Karvinská fakulta bojuje o budoucnost. Přežijeme, věří děkan

  8:28aktualizováno  8:28
Jediná karvinská vysoká škola, Obchodně podnikatelská fakulta Slezské univerzity, zažívá těžké časy. Kvůli krácení rozpočtu musela propouštět i rušit předměty. Vedení doufá, že škola krizi zvládne.

Děkan Pavel Tuleja před budovou Obchodně podnikatelské fakulty Slezské univerzity (OPF SU) v Karviné. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Výpovědi, rušení předmětů, šetření dostupnými prostory. Obchodně podnikatelská fakulta Slezské univerzity (OPF SU) v Karviné v poslední době zažívá těžké časy.

Vedení se muselo vypořádat s neustálým krácením rozpočtu ze strany státu a poukazuje na to, že pokud stát nezmění systém financování vysokých škol, přijde příští rok o další sumu peněz.

„Před dvěma lety jsem pracoval s rozpočtem někde na úrovni 90 milionů, loni jsem kvůli nastavenému systému financování přišel o 2,5 milionu, letos o sedm milionů, a pokud se naplní černé prognózy, příští rok bychom mohli přijít o čtrnáct milionů korun,“ přiblížil situaci děkan fakulty Pavel Tuleja.

Kvůli stále se snižujícímu objemu státních peněz muselo vedení školy propouštět. Loni 21 technickohospodářských pracovníků, letos čtyři a dalších 23 vyučujících.

Premiér: Ubývá studentů, ubývá peněz

Propad rozpočtu podle premiéra Bohuslava Sobotky, jenž v pondělí navštívil Karvinou, souvisí s klesající demografickou křivkou, a tedy úbytkem studentů financovaných na základě normativů.

„Nynější systém do jisté míry znevýhodňuje menší regionální vysoké školy a podporuje velké kamenné univerzity,“ podotkl Pavel Tuleja.

A dodal příklad: „Zatímco některé univerzity, třeba ČVUT, v roce 2013 nenaplnily limity financovaných studentů, a přesto jim v roce 2014 tyto limity byly dále navýšeny, regionální veřejné vysoké školy se potýkají s opačným trendem. Limity financovaných studentů u nás neustále klesají, a to i přesto, že zájem o studium na naší fakultě je takový, že zpravidla přijímáme i nad tento limit a část studentů učíme de facto zdarma.“

Přestože se v Karviné i mezi studenty v souvislosti s proběhlou restrukturalizací fakulty začaly šířit informace o možném zániku školy, děkan tyto obavy vyvrací.

„Nyní nic takového opravdu nehrozí. Fakulta je stabilizovaná,“ uvedl Tuleja, který věří, že jeho fakulta současnou krizi přečká.

„Naším cílem není zlikvidovat ve městě vysoké školství. Je ale pravdou, že nechceme učit 4 500 studentů, jak tomu bylo v roce 2009, protože víme, že 2 500 z nich by okamžitě skončilo na trhu práce. Chceme učit 2 000 studentů a dostat na jejich výuku adekvátní sumu peněz od státu,“ zmínil děkan OPF SU.

Bohuslav Sobotka dal najevo, že mu jde o to, aby karvinská vysoká škola ve městě zůstala.

Na reformu se čeká už dlouho

„Reformu financování vysokých škol, kterou budeme muset udělat v souvislosti s demografickým vývojem, bychom měli upravit tak, aby to neznamenalo poškození, nebo dokonce zánik fakult na venkově nebo menších veřejných vysokých škol,“ sdělil premiér.

Napětí v souvislosti s obavami o budoucnost fakulty vnímají i studenti.

„Mezi studenty se o situaci školy dost diskutuje na sociálních sítích. Překvapilo nás, že museli odejít i učitelé, kteří nám vyhovovali, nebo že se zrušily některé prostory určené k výuce,“ zmínila studentka druhého ročníku oboru marketing a management Alena Zapletalová.

Zatímco dřív chodila na výuku většiny předmětů do hlavní budovy, teď musí jezdit na přednášky a semináře na více míst ve městě.

A dotkl se jí i zánik volitelných předmětů. „Rušily se například sporty, které jsem si loni neměla možnost zapsat. Letos jsem se chtěla přihlásit na plavání, ale v nabídce už nebylo. Musela jsem si vybrat něco jiného,“ nastínila situaci studentka, která je krom jiného i členkou studentské organizace AIESEC.

Ta zprostředkovává studentům praxi zejména formou zahraničních stáží. Případný zánik fakulty by studentku mrzel. „Byla by to škoda. Myslím, že hlavně studentům, kteří na škole dělají pro sebe i něco navíc, nabízí fakulta celkem dobré zázemí, aby se mohli dál rozvíjet v podnikání a byznysu.“

Za zachování fakulty bojují třeba i zástupci města. „Karviná stojí na třech pilířích: zaměstnanosti, lázeňství a vysokém školství. Fakulta je pro další rozvoj klíčová,“ řekl primátor Tomáš Hanzel.

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Další z rubriky

Horníci nejsou. OKD je láká na náborový příspěvek až 60 tisíc korun

Billboardy v polštině lákají horníky na náborový příspěvek i další benefity.

„Zatrudnimy górników,“ hlásají billboardy umístěné u hranic s Polskem. Firma OKD hledá další zaměstnance a náborovou...

Krnov chce uspíšit obchvat, zaplatí proto aktualizaci technické studie

Začala stavba obchvatu Otrokovic, který je součástí dálnice D 55.

Více než tři čtvrtě milionu z kasy krnovské radnice a z dotace Sdružení pro výstavbu komunikace I/11–I/57 čítají...

Ostrava plánuje nejvyšší rozpočet ve své historii, přesáhne deset miliard

Ostravský magistrát - Nová radnice a Baník

Vyrovnaný rozpočet ve výši 10,4 miliardy korun odsouhlasili ve středu zastupitelé Ostravy na rok 2019. Ve srovnání s...

Najdete na iDNES.cz