Jakub Janda s prezidentem Václavem Klausem na snímku z prosince 2010.

Jakub Janda s prezidentem Václavem Klausem na snímku z prosince 2010. | foto: Czech Ski media team/Vít Chalupa

Do krajských voleb půjde v dresu ODS i skokan na lyžích Jakub Janda

  • 43
ODS v Moravskoslezském kraji bude v podzimních krajských volbách sázet na mladé tváře i známé lidi. Občanští demokraté si zvolili za lídra šestatřicetiletého Davida Sventka, který je ve straně prakticky nováčkem. Na kandidátku "ulovili" i známého sportovce, skokana na lyžích Jakuba Jandu.

Bez ohledu na to, co se nyní odehrává v nejvyšších patrech české politiky, nezadržitelně se blíží volby do zastupitelstev krajů. A politické strany finišují s přípravou kandidátek i kampaně. O víkendu zvolili své kandidáty do krajských voleb účastníci regionálního sněmu ODS v Ostravě.

Není náhoda, že mezi uchazeči o politické křeslo se objeví řada nových, mladých tváří, které nahradí známá jména. Ze současných krajských zastupitelů za ODS skončí na podzim například Ivan Týle (novojičínské sdružení už ho nenominovalo), Zbyněk Stanjura (sám se rozhodl nekandidovat) či Jiří Veverka (ten sice opět kandiduje, ale až na 25. pozici, která mu příliš nadějí na zvolení nedává).

Veverka byl původně na pozici číslo 24, ale jeho i pár dalších odsunul "skokan" oblastního i regionálního sněmu Jakub Janda z Frenštátu pod Radhoštěm. "Sport mě naučil, že cesta k úspěchu je cestou tvrdé přípravy a náročné práce. Podobné je to i v politice. Vím, že nás společně čeká sice také náročná, ale doufám i úspěšná kampaň," řekl reprezentant ve skocích na lyžích Janda.

Lídr ODS je členem strany pouze necelé dva roky

I samotným lídrem ODS pro volby v Moravskoslezském kraji je mladý člověk a fakticky politický nováček. Už v lednu si strana vybrala teprve šestatřicetiletého rodáka z Jablunkova Davida Sventka, ředitele Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, který rozděluje evropské peníze.

"O politiku jsem se začal aktivněji zajímat už na konci střední školy. Od té doby jsem voličem ODS," říká Sventek, který byl v letech 2005 a 2006 zastupitelem Jablunkova, ale za sdružení nezávislých kandidátů.

Čelní kandidáti do voleb

ODS
David Sventek, ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko
Radim Miklas, místostarosta obvodu Ostrava-Jih
Petr Konůpka, živnostník, zastupitel Frýdku-Místku

ČSSD
Miroslav Novák, náměstek hejtmana
Věra Palková, náměstkyně hejtmana
Jaroslav Marek z Frýdku-Místku

TOP 09
Pavol Lukša, starosta Čeladné
Věra Palkovská, starostka Třince
Petr Rys, starosta Bruntálu

KDU-ČSL
Vít Slováček, starosta Českého Těšína
Jiří Carbol, starosta Dobré
Eva Šillerová, ekonomka z Havířova

KSČM
Josef Babka, krajský radní
Karel Kuboš, zastupitel kraje
Jitka Hanusová, místostarostka Albrechtic, zastupitelka kraje

VV
Jana Drastichová, poslankyně

Do ODS vstoupil až v říjnu 2010. V kuloárech se proslýchalo, že by se rád zbavil "politických dinosaurů." "S výslednou kandidátkou jsem spokojený. Je to zajímavá kombinace zkušenosti reprezentované některými lidmi, ale obohacené o nová jména," míní Sventek.

Za ODS budou totiž kandidovat jak někteří současní zastupitelé, například Petr Konůpka či Josef Jalůvka, tak mladí nováčci, třeba sedmadvacetiletý živnostník Josef Alexandr Matera z Frýdku-Místku či dvaatřicetiletý místostarosta Šilheřovic Radek Kaňa. "Od mladých si slibuji, že do toho půjdou se stejnou energií a ideály jako já," netají Sventek.

Podle politologa Tomáše Jarmary je sázka na mladé tváře dobrým marketingovým tahem.

"Marketingově není špatné přijít s novými tvářemi. ODS nic jiného ani nezbývá. Prostředí je vůči ní nepřátelské. Krajské volby ale budou stejně víc o politických stranách než o osobnostech. A náš kraj je levicový," míní Jarmara.

Uchazeči o levicové voliče: ČSSD, KSČM, Zeman i Paroubek

Regionu nyní vládne koalice ČSSD s KSČM. Lídr opoziční strany Sventek má ale větší ambice. Věří, že ODS má naději zvítězit. "Chceme být slušnou a vzdělanou alternativou. Do prázdnin představíme program a projekty, které budou lidem blízké a pomohou nastartovat kraj," líčí. K prioritám bude podle něj patřit podpora vzdělávání a zaměstnanosti.

Ani ČSSD si navíc nemůže být jistá vítězstvím. O hlasy levicových voličů budou kromě ní a KSČM bojovat i strany založené bývalými šéfy sociální demokracie: Milošem Zemanem a Jiřím Paroubkem.

"V době politických veletočů není nic jisté. Jen to, že naše kampaň nebude populistická, nebudeme slibovat nesplnitelné. Voliče oslovíme uceleným programem pro získávání dotací a evropských peněz na projekty, které pomohou rozvoji kraje," uvedl devětatřicetiletý Miroslav Novák, náměstek hejtmana, který povede sociální demokraty do krajských voleb.

Podotkl, že ČSSD nechce podporovat výstavbu golfových hřišť či hotelů, ale školství a pracovní místa. "Potřebujeme přilákat investory. V Karviné připravujeme průmyslovou zónu," řekl Novák s tím, že i jejich kandidátka je z poloviny obměněná a nechybí mladí lidé. "Ale nejde o marketingový tah. Je to výsledek stranických primárek."

Malé strany moc šancí nemají, odhaduje politolog

Podle Jarmary se může ODS spolehnout na technickou inteligenci v kraji a ČSSD i KSČM na většinu levicových voličů. Malé strany podle něj moc velkých úspěchů nedosáhnou. "Strany zakládané odpadlíky sice na sebe na chvíli nabalí část nespokojených, ale není to funkční model. Nevydrží moc dlouho. Například Unie svobody, která se kdysi odštěpila z ODS, už se sama rozpustila," připomněl.

Podle něj by ve vyhrocené situaci, kdy jsou lidé naladěni protistranicky, mělo větší šanci na úspěch zcela nové hnutí založené organizátory protivládních protestů. "Kdyby se občanské iniciativy domluvily na programu, lídrovi a slušné kandidátce, do zastupitelstva by se mohly dostat," míní Jarmara.

Ondřej Marek, koordinátor iniciativy ProAlt v Ostravě, tvrdí, že nic takového se nechystá. "Uvidíme, co bude. Ale protestujeme i proti stranám, systému a volebním zákonům. Nechceme se do toho rámce zapojit," uvedl.