(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Karviná uklízí nepořádek po bezdomovcích. Pokuty na ně totiž neplatí

  • 3
Vypadá to jako nikdy nekončící práce, ale dělat se musí. Karviná likviduje řadu skládek, jejichž nejčastějšími původci jsou bezdomovci. Sotva se místo vyčistí, hned se tam nejrůznější odpady i starý nábytek vrací. I když bezdomovci dostanou pokutu, tak jsou ty peníze prakticky nevymahatelné.

Magistrát města Karviná likviduje černé skládky. Ty se objevují na odlehlých místech, často v garážových osadách. Mezi obzvlášť problematická místa patří Nové Město a Ráj.

"Velký problém dělá skládka poblíž hypermarketu v Ráji. To místo je i přes pravidelné obchůzky strážníků a kontroly magistrátu často zaneřáděné. Odpadky uklidíme a za pár týdnů můžeme znovu. Zvažujeme i úpravu terénu. Místo je totiž tmavé, přístupné, je to dobrá skrýš. Od městské policie víme, že se sem přesunuli lidé čerstvě propuštění z výkonu trestu," říká mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Další skládka, se kterou má město potíže, opakovaně vzniká u splavu Olše poblíž garážové osady v Ráji. Nedávno se ovšem podařilo najít původce nepořádku. "Ten ke splavu nechal vyvézt zbytky střechy a další stavební materiál použitý při opravách svého domu. Skládku nakonec sám odstranil," uvedla mluvčí.

Jinak jsou skládky dílem bezdomovců. "Plasty, krabice od levného vína, matrace a jiná bytová zařízení to dokládají. Pokuta je nevymahatelná, ti lidé nic nemají," podotýká Swiderová.

Úřad žádá, aby lidé objevené skládky oznamovali

"Bohužel, máme i případy vývozu velkého odpadu - lednice, starý nábytek a jiná zvěrstva. Mají je na svědomí lidé, kterým je zatěžko dojet do sběrného dvora Technických služeb," říká mluvčí. Přitom třeba stavební suť mohou lidé vozit zdarma do areálu Technických služeb.

Za jednu likvidaci město zaplatí asi čtyři tisíce korun. Skládky ničí lidé z veřejné služby - ti, co pobírají sociální dávky a měsíčně musí odpracovat třicet hodin zadarmo.

Město žádá občany, aby je o skládkách informovali. Zároveň však úřad upozorňuje, že nepořádek nezničí hned. "Lidé si někdy představují, že zavolají a zítra bude skládka pryč. To nelze. Věc musíme prověřit, zjistit majitele pozemku a pokusit se najít původce skládky. Teprve když se toto nepovede, tak ji zlikvidujeme sami," dodává Swiderová.