Karvinsko drží krajský primát. Na jedno místo 47 lidí bez práce

  14:35aktualizováno  14:35
Už dlouho se na Karvinsku nepřihlásilo do evidence úřadů práce tolik nezaměstnaných lidí. Míra nezaměstnanosti vyskočila na 14,3 procenta a na jedno volné místo čeká 47 lidí bez práce, což je nejvíce v Moravskoslezském kraji.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Úřady práce na konci loňského roku zaznamenaly zvýšený zájem nezaměstnaných o zařazení do evidencí. Nápor uchazečů se nevyhnul ani Karviné. Na zdejším úřadu práce se během loňského prosince nově zaevidovalo přes dva tisíce lidí.

Radek Foldyna, ředitel karvinského úřadu práce to připisuje především novele zákona o zaměstnanosti, která vešla v platnost 1. ledna a lidem bez práce zpřísnila podmínky k získání státní podpory. Těch, kteří se stihli zaregistrovat ještě v prosinci, se změny nedotkly.

Nezaměstnanost na Karvinsku

Na jedno volné pracovní místo na Karvinsku připadá 47 uchazečů, což je nejvíce v Moravskoslezském kraji. Míra nezaměstnanosti zde k 31. prosinci 2010 dosáhla 14,27 %.

Meziročně se sice o 0,12 % snížila, přesto se drží nad úrovní hodnoty míry nezaměstnanosti v kraji.

"Nárůst nových uchazečů o zaměstnání byl zhruba o tisícovku vyšší než v předchozím půl roce, kdy stav uchazečů stagnoval a pohyboval se kolem dvaceti tisíc. V prosinci to vyletělo k jednadvaceti tisícům za celý okres Karviná," uvedl Foldyna.

Oproti listopadu počet lidí bez práce na Karvinsku narostl. Kromě novely zákona hraje velkou roli také ukončení některých sezonních prací. "Sezonní nezaměstnanost se opakuje každý rok. Lidé z určitých oborů, například stavebnictví, přicházejí většinou v prosinci a do února až března je poptávka v těchto oborech výrazně nižší," upřesnil Foldyna.

Prosincová míra nezaměstnanosti na Karvinsku dosáhla 14,27 procenta. Oproti předcházejícímu měsíci vzrostla o necelé procento. K poslednímu dni loňského roku měl Úřad práce v Karviné k dispozici 445 volných pracovních míst. Na každé z nich připadlo 47 uchazečů, což je nejvíce v Moravskoslezském kraji.

Ředitel úřadu práce zůstává mírným optimistou

Radek Foldyna říká, že je mírný optimista, a myslí si, že se situace na trhu práce bude zlepšovat. "Máme indicie o tom, že hospodářství ožívá. Domnívám se, že když začnou fungovat ti hlavní zaměstnavatelé jako OKD nebo ŽDB Bohumín a připojí se i ty menší firmy, které jsou od nich odvislé, neměla by se nezaměstnanost pohybovat v takových číslech jako v roce 2009, kdy nás krize zasáhla asi nejvíce," uvedl.

Karvinský úřad práce aktuálně nabízí zaměstnání především horníkům a telefonistům. "Zájem o nové zaměstnance má společnost OKD. Shání horníky a lamače pro uhelné doly. Volná místa nabízíme také telefonním operátorům, švadlenám, lékařům a zubařům," dodal ředitel Foldyna.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Říjen 1938: Polské tanky v Českém Těšíně před hotelem Piast.

Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie prvorepublikového...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Další z rubriky

Zóna v Odrách je v provozu. První firma už tam zahájila provoz

Ilustrační snímek

První firma zahájila provoz v nové průmyslové zóně v Odrách na Novojičínsku. Ve čtvrtek tam slavnostně přestřihli pásku...

Vyměňte šéfa Fakultní nemocnice Ostrava, žádají zdravotníci i studenti

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a Evžen Machytka (zleva) při středečním...

Ve Fakultní nemocnici Ostrava to opět vře. Rušno je tam od nástupu nového ředitele Evžena Machytky, ale tak vyhrocená...

Vítkovice zbourají komín Strakáč, nepomohla ani snaha sdružení o záchranu

Komín zvaný Strakáč je vysoký 101 metrů.

Kostkovaný komín někdejší úpravny a spékárny rud takzvané Aglomerace v Ostravě-Vítkovicích zvaný Strakáč půjde k zemi....

Jobs Contact
Montážní pracovník (18.000 - 28.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 18 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz