Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Novinka v Ostravě zvyšuje šanci na přežití při otravě houbami

  • 1
Pacienti s podezřením na otravu houbami, kteří se včas dostanou do kterékoli nemocnice v Moravskoslezském kraji, mají nyní větší šanci na přežití díky kvalitnější diagnostice a možnosti rychle nasadit cílenou léčbu.

Zatímco donedávna lékaři určovali příčinu otravy přibližně, a to ještě ve spolupráci s mykology, dnes už mohou zjistit přesně a rychle, zda a který druh jedovaté houby lidé snědli. To vše díky kapalinovému chromatografu, který získala toxikologická laboratoř Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava.

„Jsme jedno z mála pracovišť v zemi s rozsáhlými zkušenostmi v této oblasti. Dřív jsme pracovali pouze se sporami hub a určovali je ve spolupráci s mykology. Toxikologie se ale vyvíjí. Příkladem je kapalinový chromatograf, který zaručuje jednoznačnou diagnózu. Identifikuje toxiny velice rychle a přesně. S jistotou teď víme, zda je ve vyšetřovaném biologickém materiálu například toxin charakteristický pro muchomůrku zelenou, nebo jiný jed,“ říká přednosta Ústavu soudního lékařství Igor Dvořáček.

Nové možnosti diagnostiky znamenají větší komfort a bezpečí pro otrávené pacienty. „Dřív jsme byli schopni zjistit, že pacient požil muchomůrkovité houby, ale pro velkou podobnost spor jsme je v některých případech nedokázali přesně určit. Proto bylo nutné preventivně nasadit širokospektrální léčbu s razantními účinky. Dnes lze díky přesným toxikologickým výsledkům nasadit léčbu cílenou, která je k organismu pacienta mnohem šetrnější,“ dodal Dvořáček.

Od roku 2012 ostravská laboratoř analyzovala 70 vzorků od pacientů s podezřením na otravu houbami. Potvrdila se ve 30 případech. I letos už lékaři zkoumali několik vzorků, ale jedovaté houby zatím ani jednou nebyly příčinou potíží.