se, že chtějí těžit i pod Doubravou, takže vypracovali studii EIA, která se nyní hodnotí. Ale podle mých informací nemá být těžba tak rozsáhlá, jak se původně předpokládalo, důlní vlivy by se měly snížit. Konkrétnější informace bychom měli mít na podzim.“

„Od počátku jsme posuzovali několik variant rozšíření těžby, oznámení záměru zaslané v březnu 2012 na ministerstvo životního prostředí bylo maximalistickou variantou tohoto plánu,“ vysvětluje změnu mluvčí OKD Síbrt.

„Současná situace na trhu s černým uhlím bude mít, oproti původní maximalistické variantě, pochopitelně dopad i na rozšíření těžby Závodu Důl Karviná do oblasti Orlové-Výhody a Doubravy. Přesný rozsah dobývání a jeho dopady na povrch bude přesně specifikovat dokumentace EIA, kterou v současnosti dokončujeme,“ dodal Síbrt.