ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Karviná omezila pouliční umělce. Nesmějí hrát na náměstí a před zámkem

  • 5
Otevřít si na karvinském náměstí futrál, vyndat z něj kytaru a začít zpívat už jen tak jednoduše nelze. Takzvaný busking, neboli pouliční vystupování, zde nově zakazuje vyhláška.

Pokud nechtějí mít pouliční umělci problém s městskou policií, nesmí vystupovat na náměstí a před zámkem, kde je jim to zakázáno vyhláškou vydanou v závěru loňského roku. Na jiných místech Karviné jejich vystupování nevadí.

„Zákaz je omezen na malý prostor v samotném památkovém jádru města a v blízkosti zámku,“ vysvětlila mluvčí města Šárka Swiderová.

Záměrem radnice je vyhláškou ochránit část památkové zóny v centru města. „Nepřijde nám nelogické, že pouliční umělce nenecháme vystupovat například přímo před vchodem do zámku Fryštát nebo uprostřed náměstí,“ doplnila mluvčí s tím, že vystoupení omezují také jiná města s památkovými zónami. „I když na to třeba aplikují jiné vyhlášky, například o rušení veřejného pořádku,“ podotkla mluvčí.

Co je to busking

Jedná se o provozování jakékoliv umělecké nebo artistické pouliční produkce spojené s dobrovolnou odměnou od kolemjdoucích a přihlížejících.

Umělci tak mohou na karvinském náměstí vystupovat pouze tehdy, pokud se stávají součástí větší akce. „Tedy vystoupí-li například v rámci Dnů Karviné či jiné plánované veřejnosti přístupné akce,“ zmínila mluvčí.

Asi půl roku se společně se svou přítelkyní buskingu věnuje Dominik Danko z Havířova, kterého mrzí, že si na karvinském náměstí už nemůže zahrát. „Je to velká škoda, že zrovna tam to není možné. Pamatuji si na den, kdy náměstí kolem šesté večer bylo plné lidí. V takové chvíli tam ta hudba podle mě prostě bude chybět,“ tvrdí Danko.

Havířovská dvojice vystupuje na mnoha místech regionu, například v Těrlicku, Havířově, Ostravě nebo v Orlové. Pokaždé zamíří do centra, kde je nejvíce lidí. „Odezvu máme ve většině případů pozitivní. Lidé na pouliční umělce v tomto regionu nejsou až tak zvyklí, hodně z nich se proto zastaví, poslechnou si písničku a třeba také drobně přispějí. Okolní prodejci jsou pak rádi, že to tam trochu oživíme,“ popsal hudebník.

Vadí vám pouliční hudebníci?

celkem hlasů: 132

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 10:00 středa 8. března 2017. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 98
Jak kdo
Jak kdo 26
Ano
Ano 8

S dobrovolnou odměnou je busking spojen. I proto podle Swiderové někdy kolemjdoucí lidé nemusí přesně rozlišit, kdy se jedná o hraní na ulici, jak lze busking zjednodušeně popsat, a kdy o žebrotu. „To se nás netýká. Nepůsobíme jako někdo, kdo by žebral,“ dodává šestadvacetiletý muzikant.

Další města v okolí Karviné přímo busking nezakazují. Nicméně ani tam si umělci nemohou dovolit úplně všechno. „Kdyby nějak lidi obtěžovali, tak je hlídka městských strážníků vykáže pro nepovolený zábor veřejného prostranství,“ přiblížila mluvčí českotěšínské radnice Dorota Havlíková.