Kantýny nemocnic porušují zákon, pacientům prodávají alkohol

  10:24aktualizováno  10:24
Ačkoli od roku 2005 platí zákon, který zakazuje prodej i podávání alkoholu ve zdravotnických zařízeních, leckde si pacienti mohou skleničku stále dopřát. A to i lidé, kterým způsobil zdravotní problémy právě alkohol.

Pohled do nemocniční kantýny nabízející alkohol, fotografii poslal redakci MF DNES čtenář Jakub Černohorský. | foto: Archiv

Chtěla si zlepšit náladu a zpříjemnit den, tak sjela výtahem do přízemí a v bufetu si objednala víno. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby se situace neodehrála v hlavní budově Fakultní nemocnice Ostrava a víno nepopíjela pacientka, jejíž zdravotní problémy způsobil právě alkohol.

"Viděl jsem už dřív, že se v tamním občerstvení běžně vystavuje a prodává alkohol. Ale můj apatický postoj k tomu se změnil až ve chvíli, kdy se tam napil vína člověk, který je mi blízký a kterému to škodí," napsal redakci MF DNES a iDNES.cz Jakub Černohorský.

Ředitel Němeček: Pacienti jsou svéprávní

"Mé rozčarování bylo o to větší, když jsem zjistil, že ředitelem fakultní nemocnice je Svatopluk Němeček (stínový ministr zdravotnictví v ČSSD - pozn. red.), který by se mohl stát novým ministrem zdravotnictví. Znamená to snad, že když prezident Miloš Zeman doporučuje kouřit, tak lékař Němeček doporučuje pít?" zlobí se Černohorský a poukazuje na to, že třeba fakultní nemocnice v Hradci Králové prodej alkoholu zakázala kvůli pacientům i lékařům.

Ředitel státní nemocnice v Ostravě se brání. "Občerstvení v areálu provozují soukromí nájemci, kterým nemůžeme určovat, co mají a nemají prodávat. Pacienti i návštěvníci jsou svéprávní, sami rozhodují o tom, co si koupí," říká Němeček.

Křišťálová lupa

O tom, že už osm let platí Zákon č. 379/2005 Sb. o opatření k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami, který v paragrafu 12 zakazuje prodávat nebo podávat alkoholické nápoje ve zdravotnických zařízeních, se ale nezmínil.

Někde alkohol i cigarety, jinde nic

A není jediným ředitelem nemocnice v našem kraji, který nejspíš o zákonném zákazu nemá ponětí. Průzkum MF DNES mezi nemocnicemi v moravskoslezském regionu totiž ukázal, že praxe je diametrálně odlišná.

Zatímco v některých lze běžně koupit alkohol i cigarety, v jiných seženete jen cigarety a v dalších ani ty ne. Přitom stejný zákon zatím prodej tabákových výrobků v nemocnicích neomezuje, pouze v paragrafu 8 zakazuje kouření ve vnitřních prostorách zdravotnického zařízení.

"Nový zákon, který měl zpřísnit podmínky ochrany proti návykovým látkám, zatím neprošel," říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová. Stále proto platí původní zákon z roku 2005.

"Ten zakazuje prodej alkoholu ve zdravotnických zařízeních a kouření ve vnitřních prostorách," dodává Plívová.

Dřívější smlouvy alkohol povolovaly

Každá nemocnice přesto postupuje jinak. "Ve dvou bufetech v nemocničním areálu neprodáváme žádný alkohol ani cigarety, k dostání je jen nealkoholické pivo," říká Jolana Filipová, mluvčí nemocnice ve Frýdku-Místku, která patří kraji a řídí ji Tomáš Stejskal.

Stejného ředitele má od dubna i nemocnice v Třinci-Sosně, tam ale platí jen zákaz prodeje alkoholu, kdežto cigarety koupit lze. Stejné je to i v krajské nemocnici v Opavě či v soukromých nemocnicích.

"Kantýny v našich areálech provozují soukromé osoby, ale se všemi platí jasná dohoda, že alkohol nabízet nebudou.

Považujete za normální, aby nemocniční kantýny prodávaly alkohol?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 26. října 2013. Anketa je uzavřena.

Ne 474
Ano 307

Předpokládáme, že dodržují zákon, který jeho prodej ve zdravotnických zařízeních zakazuje," říká mluvčí Agelu Hana Szotkowská. "Tabákové výrobky sice některé kantýny nabízejí, snažíme se však s tímto celospolečenským nešvarem bojovat alespoň prostřednictvím zákazu kouření v areálech našich nemocnic."

Rozdílná situace panuje i v krajských nemocnicích v Havířově, Karviné a Orlové, přestože také mají společného ředitele.

"Zatímco v Karviné a Orlové se v areálech nemocnic neprodává žádný alkohol, v Havířově zatím ano, protože podnikatelé uzavřeli smlouvy ještě za bývalého vedení," sdělila mluvčí zmíněných nemocnic Radmila Fleischerová.

Provozovatelům kantýn hrozí vysoká pokuta

Jako jediná argumentovala přesným zněním zákona, který prodej alkoholu zakázal. A dodala, že vedení se nyní snaží situaci sjednotit.

"Pacienti se mají v nemocnici léčit, alkohol by se tam rozhodně prodávat neměl. Ačkoli to zakazuje zákon, my zatím nevíme, zda nájemci občerstvení v Havířově o tom věděli v době, kdy uzavírali smlouvy. V Karviné a Orlové jsme je na to upozornili předem," vysvětluje ředitel krajských nemocnic na Karvinsku Petr Kovařík.

"Smluv, které se postupně snažíme sjednotit, je mnoho. Přednostně se teď ale zaměříme na prodej občerstvení," dodal. Naznačil přitom obavu z toho, že někteří nájemci by mohli kvůli zákazu prodeje alkoholu dát výpověď.

Jenže je v zájmu podnikatelů, aby alkohol co nejrychleji stáhli z nabídky. Hrozí jim totiž vysoké pokuty.

"Pokud při kontrolách prodejen ve zdravotnických zařízeních objevíme alkohol, hlásíme to obci, která má možnost stejně jako obecní a státní policie uložit za porušování zákona sankci až padesát tisíc korun," říká ředitel Moravskoslezského inspektorátu České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

Nejčtenější

Bylo to vysvobození pro všechny, plakal obžalovaný z vraždy ženy i tchyně

Rostislav Kotala (uprostřed) před zahájením soudního líčení, obžalovaný je z...

Velmi smutný příběh začal řešit Krajský soud v Ostravě. Dvaašedesátiletý Rostislav Kotala letos v dubnu podle obžaloby...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Plzeň - Karviná 2:1, parádní půle, pak domácí polevili, ale výhru urvali

Plzeňský Roman Procházka (vlevo) se raduje ze svého gólu v utkání proti Karviné.

Plzeňští fotbalisté svůj velmi úspěšný podzim zakončili vítězstvím. V jediném nedělním utkání 19. kola Fortuna ligy to...

Ostrava - Olomouc 0:0, tuhý boj bez gólů, nejblíž byl domácí Stronati

Patrizio Stronati (vpravo) v bílém, v hlavičkovém souboji s Jakubem Yunisem.

Ostravští fotbalisté jdou minimálně do pondělí na třetí příčku ligové tabulky. V 19. kole totiž remizovali s Olomoucí...

Další z rubriky

Před vojáky jsme zakrývali erotické scény, líčí muž těžké začátky u kina

Josef Jermář téměř před půl stoletím spojil svůj život s kinem.

Brzy to bude půl století od chvíle, kdy Josef Jermář spojil svůj život s kinem. Po revoluci se stalo jakýmsi jeho...

Nevšední zámek získá novou báň. Památkáře překvapily záchody

Starosta Nové Vsi nad Ondřejnicí Dalibor Dvořák stojí před rekonstruovaným...

Zhruba tři týdny scházejí do okamžiku, kdy jeřáb vyzvedne na věž renesančního zámku ve Staré Vsi nad Ondřejnicí na...

V jesenické rezervaci mohou kůrovce ničit i chemií, ekologům to vadí

Lýkožrout smrkový v letošním roce škodil v lesích mnohem více než v minulosti....

Spor o boj proti kůrovci v chráněných lokalitách graduje. Přírodní rezervace Suchý Vrch v Jeseníkách získala výjimku,...

Najdete na iDNES.cz