Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opravit, ale ne do funkčního stavu. Krnov řeší ohořelé stroje z Karnoly

  17:55aktualizováno  17:55
V Krnově se rodí způsob obnovy poničeného vybavení vyhořelé textilky Karnola, které mělo posloužit jak základ muzejní expozice. Radnice se přiklání k možnosti stroje obnovit vizuálně, avšak ne do provozuschopného stavu. Náklady budou v řádech milionů korun.

Dělníci a odborníci při práci na spáleništi | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Vybírali ze tří variant. Konzervovat stroje z dílny vzorkovny bývalé textilky Karnola v ohořelém stavu, zrestaurovat je do prezentovatelné podoby, nebo obnovit tak, aby i fungovaly. Krnovští radní zvolili zlatou střední cestu. Textilní stroje budou vypadat tak jako dřív, funkční však nebudou.

„Volili jsme mezi nulovou, maximalistickou a realistickou variantou. Na základě doporučení odborníků i lidí, kteří v dílně strávili kus života, jsme se rozhodli pro restaurování strojového vybavení v prezentovatelném stavu,“ řekl místostarosta Krnova Michal Brunclík.

Podle cenové kalkulace by to mělo přijít na sedm milionů korun. Pouhé zakonzervování ohořelých strojů by čítalo jeden a půl milionu, uvedení do provozního stavu pak sedm a půl milionu. Avšak s velkým otazníkem, protože míru poškození ukáže až rozebrání techniky.

„Podle zaměstnanců, kteří dílnu opouštěli ve stavu posledního pracovního dne, čímž byla unikátní, je funkční obnova strojů nereálná. Už tehdy některé nebyly provozuschopné,“ uvedl Brunclík.

Krnov zároveň řeší i osud vzorníků látek. Ty jsou v mrazírnách a také jejich obnova bude nákladná. „V průměru 150 tisíc korun za svazek. Znamená to, že jen zrestaurování vzorníků z mrazicích boxů by stálo minimálně dvanáct milionů. Vzorníky k restaurování budeme muset pečlivě vybírat,“ nastínila referentka památkové péče krnovské radnice Andrea Šírová.

Snad se povede evropskou dotaci využít na renovaci

Teď v Praze dojednává detaily. Městu nabídly pomoc s vysoušením Národní technická knihovna a Národní technické muzeum. Poté památkáři vyberou, co se zachovalo a co je ztraceno. Připravenou mají škálu od jedničky do pětky, vzorníky oznámkují jako ve škole.

Karnola dnes a nedávno

Celkově by mělo být jasno do prázdnin. „Do konce dubna dokončíme úpravu projektové dokumentace na stavební část. Upravit musíme i dokumentaci k výstavní části. Musíme přesně vyčíslit, jak se požár projevil. Méněpráce, tedy že něco shořelo a už se to nebude dělat, i vícepráce, tedy náklady nutné na opravy po požáru,“ vysvětlil Brunclík s tím, že do léta město požádá o změnu rozhodnutí poskytovatele dotace.

Na textilní muzeum totiž získalo 120 milionů dotačních korun. Zatím není jasné, jestli mu zůstanou i po požáru. Budoucnost textilky ale musí vyřešit, i kdyby dotační titul padl, protože je i s vybavením národní kulturní památkou.

Vyměnit se musí i konstrukce stropu

Textilka vyhořela loni 20. prosince. Požár zasáhl její nejcennější část, vzorkovnu látek, jež zůstala zachovaná v takzvaném stavu posledního pracovního dne a měla se stát jádrem připravovaného muzea.

„Ohnisko požáru se nacházelo ve skladu nejstarších dezénových knih. Ty byly téměř kompletně zničeny,“ upřesnila Michaela Ryšková z Národního památkového ústavu.

Za své vzaly mimo jiné také návrhy, předpisy, archivy barevnic a barevnicových karet. Textilní stroje, kterých je v dílně čtrnáct, musely během požáru přestát vysoké teploty a po něm také následné prudké ochlazení.

„To mohlo vést k popraskání konstrukcí. Shořely koruny žakárových stavů, takže je zničeno jejich velmi složité vzorovací ústrojí. Přesný stav devastace ale není možné bez rozebrání stanovit,“ uzavřela památkářka s tím, že požár se podepsal i na budově památky. „Nezbytné bude vyměnit konstrukce stropu nad dílnou, zůstanou zachovány pouze dva nejzachovalejší sloupy, které se nacházely nejdále od ohniska požáru,“ řekla.

Záchrana cenností ve vzorkovně dva týdny po požáru
Nejčtenější

RECENZE: Konečně událost roku! V kině by Dukla 61 byla zjevením

Z filmu Dukla 61 (Martha Issová)

Konečně se zrodila domácí filmová událost roku. A je příznačné, že nevznikla pro kina, nýbrž na televizní půdě. Příběh...

Dvacet let čekání skončilo. Začíná se stavět obchvat Frýdku-Místku

Poklepáním základního kamene začala v úterý dlouho odkládaná stavba první části...

Za necelé čtyři roky má skončit trápení obyvatel Frýdku-Místku, jehož středem projíždí denně na čtyřicet tisíc...Karviná, Ostrava, Jihlava. Záchranu mají ve své moci, přesto jeden spadne

Karvinský Pavel Košťál (v bílém) dotírá na Pavla Dvořáka z Jihlavy.

Je dost dobře možné, že z fotbalové ligy v sobotu po devatenácti letech spadne tým, který v sezoně posbíral alespoň...

Nečekaný krok před zápasem o všechno: Karviná odvolala trenéra Muchu

Legendární záložník fotbalové Sigmy Josef Mucha slaví 47. narozeniny.

Pouhé dva dny před klíčovým zápasem sezony odvolalo vedení fotbalové Karviné trenéra Josefa Muchu i jeho asistenta...

Osmistovka: Poklidné hornické sídliště se postupně změnilo v ostudu Karviné

Milan Sivák by se z Osmistovky stěhoval hned. Stěhují se zde prý problémoví...

Lokalita Karviné, nazývaná místními „Osmistovka“, má mezi lidmi natolik špatnou reputaci, že ceny nemovitostí v jejím...

Další z rubriky

Muže spícího na střeše domu někdo zamkl. Při slaňování se skoro uškrtil

Při slaňování ze střechy sedmipatrového domu se muž málem uškrtil. Pomohli mu...

Hasiči museli ve středu ráno zachraňovat muže v Havířově, který se na laně spouštěl ze střechy sedmipatrového domu....

VIDEO: Muž podezřelý z krádeže řetízku se po činu převlékal mezi kamerami

Muže zachytily kamery po loupeži

Policisté pátrají po muži tmavé pleti, který ve středu okradl v Karviné na ulici starou paní. Zeptal se na cestu a pak...

Bývalé radní Ostravy-Jihu soudí kvůli předražené zakázce na údržbu zeleně

Soud začal řešit zakázku na údržbu zeleně v Ostravě-Jihu. Na snímku od soudce...

Překvapením skončil první den hlavního líčení u Okresního soudu v Ostravě, který začal projednávat zakázku na údržbu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz