(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Plzeň chce vábit lidi z Ostravska. Hejtman i primátor Ostravy se zlobí

  • 18
Údiv a ostrý nesouhlas. Takové reakce vyvolaly u moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka a ostravského primátora Tomáše Macury (oba hnutí ANO) připravované kampaně Plzně a Plzeňského kraje vábící lidi z Ostravska, aby se přestěhovali na opačný konec České republiky.

Západočeši se totiž chystají spustit na podzim v regionálních médiích v oblastech s vyšší nezaměstnaností, tedy v severních Čechách a v Moravskoslezském kraji, náborovou akci zdůrazňující výhody života na západu Čech.

„Hlavní motiv je přilákat do Plzně aktivní lidi, protože víme, že se bude prohlubovat problém se stárnutím obyvatel. Navíc je město financované podle počtu obyvatel,“ vysvětlil plzeňský primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

Město by rádo získalo například strážníky nebo zdravotní sestry, nejlépe celé rodiny s dětmi.

Podobně i Plzeňský kraj hodlá spustit program Welcome centrum. Také v něm se kromě lákání lidí z ciziny počítá se zájemci z Moravskoslezského kraje. „Řekneme: Pojďte k nám s celou rodinou, my vám zajistíme důstojné bydlení a seženeme vám práci,“ nastínil hejtman Josef Bernard (ČSSD).

Hejtman: Takové přetahování považuji za neférové

Jeho moravskoslezský kolega společně s ostravským primátorem se o chystaných plzeňských náborových akcích dozvěděli od MF DNES. A neskrývali rozhořčení.

Oba pak poukazují zejména na skutečnost, že západočeská iniciativa jde přímo proti krajským a městským programům na zastavení odlivu lidí z regionu.

„Úvaha plzeňských kolegů je naprosto absurdní. Navíc takové přetahování považuji za neférové,“ zlobil se Vondrák.

Uvedl, že k výsledkům plzeňského nápadu je velmi skeptický, protože podle jeho mínění nemá šanci na úspěch. „Kdyby byl u nás nedostatek pracovních míst, tak by migrace byla možná opodstatněná, ale míst u nás přibývá a také my máme problém je obsadit.“

O akci chtějí s plzeňskými kolegy hovořit

Vondrák doufá, že se kampaně neuskuteční, a se západočeským hejtmanem se chce sejít a jednat. „Případně toto téma nastolím v Asociaci krajů,“ zdůraznil.

Primátor Macura řekl, že v Ostravě se v poslední době daří snižovat nezaměstnanost, zlepšuje se životní prostředí a roste nabídka pracovních míst i bydlení. „Nápad plzeňského kolegy sice chápu, každý z primátorů a starostů se snaží více či méně kreativně řešit vlastní problémy. Nemělo by to však být na úkor ostatních,“ zhodnotil Macura.

Rozumí i tomu, když někdo hodlá investovat do zvelebení měst a kvality života v nich. „Ale realizovat, navíc za veřejné peníze, přesídlovací kampaň cíleně směřovanou na regiony, které z řady historických důvodů bojují s úbytkem obyvatelstva a vynakládají na zvrácení tohoto trendu obrovské prostředky, to je vlastně až nepřátelský akt,“ konstatoval primátor Ostravy. Také on hodlá se svým plzeňským kolegou o akci hovořit.

Podle politologa Lukáše Vomlely ze Slezské univerzity v Opavě úspěšnost kampaně závisí na tom, jak atraktivní místa Plzeňsko nabídne. „Pro Moravskoslezský kraj to může být hodně bolestivé. Krajské a městské rozvojové programy to může znehodnotit,“ upozornil.

Politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci považuje plzeňskou kampaň za nesolidní. „Pokud by někdo takto oslabil jednu část České republiky o lidi v produktivním věku, tak jí de facto kope hrob.“

Podle Českého statistického úřadu je v Moravskoslezském kraji míra nezaměstnanosti 6,19 procenta, v západních Čechách pak 2,53 procenta. Na Plzeňsku statistiky uvádějí průměrnou hrubou mzdu 26 846 korun, kdežto na Ostravsku o zhruba 1 700 korun nižší.

Nový projekt zaplatí dojíždění do práce

Udržet doma absolventy škol a přilákat k trvalému bydlení obyvatele jiných regionů. To si přejí i radní Moravskoslezského kraje, který se vylidňuje snad nejviditelněji v zemi. „Jen mezi roky 2000 a 2014 klesl počet obyvatel kraje zhruba o 60 tisíc, tedy o 4,7 %. Největší úbytek zaznamenala města Havířov (-9 393), Karviná (-7 805) a Orlová (-4 352),“ říká mluvčí kraje Petra Špornová.

I to je důvod, proč v regionu brzy odstartuje nový projekt pod názvem Zaměstnanecká mobilita, který má pomoci zastavit odliv lidí z kraje a podpořit migraci zaměstnanců tak, aby firmy měly dost kvalifikovaných pracovníků. V červenci podepsali memorandum o spolupráci na projektu zástupci kraje i tří zmíněných měst na Karvinsku.

„Spojujeme síly s Karvinou, Havířovem a Orlovou a začínáme dělat konkrétní kroky pro to, aby zejména mladí vzdělaní lidé neodcházeli za prací jinam, ale našli vhodné podmínky k životu a uplatnění v rodném kraji. Atraktivní zaměstnání jim musí nabízet hlavně podnikatelé. Města a obce pak všechno kolem – kvalitní dopravu, dostupné bydlení, školy, školky i služby,“ říká náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka.

Pilotní projekt Zaměstnanecká mobilita spustí kraj společně s trojicí měst už 1. září. Ten v první fázi umožní lidem v oblasti s nejvyšší nezaměstnaností dojíždět do práce mimo bydliště zadarmo.

„Firmy tvrdí, že jim chybí zaměstnanci, protože lidem se nevyplatí draze cestovat. Pracovní nabídky odmítají a stěhují se jinam,“ zdůvodnil Unucka, proč chce kraj dotovat částkou do 1,5 milionu korun až 300 karet ODISek pro lidi, kteří budou ochotní usadit se v Karviné, Havířově či Orlové a dojíždět zdarma za prací například do Ostravy.

„Iniciativu vítáme,“ řekl primátor Karviné Tomáš Hanzel s tím, že město nabízí dobré podmínky k životu. Také radní dalších dvou zapojených měst mají zájem udržet si absolventy středních a vysokých škol i přilákat nové obyvatele.

Spolupracuje s nimi i největší poskytovatel nájemního bydlení v kraji, který nabídne novým nájemníkům zapojeným do projektu až poloviční slevy v prvním roce a o něco nižší v dalších dvou letech. (les)