Karta umožní i levnější lyžování na svazích v Mostech u Jablunkova.

Karta umožní i levnější lyžování na svazích v Mostech u Jablunkova. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Karta zlevní turistiku i lyžování v Těšínském Slezsku o desítky procent

  • 0
Skomírající cestovní ruch v regionu chtějí oživit v Těšínském Slezsku. Turisté tam budou moci využívat speciální karty, které jim umožní využívat slevy u podnikatelů, sportovišť i muzeí.

Třicetiprocentní slevu při nákupu skipasu v lyžařském středisku v Mostech u Jablunkova budou moci od letošní zimy využívat majitelé karty s názvem Těšínské Slezsko Region Card. A obdobně na tom budou i v dalších zimních střediscích, například ve Ski areálu Severka v Dolní Lomné.

Další střediska, která se do projektu přihlásila, pak poskytují slevu dvacetiprocentní.

Slevy využijí zájemci i při návštěvě vybraných historických památek nebo při placení ubytování v hotelích. "Nejde nicméně jen o slevovou kartu, ale především o marketingový nástroj," vysvětluje výkonný tajemník Regionální rady Třinec Petr Kolčárek. "Chceme rozpohybovat turisty po celé oblasti Těšínské Slezsko a karta by tomu měla pomoci. Do projektu se zatím zapojilo šedesát subjektů s více než 110 poskytovanými službami. Rozsah slev se pohybuje od pěti do padesáti procent," dodal Kolčárek.

Slevová karta jako mobilní aplikace

Za zvýhodněnou cenu se návštěvníci i obyvatelé Moravskoslezského kraje, kteří si těšínskou kartu, platnou od poloviny listopadu letošního roku, za 85 korun koupí, mohou podívat například do Dinoparku v Doubravě, akvaparku v Bohumíně, využít wellness služby v regionu nebo vyzkoušet bobovou dráhu v Jablunkově či adrenalinový paragliding na beskydském vrchu Javorový.

Krása Těšínského Slezska

Výhodou karty bude i to, že ji lidé vůbec nebudou muset nosit s sebou."Od poloviny listopadu kartu půjde využívat i tak, že se nahraje do mobilního telefonu, do kterého se po zaplacení nahraje potřebná aplikace. Ta pak nahradí klasickou kartu," dokončil Petr Kolčárek (ještě více informací o kartě zde).

Na obdobném principu už sedmnáct let fungují i takzvané pasy Valašského království. A to nejen na Valašsku, ale i na mnoha místech Moravskoslezského kraje.

Podobný systém funguje i na Valašsku

"Ze začátku byly tyto slevy a bonusy koncipovány hlavně jako vtipné maličkosti, které byly spíše pro obveselení, než aby z nich byl nějaký výrazný užitek," vysvětluje duchovní otec Valašského pasu Tomáš Harabiš. "Byly tam například slevy typu vstup zdarma v doprovodu rodičů starších sto let a podobně, dnes už máme i klasické slevy pro návštěvníky kraje," dodal Tomáš Harabiš.

Padesátiprocentní slevu dostanou majitelé Valašského pasu například při prohlídce Hornického muzea v Ostravě, Muzea S. Freuda v Příboře, o pětinu nižší vstupné pak v muzeu kopřivnické Tatry, zlevněné vstupné lze zakoupit i v rožnovském skanzenu na Vsetínsku.

Postupem času se změnil i poměr lidí, kteří si Valašské pasy pořizují. "Nejprve to byli hlavně domorodci, v současnosti je většina ze zhruba pěti tisíc nových majitelů Valašských pasů ročně z jiných regionů," dodal Tomáš Harabiš.